Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Z protikorupční policie odcházejí další dva elitní detektivové

Evropa

  7:17

Vedení protikorupční policie je přesvědčeno, že vyšetřování kauz se odchody detektivů nezpozdí. Vyšetřovatelé ale optimismus nesdílejí.

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality přijde o další dva špičkové vyšetřovatele. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

K poslednímu říjnu opustí Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) elitní detektiv Zdeněk Ondráček, který vedl mimo jiné vyšetřování kauzy Opencard či záležitostí týkající se prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala. Podplukovník Ondráček u policie působil více než 22 let, nyní směřuje do soukromé sféry. Dále ze stejného protikorupčního útvaru odchází plukovník Petr Vincenz, který od začátku letošního roku na odboru závažné hospodářské trestné činnosti vedl oddělení operativy. Vincenz u policie slouží patnáctý rok a již našel uplatnění v soukromém sektoru. Ondráček s Vincenzem rozšiřují řady zkušených a vysoce postavených policistů zabývajících se korupcí, kteří se rozhodli odejít do civilu. Důvodem proč podali výpověď, nejsou jen nízké platy, ale hlavně to, že jim údajně není umožněno efektivně vyšetřovat korupční kauzy.

V médiích se již dříve objevila jména některých vyšetřovatelů velkých korupčních kauz, kteří podali výpověď. Jestliže ČESKÁ POZICE rozšiřuje tuto skupinu o další dva detektivy, činíme tak s poznámkou, že podle našich informací je více než pravděpodobné, že k obdobnému kroku se chystají i někteří další jejich kolegové.

Nejprve nemoc, pak výpověď

Shrňme jména, která se již objevila v médiích.

  • Zřejmě největší pozornost vyvolal nedávný odchod detektiva Františka Zahálky, který byl delší dobu na nemocenské a žádost o odchod podal k 30. listopadu. Potvrdily se tím spekulace, že vyšetřovatel korupční aféry související s nákupem obrněnců Pandur, není v práci spokojen. Bezpečnostní experti jsou přesvědčeni, že policii opouští člověk znalý komplikovaného případu, jenž sahá do nejvyšších pater české politiky a byznysu. Deník Právo upozornil na skutečnost, která byla pravděpodobným důvodem Zahálkova odchodu. Policejní inspekce, jež se snažila zjistit, jak uniklo jméno korunního svědka případu s chráněnou identitou – Rakušana Stephana Szücse, prohledávala i detektivovu kancelář. Krátce poté odešel Zahálka na nemocenskou.
  • MF Dnes zveřejnila zprávu, že policii chce opustit také Petr Krömer, šéf vyšetřovacího týmu, který se zabýval nákupem nákladních vozů Tatra. Roli v Krömerově rozhodnutí o odchodu údajně sehrála dle MF Dnes Bezpečnostní informační služba (BIS). Měla roznést zprávu o jeho neloajalitě k nadřízeným. A ti mu vyjádřili nedůvěru. „Nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat,“ řekl deníku Krömer. Tomáš Martinec, šéf protikorupční policie, tvrdí, že vyšetřovatelův odchod zatím není oficiální.
  • V pracovní neschopnosti skončil vyšetřovatel Jiří Mazánek, který se zabýval spornými armádními tendry z doby, kdy na ministerstvu obrany působil Martin Barták, a to včetně případu předraženého nákupu transportních letadel CASA. Informace zveřejnil týdeník Respekt.

Představitelé policie a ministerstva vnitra ujišťují, že vyšetřování korupčních kauz se odchodem zkušených profesionálů nezpozdí. „Tým Pandury doplníme jiným zkušeným policistou, jsme schopni vyšetřování dovést do konce. A kdyby měla u někoho nemoc trvat dlouho, bude ve věci pokračovat další vyšetřovatel,“ řekl Respektu Tomáš Martinec.

Kdo zůstane? Faráři a učitelský!

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) je rozdělen na šest odborů, a to odbor korupce a zájmů Evropské unie, odbor závažné hospodářské trestné činnosti, odbor daní, výnosů a praní peněz, odbor kancelář ředitele útvaru, odbor analytiky a informatiky a odbor mezinárodní spolupráce a metodiky. Útvar vede Tomáš Martinec. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce, který byl vysílán v neděli 2. října, bylo zveřejněno, že v září podalo výpověď bezmála 700 policistů. ČESKÁ POZICE zaslala dotazy na ÚOKFK, kolik z nich pracovalo u tohoto útvaru. Otázky zatím zůstaly bez odpovědi.

I když se hovoří o tom, že na kauzách pracují týmy lidí, ve skutečnosti jsou údajně jednočlenné či dvoučlenné

Z vyjádření detektivů vyplývá, že realita tak optimistická, jak ji vidí šéf protikorupční policie Martinec, není. „Spisy ke složitějším případům mají tisíce stran, v mnoha případech i více než deset tisíc. Po prvním přečtení zjistíte, o co jde. Při druhém čtení si zapamatujete základní informace a při třetím čtení jste teprve schopen nakreslit si vztahovou síť,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI policista protikorupčního útvaru, který si však nepřál být jmenován. Jen nastudování spisu tedy zabere týdny až měsíce. I když se hovoří o tom, že na kauzách pracují týmy lidí, ve skutečnosti jsou údajně jednočlenné či dvoučlenné.

Detektivové, kteří opouštějí policii a s nimiž hovořila ČESKÁ POZICE, tvrdí, že důvodem proč podali výpověď, nejsou jen nižší platy, ale hlavně to, že jim není umožněno efektivně vyšetřovat korupční kauzy. Navíc velkou část pracovní doby, kterou by měli věnovat pátrání, stráví administrativou. Na rozdíl od soudců totiž nemají asistenty, kteří by tuto činnost za ně udělali. „V útvaru nakonec zůstanou jen bývalí faráři a učitelský, tedy lidé, kteří by se jinak neuživili,“ říká s nadsázkou jeden z detektivů.