Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Zaměstnavatelé se o nezaměstnané nad 55 let neperou

  10:08
Zaměstnavatelé nyní shánějí pracovníky, protože nezaměstnanost je nejnižší od roku 1997. V Moravskoslezském kraji s nejvyšší nezaměstnaností skončil projekt, jenž si kladl za cíl pomoci starším ženám. Ty kromě věku mají i zdravotní handicap, s nímž ale mohou pracovat – například rakovinu. Z 20 ale mají v současnosti práci jen čtyři.

Proč stagnuje produktivita práce? foto: Richard Cortés, Česká pozice

Nezaměstnanost v Česku je rekordně nízká. Úřad práce červencový stav ve středu 8. srpna vyhodnotil jako nejlepší od roku 1997. I když zaměstnavatelé zoufale shánějí pracovníky, o jednu skupinu nezaměstnaných se neperou – o osoby v předdůchodovém věku. Těch je nyní bez práce 57 tisíc, tedy téměř čtvrtina z celkového počtu uchazečů. I lidé nad 55 let tak mají podle generální ředitelky Úřadu práce Kateřiny Sadílkové teoreticky větší šanci najít si práci. Potíž ale podle ní může být v jejich znalostech cizích jazyků a práce s počítačem.

„S technickým pokrokem se mění požadavky a potřeby zaměstnavatelů,“ napsala LN Sadílková. V Moravskoslezském kraji, kde je nejvyšší nezaměstnanost, nyní skončil projekt, který si kladl za cíl pomoci starším ženám. Ty kromě věku mají i zdravotní handicap, se kterým ale mohou pracovat – prodělaly například rakovinu. Z 20 ale mají v současnosti práci jen čtyři.

Vyšší šance na práci

Před dvěma lety odstartoval projekt Věkem 55+ a zdravotním postižením nekončí pracovní kariéra. Zapojilo se do něj 20 žen z Moravskoslezského kraje – tedy části republiky, která má nejvyšší nezaměstnanost. Tyto účastnice byly dlouhodobě evidovány na úřadu práce. Všechny mají zdravotní handicap, který jim sám o sobě nebrání vstoupit na trh práce. Některé z nich prodělaly rakovinu.

S ohledem na současnou situaci na trhu práce, kdy zaměstnavatelé poptávají nové zaměstnance, mají i lidé nad 55 let mnohem vyšší šance na pracovní uplatnění

Zaměstnavatelé nyní shánějí pracovníky, protože nezaměstnanost je nejnižší od roku 1997. Podle nejnovějších statistik je navzdory tomu v tuzemsku téměř 26 tisíc žen ve věku 55 plus, které shánějí práci. Celkem jde zhruba o 60 tisíc nezaměstnaných lidí v předdůchodovém věku. „S ohledem na současnou situaci na trhu práce, kdy zaměstnavatelé poptávají nové zaměstnance, mají i lidé nad 55 let mnohem vyšší šance na pracovní uplatnění,“ napsala LN generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková. I podle ní je nutné vzít v potaz technický pokrok.

„V rámci individuálního profesního poradenství jsme se snažili ženám pomoci najít pracovní uplatnění na otevřeném trhu práce. Což se nám podařilo u čtyř účastnic projektu,“ ohodnotila projekt Sabrina Plisková, mluvčí Národní rady osob se zdravotním postižením. Rada doufá, že další ženy si práci keště najdou.

Předseda Václav Krása přiznává, že situace na trhu práce těmto osobám nepřeje: „Především zaměstnavatelé na volném trhu páce jsou málo motivovaní k zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Většinou mají představu o různých komplikacích, například častější nemoc, nízkou schopnost intenzivní práce.“

Vina i starších ročníků

Potíží, proč se nedaří zaměstnávat více lidí v předdůchodovém věku, nejen handicapované, je několik. Na vině jsou podle odborníků zaměstnavatelé, ale i samotní uchazeči o práci. „Starší ročníky se hůře učí novým věcem a adaptují se na změny, jsou pomalejší a nezvládnou udržet krok s technologickým vývojem,“ jmenuje Sadílková hlavní obavy zaměstnavatelů.

Potíží, proč se nedaří zaměstnávat více lidí v předdůchodovém věku, nejen handicapované, je několik. Na vině jsou podle odborníků zaměstnavatelé, ale i samotní uchazeči o práci. Starší ročníky se hůře učí novým věcem a adaptují se na změny, jsou pomalejší a nezvládnou udržet krok s technologickým vývojem.

To připouští i Vít Jásek z Unie zaměstnavatelských svazů: „Spousta firem bohužel vnímá lidi v tomto věku jako neperspektivní. Když si mají vybrat mezi 25letým a 55letým, investují do toho mladšího. Snažíme se o osvětu, u nás je ale vnímání zkušenosti jako přidané hodnoty hodně nízké. A to i přesto, že je moderní takzvaný age management.“ Když už, daří se podle něho ovlivňovat především firmy se zahraniční účastí. Jde přitom podle Úřadu práce často o osoby, které mají bohaté profesní zkušenosti, odrostlé děti, tudíž mohou věnovat své práci více času.

„Pokud jim zaměstnavatel dá šanci, může získat loajálního pracovníka,“ říká Sadílková. Starší osoby ale nezřídka demotivují neúspěchy u výběrových řízení. Stát se podle Sadílkové snaží pomoci najít této skupině lidí práci pomocí několika projektů – například Šance pro padesátníky v Plzeňském kraji, Aktivní v padesáti v Královéhradeckém kraji, 50 PLUS v Jihomoravském kraji. Podle statistik si díky takzvané aktivní politice zaměstnanosti v roce 2017 našlo práci téměř 20 tisíc osob ve věku 50 plus.

Do této politiky patří i rekvalifikační kurzy, a ty ne vždy starší nezaměstnaní rádi využívají. Rekvalifikace jsou podle Jáska pro uchazeče o zaměstnání často nedůstojné. „Lepší by bylo pro ně najít práci přibližně v jejich oboru, klidně na částečný úvazek. Rekvalifikace ano, ale mají smysl do určitého věku,“ myslí si. I podle Národní rady osob se zdravotním postižením je zkrácená pracovní doba dobrou cestou. „Zaměstnaná osoba se zdravotním postižením pak pobírá méně dávek,“ upozorňuje Krása.

Nezaměstnanost

  • Podíl nezaměstnaných osob ke konci července: 3,1 procenta
  • Počet uchazečů o zaměstnání: 231 565, o 7779 více než v červnu a o 71 509 osob méně než před rokem Počet dosažitelných uchazečů (mohou ihned nastoupit): 210 676
  • Počet volných pracovních míst: 309 996

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...