Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výzva ČSSD: Nejdřív řekněte vše o Mostecké uhelné, a pak si ve sněmovně dělejte, co chcete!

  17:01

Jedno takové vysvětlení v přímém přenosu vydá za turné v oranžovém autobusu a stovky billboardů s prázdnými hesly.

Vydařená taškařice, myslí si zřejmě o svých obstrukcích ve sněmovně šéf ČSSD Bohuslav Sobotka (vlevo) s kolegou Milanem Urbanem. foto: © ČTKČeská pozice

Milí poslanci ČSSD, máme pro vás po dnešní noci ve sněmovně plné vašich nic neříkajících keců několik návrhů a rad, jak si u voličů zlepšit reputaci, která u nich – na rozdíl od venkovní teploty – klesala po ránu k bodu mrazu.

Rada zní takto: Co kdybyste nejprve vysvětlili, jak to bylo s privatizací Mostecké uhelné společnosti, a až potom zahájili obstrukce, které sněmovnu paralyzují? Lidi nezajímají vaše plané tlachy. Naopak se třesou na to vědět, jak je možné, že zmizelo dvanáct miliard korun, a přitom nikomu nechybějí. Sociální demokraté k tomu přece mají mnoho co říct.

Alternativní návrh: Pokud by se snad poslanci ČSSD žinýrovali vnést světlo do kauzy Mostecké uhelné svými vlastními (či nějakým povolaným právníkem předžvýkanými) slovy, je tu ještě další možnost, jak vyplnit čtrnáct a nejspíš i více hodin něčím smysluplnějším než monotónním řečněním.

Proč neposlat služební dodávku na vrchní státní zastupitelství, nevyzvednout tam všechny bedny s dokumenty, které dorazily ze Švýcarska již před rokem a teď se na ně práší při čekání na překlad, a pěkně začít předčítat v němčině za asistence několika tlumočníků, kteří by se střídali, co Švýcaři zjistili a na základě čeho tam obžalovali šest Čechů a jednoho Belgičana kvůli privatizaci MUS?

Na takové „obstrukce“ by se jistě přišli osobně podívat na parlamentní ochoz pánové Koláček a spol., možná i Pavel Tykač, a ČT24 by z takového přenosu rekordně stoupla sledovanost. Reformy přece počkají.

Zopakujme si to pro Lidový dům ještě jednou: Nejdříve řekněte všechno o MUS, a pak si ve sněmovně dělejte, co chcete. Jako Bendl v Lesích, jak se povídá po pražských kavárnách.

Jedno takové vysvětlení v přímém přenosu vydá za nákladné turné v oranžovém autobusu a stovky billboardů s prázdnými hesly vedle vypasených tváří či pochroumaných krků. Objasnění podobných „šméček“ a pohnání k odpovědnosti kolegů, kteří v tom jeli, může straně, jež přizná za něco odpovědnost, vyhrát volby.

Nikoliv trapné obstrukce, které tak trefně popsal 16. února 2010 sám šéf ČSSD Bohuslav Sobotka na vlastní webové stránce. „Je to výraz naprosté bezradnosti, programové prázdnoty a především netolerance k názorům jiných.“ Byl tehdy, chudák, frustrován obstrukčním konáním ODS, ale musíme s ním v této věci zcela a jednoznačně souhlasit.

Bohužel v úterý navečer se chopil – pravděpodobně ze stejných důvodů – téže berličky a zahájil se svými partajními kolegy rekordní obstrukční orgie. Díky tomu jsme my voliči ve středu odpoledne o dvě poznání moudřejší než o den dřív:

  • Víme, že námi volení zástupci „pracují“ i v noci.
  • A víme, že ČSSD zřejmě na víc nemá.

Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?
Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?

Mořský kolagen se stal jedním z nejzajímavějších trendů dnešní doby. Kolagenové produkty slibují posílení pleti, kvalitní vlasy, pevnější nehty a...