Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z USA zazněly nadějné zprávy a dolar posílil na letošní maximum

USA

  7:50

Důvěra v českou ekonomiku v prosinci klesla, koruna oslabila vůči dolaru k 20 Kč. Zlepšení nálady se nečeká u firem ani spotřebitelů.

Zpočátku to vypadalo, že zkrácený poslední týden roku 2011 poplyne na finančních trzích v poklidném vánočním tempu. O vzrušení se ale nakonec postaraly peněžní ústavy, jež si u Evropské centrální banky přes Vánoce uložily krátkodobě rekordně vysoký objem finančních prostředků. Banky tedy evidentně disponují likviditou, kterou se však bojí ukládat na mezibankovním trhu a raději se stahují do bezpečné náruče ECB.

Levných peněz v evropském bankovním sektoru znatelně přibylo. Přispěla k tomu i 36měsíční repo operace mezi ECB a komerčními bankami minulou středu. Bilanční suma ECB v důsledku toho narostla na 2,73 bilionu eur.

Americký dolar těsně před koncem letošního roku dokázal vůči euru překonat svá lednová maxima – 1,2870 dolaru za euro. Ve středu americké akciové indexy oslabily a negativní nálada investorů se následně přenesla i na asijské a evropské trhy. Lepší čtvrteční makroekonomická data z USA tento vývoj obrátila a znehodnocování dolaru se zastavilo.

Zlom v půli týdne

Obchodování s českou měnou bylo v první polovině týdne poklidné. Zlom nastal ve středu odpoledne poté, co otevřely americké burzy. Rostoucí averze k riziku odstartovala posilování dolaru a ve čtvrtek se negativní nálada promítla i do výprodeje středoevropských měn. Ušetřena nebyla ani koruna. Vůči euru se ve čtvrtek krátkodobě obchodovala nad hladinou 25,90 koruny. Odpoledne se situace uklidnila a koruna se vrátila zpět k 25,80 Kč za euro, kolem níž se pohybovala i v pátek.

Další ochabnutí důvěry v domácí ekonomiku lze očekávat i v nejbližších měsícíchVýraznější bylo oslabení vůči americké měně. Dlouhou dobu nespatřená hranice 20 korun se ocitla v ohrožení již ve středu, avšak prolomena byla až ve čtvrtek. Koruně se však brzy podařilo ztrátu korigovat. Ve čtvrtek odpoledne a v pátek se obchodovalo převážně v pásmu 19,80 – 20 korun za dolar.

Z domácí ekonomiky stály za pozornost výsledky konjunkturálního průzkumu. Celková důvěra v české hospodářství se v prosinci meziměsíčně snížila o 1,9 bodu. Pokles oproti listopadu zaznamenaly obě složky – podnikatelská o 2,2 bodu a spotřebitelská o 0,8 bodu. Meziročně souhrnný indikátor propadl o 12,5 bodu, avšak vůči krizovému roku 2009 se udržuje na vyšších hodnotách. Nejvíce poklesla důvěra ve stavebnictví – meziměsíčně o plných 6,5 bodu – a v obchodu – o 2,4 body.

Další ochabnutí důvěry v domácí ekonomiku lze očekávat i v nejbližších měsících. Nálada není dobrá u firem ani mezi spotřebiteli.

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...