Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Významné akciovky Prahy 10 mají nového šéfa se škraloupem z minulosti

  11:48

Do společnosti Praha 10 – Majetková v tichosti nastoupil bývalý šéf Obecního domu Tomáš Vacek.

Tomáš Vacek, bývalý generální ředitel Obecního domu, kde po něm jeho nástupci odhalili řadu nevýhodných smluv a dodnes dohledávají chybějící majetek. foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ISIFAČeská pozice

Předvolební shon má jeden nedocenitelný vedlejší efekt. Můžete v něm učinit rozhodnutí, které nechcete příliš medializovat. Něco podobného se očividně odehrálo v září v městské části Praha 10, revíru pražského šíbra Tomáše Hrdličky či pozoruhodného nakládání s veřejnými prostředky typu kauza Key Investments.

Rada městské části se výměnou na postu ředitele své akciové společnosti Praha 10 – Majetková zabývala 18. září. Za Jana Vlka nastoupil někdejší ředitel Obecního domu Tomáš Vacek. Koalici ODS, ČSSD, Strany zelených, Desítky pro domácí a „nezávislého“ starosty Bohumila Zoufalíka, neúspěšného kandidáta za hnutí Hlavu vzhůru, se Vackovo jmenování podařilo před opozičními kolegy z radnice důkladně utajit. Když se ČESKÁ POZICE začala minulý týden zastupitelů za TOP 09 dotazovat, co Vackově jmenování říkají, byla pro ně výměna v čele nejvýznamnější akciovky překvapením.

Vacek byl mezi lety 2003 a 2007 vedoucím odboru majetku MČ Praha 10, pak se odebral šéfovat do Obecního domu„Pracovní smlouvu na pozici dočasného ředitele společnosti uzavřelo představenstvo společnosti na základě konkurzu, v němž bylo vybíráno z několika úředníků odboru majetkoprávního. Mezi hlavními kritérii výběru bylo vysokoškolské vzdělání právního směru s adekvátní praxí v oboru. Pracovní smlouva byla uzavřena 2. září s Mgr. Tomášem Vackem, zaměstnancem MČ Praha 10 zařazeným do ÚMČ Praha 10, odboru majetkoprávního ÚMČ Praha 10. Výše platu byla stanovena na 50.000,- Kč hrubého, což oproti mzdě předchozího ředitele znamená úsporu ve výši 29 procent,“ zaslal ČESKÉ POZICI stanovisko radnice mluvčí Jan Charvát.

Není bez zajímavosti, že Vacek na právní odbor radnice nastoupil teprve 1. srpna. Svého úspěchu v konkurzu dosáhl pouhý měsíc poté, co se na radnici „desítky“ po šestileté přestávce vrátil. Mezi lety 2003 a 2007 tam byl vedoucím odboru majetku, pak se odebral šéfovat do Obecního domu.

Správa majetku za stamiliony

Z titulu ředitele Majetkové se Vacek vzápětí stal i předsedou představenstev několika dceřiných společností: Praha 10 – Služby, Praha 10 – Development, Praha 10 – Zdraví, Praha 10 – Rekreace a Praha 10 – Stravování.

Praha 10 – Majetková se zabývá správou nemovitostí ve vlastnictví městské části, zároveň poskytuje některé další služby, například stravování ve školách a školkách. Do správy jí přešel také areál Gutovka, hotel na Černé hoře, a počítá se s tím, že se bude starat i o domov pro seniory ve vršovickém zámečku.

V minulosti se mezi opozičními zastupiteli hovořilo také o tom, že by se přes tuto společnost mohly prodávat lukrativní viladomy v celkové hodnotě přes miliardu korun, nebo o tom, že v gesci Majetkové bude i záležitost kolem budovy pro radnici (zatím není rozhodnuto, půjde-li o nákladnou rekonstrukci stávající budovy, nebo zda se koupí či postaví budova jiná).

Jde tedy bezpochyby o akciovku, skrze niž proteče nemalý objem veřejných financí. Ne všichni zvolení zástupci veřejnosti však byli se změnami v čele Majetkové seznámeni a ne všichni je přivítali stejně jako zástupci koalice. „Jsme překvapeni tímto krokem. Zvlášť jmenováním osoby, která byla zvolená. Na příštím zastupitelstvu se budeme dotazovat, proč k tomu došlo. Máme o naši společnost Praha 10 – Majetková obavy,“ řekl ČESKÉ POZICI šéf zastupitelského klubu TOP 09 Michal Narovec, který je zároveň členem majetkové komise radnice.

Majetek za miliony se někam ztratil...

Opozici se nelíbí přinejmenším kontroverzní působení Vacka v Obecním domě. Tuto kulturní památku v centru Prahy řídil čtyři roky. A jeho nástupce na postu generálního ředitele Vlastimil Ježek se po svém jmenování nestačil divit. „Osmdesát procent smluv z těch, které jsem dosud prošel, jsou pro Obecní dům nevýhodné,“ řekl Ježek loni ČESKÉ POZICI. A v pozdějším rozhovoru pro Lidovky.cz volil ještě ostřejší slova: Obecní dům se podle něj za Vacka řízeně tuneloval a inventura odhalila chybějící majetek v hodnotě 30 milionů korun.

Opozici na radnici Prahy 10 se nelíbí přinejmenším kontroverzní působení Vacka v Obecním doměPodle zdrojů ČESKÉ POZICE byl Vacek v Obecním domě vždy vnímán jako muž Milana Richtera. Bývalý náměstek primátora Pavla Béma byl zkraje Vackova angažmá několik měsíců předsedou dozorčí rady Obecního domu. V poslední době se tento zastupitel hlavního města stáhl spíše do své domovské Prahy 10, kde byl donedávna starostou, ale v červnu si tento post při předem připraveném jednání zastupitelstva vyměnil s místostarostou, nyní starostou Zoufalíkem.

Vacek veškeré výtky na své působení v Obecním domě vždy odmítal. A evidentně má i důvěru vedení radnice. „Vacek byl v minulosti dlouholetým zaměstnancem našeho úřadu, který zde vykonával pět let práci ve vedoucích funkcích. Jeho pracovní zkušenosti i kvality jsou neoddiskutovatelné, jak z hlediska řízení lidských zdrojů, tak praxe, právního vzdělání i extenzivních zkušeností,“ řekl ČESKÉ POZICI Charvát.

Zdánlivě podivná, ovšem pro Hrdličkovu Prahu 10 zcela typická koalice kolem občanských a sociálních demokratů vstupuje do posledního roku svého volebního období. Jistě bude zajímavé sledovat, jaké transakce se v této městské části a jejích akciovkách ještě odehrají.