Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zachrání Praha 10 stadion Slavie?

  10:55
Pražská radnice jedná o majetkovém vstupu do stadionu Eden. Jeho vlastník, společnost Vinet Invest, potřebuje finanční injekci. Kdyby se Praha 10 teď rozhodla, že pomůže, zachraňovala by paradoxně stadion, při jehož výstavbě se stala obětí podvodu.

The Synot Tip Arena in Prague 10 was completed in 2008 at a cost of around Kč 1 billion foto: © ČTKČeská pozice

Až bude na konci září vršovický Eden hostit fotbalové derby Sparty a Slavie, místní radní by ho – s trochou nadsázky – mohli sledovat z vlastní VIP tribuny. Majestátní Synot Tip Arena totiž shání investory. Dlouhodobě bojuje s nedostatkem financí způsobeným mimo jiné nevýhodnými smlouvami s fotbalovou Slavií. Stadion by teď mohly spasit i veřejné finance Prahy 10.

Vedení této městské části oslovil vlastník stadionu, společnost Vinet Invest, už koncem června a od té doby probíhají jednání. ČESKÁ POZICE má k dispozici dopis adresovaný radnici městské části, nevyplývá z něj ale cena ani výše majetkového podílu, který je ve hře. Aby však radnice po majetkovém vstupu mohla mít reálný vliv na byznys kolem stadionu, musela by vynaložit stamiliony.

Chce to ale odvahu. Praha 10 již v Edenu za poslední roky utopila 117 milionů korun. Radnice o majetkovém vstupu podle svého vyjádření reálně uvažuje. Rada městské části na konci července zadala vypracování předinvestičních prověrek. V současnosti si vytváří znalecké posudky a provádí hloubkovou kontrolu, takzvanou due dilligence.

Opozice se diví

A to vše pár týdnů před komunálními volbami, přitom poměrně v tichosti a bez vědomí zastupitelů Prahy 10. „Vůbec jsem o tom nevěděl. Rada nás o ničem takovém neinformovala,“ namítá opoziční zastupitel Radek Lojda za TOP 09. „Zatím není co zveřejnit. Jednání stále probíhají,“ vysvětluje Jan Charvát, mluvčí radnice Prahy 10. To samé tvrdí i společnost Vinet Invest, která jednání o majetkovém vstupu radnice do stadionu potvrdila.

Námluvy majitele Edenu s fotbalovým klubem působí bizarně. Tým, který ovládá bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, má být podle zákulisních informací na prodej.

Jak vyplývá z důvodové zprávy jednání městské rady, kterou má ČESKÁ POZICE též k dispozici, nabídku k majetkovému vstupu do stadionu dostal rovněž jeho domácí tým, SK Slavia Praha. Námluvy majitele Edenu s fotbalovým klubem působí přinejmenším bizarně. Tým, který ovládá bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, má být podle zákulisních informací na prodej. Jednání s ruskými investory ostatně opakovaně pronikla do médií. Navíc je Řebíček se stadionem dlouhodobě na kordy kvůli smlouvám o pronájmu.

Za ten platí Slavia velmi nízký nájem a navíc má na základě smluv řadu nestandardních výhod. Majitel Edenu proto v květnu podal na Slavii žalobu, kterou chce smlouvy zneplatnit. Tyto spory by měla potenciální investice Slavie podle všeho urovnat. Dle důvodové zprávy Praha 10 deklaruje zájem, aby „do majetkové struktury rovněž odpovídajícím způsobem vstoupila společnost SK Slavia Praha – fotbal“.

Případnou změnu vlastnických poměrů ale provází řada nevyřešených problémů. Především výstavba stadionu v pražských Vršovicích byla do velké míry financována dluhopisy, s nimiž obchodovala v současné době zkrachovalá brokerská firma Key Investments. Tyto cenné papíry potom nakoupila svým podvedeným klientům, mimo jiné právě radnici Prahy 10. Ta vlastní dluhopisy společnosti E Side Property, předchozího majitele Edenu. Jak známo, E Side Property a Key Investments byly v minulosti personálně a majetkově propojené. Stadion se poté převedl na současného vlastníka Vinet Invest.

Hlavní je, že v souvislosti s výstavbou stadionu se stala radnice obětí podvodu. A teď by ho paradoxně měla zachránit před finančním propadem. Jeho hrozba je přitom reálná. Předchozí majitel stadionu už před dvěma lety čelil insolvenci. Radnice navíc dosud nebyla s vlastníkem stadionu v úplně ideálním vztahu.

Loni v srpnu dokonce zažalovala transakci, při níž aréna přešla od společnosti E Side Property, jejíž dluhopisy radnice vlastní, do vlastnictví současného majitele Vinet Invest. Spor stále probíhá a jeho součástí je i ústavní stížnost, kterou se radnice pokouší prosadit předběžné opatření. To by převod vlastnictví stadionu přinejmenším dočasně zneplatnilo.

Stadion Eden – Synot Tip Arena

  • Stadion byl otevřen v květnu 2008 a pojme 21 000 sedících diváků. 
  • Key Investments nakoupila do portfolia Prahy 10 dluhopisy E Side Property v hodnotě 117 milionů korun. 
  • Investorem byla britská společnost E Side Property s personálním propojením na společnost Key Investments. 
  • Výstavba stála přibližně 1 miliardu korun. 
  • V roce 2012 koupila firmu E Side Property i se stadionem offshorová společnost Kingwater Holding Limited. Jako její vlastník se přihlásil kladenský advokát Václav Slavíček. Silně se ale spekulovalo o roli PPF na pozadí transakce. 
  • Nový vlastník loni v červenci stadion vyvedl do nové společnosti Vinet Invest.

Posudky dělá jiná právní kancepář

Zdá se, že právě tvrdý právní postup je jednou z motivací, proč Vinet nabízí městské části podíl na stadionu. „V rámci takové transakce by též mohlo dojít ke smírnému vyřešení soudního sporu,“ píše se v nabídce.

Ostatně právní předinvestiční prověrku pro radnici nebude zajišťovat advokátní kancelář AK Felix, která městskou část zastupuje ve většině právních záležitostí spojených s Key Investments (jako ono podání ústavní stížnosti), ale kancelář AK Toman, Devátý a partneři. Znalecký posudek potom vypracuje společnost NSG Morison. Ta mimo jiné oceňovala hodnotu akcií společnosti Pražské služby a má za sebou i zakázky pro magistrát hlavního města.

O tom, že by Praha 10 mohla být majitelem (nebo podílníkem) arény v Edenu, se mluvilo už před jeho dokončením.

O tom, že by Praha 10 mohla být majitelem (nebo podílníkem) arény v Edenu, se mluvilo už před jeho dokončením. V prosinci 2008 dokonce radnice jednala o nabídce E Side Property na vytvoření nové společnosti, která by vlastnila stadion a v níž by měla městská část 34procentní podíl. Už tehdy se plánovalo, že v Edenu by pod jednou střechou měly sídlit dva kluby – Slavia a Bohemians. Z toho ale nakonec sešlo a v roce 2011 začal vyplouvat na povrch skandál spojený s Key Investments.

Záhadný Ivo Hala a uzavřený kruh

Ten má konkrétně na Praze 10 společného jmenovatele. Je jím Ivo Hala, známý advokát a blízký spolupracovník finančníka Petra Sisáka, o němž se spekuluje, že je mužem v pozadí celé aféry. Podle MF DNES Ivo Hala pro Prahu 10 zpracovával právní posudek nabídky společnosti Key Investments, na jehož základě radnice firmě svěřila stovky milionů. Zároveň je podepsán pod nabídkou, kterou dala E Side Property městské části ohledně vytvoření nové firmy spojené se stadionem. Dokument před časem unikl na veřejnost, ale jeho pravost není potvrzena.

Do hry se vrací i angažmá Bohemians v Edenu

A jak informovala ČESKÁ POZICE, Hala byl i majitelem společnosti Městský stadion Eden. Tato účelově založená firma byla vždy pouze prázdnou schránkou, nicméně její název napovídá, že s převedením arény do majetku města se od začátku počítalo.

Nyní jako by se kruh uzavíral přesně tak, jak měli autoři plánu před lety v úmyslu. Do hry se vrací i angažmá Bohemians v Edenu. Druhý vršovický klub totiž tento týden obdržel výpověď z nájmu v Ďolíčku, jejž má opustit do konce listopadu, a jedním z řešení jeho situace by bylo i sdílení hřiště v Synot Tip Areně, což by stadionu i ekonomicky pomohlo.

Eden v roce 2012 ovládla kyperská společnost Kingwater Holding Limited, která později stadion vyvedla do firmy Vinet Invest. Jako vlastník Kingwateru se přihlásil nepříliš známý kladenský advokát Václav Slavíček. Od té doby se ale spekuluje o reálném majiteli v pozadí. Lidové noviny už informovaly o materiálech, které část spekulací potvrzují. K transakci měla blízko skupina PPF a její dnes již bývalá dceřiná firma AB – Credit.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!