Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Xena stomilionovou armádní zakázku na uniformy nezíská. Zatím.

  18:04

Ministerstvo obrany kvůli transparentnosti raději zopakuje soutěž na dodávku uniforem. Kritéria tendru splnila pouze jediná firma.

Alexandr Vondra nechtěl nahrát spekulacím, že tradice nestandardních výběrových řízení v armádě pokračuje. A proto raději tendr na uniformy zrušil. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Podle informací ČESKÉ POZICE ministerstvo obrany minulý týden zrušilo tendr na vojenské uniformy za 92,6 milionu korun. Pokud by tak ministr Alexandr Vondra ale neučinil, ocitl by se dost možná v ještě složitější situaci. Mohl by být nařčen z netransparentní veřejné zakázky zcela v duchu nechvalně známých tradic resortu obrany.

Ministerstvo obrany letos v květnu vypsalo výběrové řízení na nákup 90 tisíc kusů armádních kalhot a blůz, které mají být dodány v letech 2011 až 2013. Tendr však byl minulý týden zrušen, neboť kvalifikační předpoklady splnila pouze jediná společnost, avšak nikoli ta s nejlevnější nabídkou. Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE z ministerstva obrany zůstala v soutěži firma Xena Praha, přestože se její nabídka blížila téměř dvojnásobku ceny obvyklé v minulosti. Ministerstva mají v podobných případech na výběr: buď potvrdit vítěze, anebo vypsat novou soutěž. Obrana se tentokrát přiklonila k druhé variantě a tendr vyhlásí do konce roku znovu.

„V souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek má zadavatel právo soutěž zrušit, pokud se ukáže, že kvalifikační kritéria zakázky splnila pouze jediná nabídka. A to byl tento případ,“ řekl ČESKÉ POZICI Pavel Bulant, ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany. Podle neoficiálních zpráv by se vojáci mohli dočkat nových maskáčů v horizontu šesti měsíců.

Jde o vzor

Xena Praha byla jako jediná schopna doložit vzor stejnokroje, neboli technické specifikace výroby, které odpovídají normám platným v české armádě. „Nejedná se o zakázku na nákup ,nových armádních uniforem´, ale o pořízení stávajících stejnokrojů 95 s drobnou změnou, a to zadáním barevného provedení formou trichromatických souřadnic podle takzvaného Českého obranného standardu a podmínek uvedených v zadávací dokumentaci, nikoliv vydáním vzorku tkaniny jako vizuální předlohy, jak to bylo u předchozích nákupů,“ upozornil Vladimír Lukovský z tiskové služby ministerstva obrany.

Kvalifikační předpoklady nesplnily společnosti Blažek Praha, Koutný Prostějov a STV Group. Firma Koutný přitom pro armádu šila uniformy již v minulosti. ČESKÁ POZICE se proto snažila zjistit důvody, proč zmíněné společnosti nedokázaly splnit požadavky ministerstva obrany. Žádná z oslovených firem však nechtěla tendr komentovat.

Třikrát ve zpochybněném tendru

Xena, která jako jediná prošla výběrovým řízením až do finále, není na poli firem specializujících se na výrobu pracovního oblečení nováčkem. Šila stejnokroje pro zaměstnance České pošty, městské strážníky i pro vojáky. Minimálně tři výběrová řízení, jichž se Xena účastnila, však prošetřoval antimonopolní úřad.

Minimálně tři výběrová řízení, jichž se Xena účastnila, prošetřoval antimonopolní úřad a ve dvou případech tendr zrušil První případ se týkal tendru z roku 2005 na dodávku nátělníků a triček pro vojáky, a to za částku převyšující 25 milionů korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tehdy konstatoval porušení zákona o zadávání veřejných zakázek a zadavateli – ministerstvu obrany – nařídil tendr zopakovat. „Zadavatel jako nejvhodnější vybral nabídku společnosti Xena, přestože byla o 955 044 korun vyšší než nabídka společnosti Alea,“ stojí na webu úřadu.

Ve druhém případě byl na tomtéž ministerstvu a s identickým vítězem problém letos v červnu. ÚOHS se tentokrát nelíbila zakázka na výrobu několika typů vojenských ponožek. Předseda úřadu Petr Rafaj v létě tendr zrušil a nařídil jeho rozdělení. Argumentoval tím, že výroba armádních ponožek je natolik „technologicky náročná, odlišná a obtížně dostupná,“ že způsob, jakým armádní úředníci vymezili předmět zakázky, mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Jinými slovy, podmínky výběrového řízení uměle omezovaly účast většího počtu výrobců.

„Tendr rozdělíme a vypíšeme nově tak, aby měli vojáci tuto výstroj k dispozici co nejdříve,“ řekl v reakci na nález ÚOHS Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany. Dodal, že obrana byla v minulosti několikrát kritizována za dělení zakázek. Proto také ministerstvo obrany vypsalo na nákup odlišných typů ponožek jedno výběrové řízení.

Poslední veřejně známý případ se týkal České pošty, která se loni v dubnu rozhodla přestrojit své zaměstnance, a to za 240 milionů korun. Ve výběrovém řízení zvítězily firmy Xena, Koutný a Blažek. Společnosti, které neuspěly, následně tendr napadly u ÚOHS. Namítaly, že zástupci Institutu pro testování a certifikaci, kteří radili hodnotící komisi, byli údajně podjatí. Dále také považovaly požadavek České pošty na odolnost použitých látek vůči oděru za nepřiměřený. Antimonopolní úřad však jejich stížnost letos v červenci zamítl a vítězné tři firmy s Českou poštou rámcové smlouvy na dodávky stejnokrojů nakonec uzavřely.

Blažkova známá

V minulosti vzbudil zájem médií rovněž tendr na výstroj městských strážníků v Praze za 170 milionů korun. Nabídku na zhotovení policejních uniforem podala pouze společnost Xena. „Vyřazeny nebyly žádné firmy. Proč se přihlásila jen jedna firma, nevíme,“ komentovala loni zakázku mluvčí městské policie Jana Přikrylová. Doplnila, že s Xenou radnice již v minulosti spolupracovala.

Jak zjistila ČESKÁ POZICE, úspěchy Xeny se v několika případech protnuly s působením Rudolfa Blažka (ODS), bývalého náměstka pražského primátora a nynějšího náměstka ministra obrany pro obranné akvizice, ve veřejných funkcích. Blažek se navíc zná s Alexandrou Honzíkovou, jednatelkou společnosti Xena Praha. „Sice mi není jasné, proč se takto ptáte, ale ano, paní Honzíkovou znám,“ napsal ČESKÉ POZICI Blažek. Zároveň však vyloučil, že by existovala nějaká souvislost mezi úspěchy Xeny a jeho působením na radnici či na ministerstvu obrany.

Blažek dříve působil na pražském magistrátu, kde měl mimo jiné na starosti oblast městské bezpečnosti, a to v době, kdy Xena vyhrála v tendrech na dodávky policejních uniforem pro strážníky. V letech 2006 a 2010 Xena dodala pražským strážníkům uniformy v celkové hodnotě převyšující 300 milionů korun.

Provázela nákup opasků pro vojáky žádost o úplatek?

Na problémy provázející jinou z armádních zakázek na výstroj poukázala úterní MF Dnes. Deníku se podařilo získat svědectví Štefana Novoty, jednatele společnosti S.P.M. Liberec, jež vyrábí speciální výstroj pro vojáky a jež se loni v létě ucházela o kontrakt na dodávku speciálních opasků, popruhů, batohů, pouzder a vest za 120 milionů korun. Novota vypověděl před policisty z protikorupčního útvaru, že byl údajně vyzván šéfem zbrojovky ZVI Josefem Hubáčkem, aby, pokud chce uspět ve zmíněném tendru, zaplatil blíže neurčenou finanční částku vysoce postavenému úředníkovy ministerstva obrany.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!