Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Za epidemii obezity může IT průmysl!

  13:47

Nová studie ukázala, že investice do IT jdou ruku v ruce s nárůstem obezity.

Z obezity se stává celosvětový problém a tloustne se i v zemích, kde s nadváhou doposud problémy neměli. Ilustrační foto. foto: © ReutersČeská pozice

Všichni jsme to už nějakou dobu tušili, až dodnes ale chyběl důkaz. Za epidemii obezity nemůže naše láska k čokoládě, fastfoodu či jitrnicím, ani vrozený odpor k jakékoliv formě pohybu. Z toho, že se cpeme bychom měli vinit především IT průmysl. Vyplývá to z nedávno zveřejněné studie renomované organizace Milken Institute.

Aktuální analýza Waistlines of the World: the Effect of Information and Communications Technology on Obesity (Obvod světa v pase: Vliv informačních a komunikačních technologií na obezitu) sice přiznává, že nové technologie zásadním způsobem vylepšily životní standard v západním světě, nicméně rovněž uvádí, že jejich dopad na společnost není výhradně pozitivní. Problém je v tom, že čím dál tím více času prožíváme obklopeni počítači, plazmovými televizory, tablety a chytrými telefony.

Že se to neprojeví zrovna kladně na obvodu pasu lidí žijících v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, jež think tank Milken Institute zkoumal, je zřejmé. Analýza tvrdí, že každý desetiprocentní nárůst investic do průmyslu s informačními a telekomunikačními technologiemi jde ruku v ruce s 1,4procentním nárůstem obezity v dané zemi. Například ve Spojených státech amerických to znamená přibližně 4,4 milionu nových tlouštíků, v Česku „pouhých“ 150 tisíc.

Každý desetiprocentní nárůst investic do průmyslu s informačními a telekomunikačními technologiemi jde ruku v ruce s 1,4procentním nárůstem obezityRostoucí význam IT průmyslu zafungoval jako urychlovač metamorfózy lovecko-sběračské společnosti ve společnost informační. Snad výjimkou španělského krále Juana Carlose I. dnes lovíme a sbíráme především v kyberprostoru. Navíc lze od 80. let 20. století pozorovat výrazný přesun těžiště hospodářství do takzvaného terciárního sektoru, tedy odvětví služeb, který je neodmyslitelně spjat s prací u počítačové obrazovky. To má logicky za následek nižší spotřebu tělesné energie. Jak studie správně konstatuje: „Dřív nás platili za to, že cvičíme. Říkalo se tomu práce.“ Ty časy jsou tytam.

S nástupem informační společnosti se rovněž radikálně změnila společenská role ženy. Ve většině případů dnes tráví stejné množství času prací u počítačové obrazovky jako muž. Rodiny tak častěji navštěvují restaurace a fastfoody.

Jenže zatímco některé státy jsou proti negativnímu vlivu technologií imunní, kupříkladu s Francouzi nové iPhony, Xboxy a MacBooky ani nehnou, z obezity se stává celosvětový problém a tloustne se i v zemích, kde s nadváhou doposud problémy neměli. Podíl obézních se za posledních šest let zdvojnásobil v Číně (z 2,5 na 5,7 procenta populace), a tloustnou dokonce i Indové, kde se podíl lidí bojujících s váhou za uplynulých deset let dokonce ztrojnásobil – zatím tedy pouze na 1,9 procenta.

O něco hůř jsou na tom již zmíněné Spojené státy. S přehledem totiž nedominovaly pouze londýnské olympiádě, ale daří se jim i ve studiích mapujících nejtlustší národy planety – i když s necelými 35 procenty obézních občanů USA nesahají ani po kolena obyvatelům ostrova Nauru, kde je až na několik málo výjimek obézní úplně každý.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...