Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zatím jediný nový profesor! Titul mu předá ministr obrany.

  8:01

Prezident Miloš Zeman jmenoval bez větší pozornosti jednoho univerzitního profesora, jemuž ale předá profesuru Vlastimil Picek.

Profesorem na státní Univerzitě obrany se nově stal epidemiolog Petr Pazdiora. foto: © Univerzita obrany, unob.czČeská pozice

Aktualizováno. V atmosféře, kdy na jmenování profesorem čeká pět desítek akademiků, je to trochu překvapivá zpráva. Prezident Miloš Zeman, nyní ve stavu nemocných, totiž 5. listopadu jmenoval na návrh Vědecké rady Univerzity obrany (UNOB) Petra Pazdioru profesorem pro obor hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie.

Rozhodnutí prezidenta Petru Pazdiorovi předá ministr obrany v demisi, uvedla Zemanova tisková mluvčí Hana Burianová na stránkách Hradu. Univerzita obrany není veřejnou vysokou školou, ale školou státní, tudíž nespadá pod resort školství.

Jak v týdnu napsala MF Dnes, někteří akademici spekulují, že seznam navržených profesorů na ministerstvu školství zbytečně dlouho otálí a nebyl odeslán vládě a následně i Zemanovi ke jmenování. MŠMT to zdůvodňuje čekáním na větší počet navržených (kolem šedesáti), aby bylo naplněno Karolinum. Na tento podivný stav reagovali už i různí politici.

Kritika z tábora ČSSD i ODS

Marcel Chládek (ČSSD), možný čekatel na funkci ministra školství, ČESKÉ POZICI sdělil, že úřad by měl konat. „Považujeme za nepřijatelné, aby ministerstvo svým liknavým přístupem jakkoli zdržovalo jmenování nových profesorů do funkce. Ministr školství v demisi Dalibor Štys neuvedl do této chvíle jediný relevantní důvod, proč ministerstvo seznam kandidátů na profesorskou funkci dosud nepostoupilo k vyřízení prezidentu republiky, kterému jmenování náleží do pravomocí,“ uvedl Chládek.

Exministr Petr Fiala: MŠMT musí návrhy profesorů předložit prezidentovi. Nedělat nic není řešení...A na svých stránkách připsal: „Vyzývám proto ministra Štyse, aby zajistil neprodlené odeslání seznamu kandidátů k vyřízení na Pražský hrad a nesnažil se předjímat prezidentovo rozhodnutí.“

Podobně reagoval i exministr školství Petr Fiala, jenž ve čtvrtek vstoupil do řad ODS. „MŠMT musí návrhy profesorů předložit prezidentovi. Po jeho (případném) odmítnutí je nutno hledat řešení ve prospěch profesorů. Nedělat nic není řešení,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

Již předtím se nad nepříjemným stavem, kdy sám prezident profesory jmenovat nechce, ale novela upravující pravidla ještě není přijata, pozastavil v jiném tweetu: „Profesory nemá kdo jmenovat. Prezident nechce, ministr nemůže, novela nebude. Ale jak k tomu přijdou ti, kteří prošli úspěšně profesorským řízením?“

Profesura předložená Zemanovi v září

Jmenování profesora Pazdiory (s účinností od 1. prosince 2013) ukazuje, že ministr obrany v demisi Vlastimil Picek profesorský návrh do vlády dal a prezident Miloš Zeman jej také v souladu se zákonem o vysokých školách potvrdil, byť profesuru již předávat nebude.

„V případě pana doc. MUDr. Petra Pazdiory projednala Vědecká rada Univerzity obrany výsledky řízení ke jmenování profesorem v dubnu 2013 a zároveň rozhodla předložit návrh k jeho jmenování profesorem prostřednictvím rektora ministrovi obrany. Ministr obrany následně dne 23. září 2013 návrh předložil prezidentu republiky a téhož dne o tomto návrhu informoval předsedu vlády ČR,“ řekl ČESKÉ POZICI Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany, pod nějž státní vojenská univerzita spadá.

Kdy a kde se epidemiolog Pazdiora dočká cenné listiny? „Jmenovací dekret panu profesorovi Pazdiorovi předá ministr obrany Picek při nejbližší vhodné příležitosti na ministerstvu obrany. Konkrétní datum nebylo dosud určeno,“ doplnil Sýkora.

Jeden rok vyřizování

Samotného Pazdioru, jenž pracuje na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni a v tamní fakultní nemocnici, se nám nepodařilo kontaktovat; na e-mailovou gratulaci a přiložené otázky (co o způsobu svého jmenování míní) zatím nereagoval a na pracovišti se hlásil telefonní záznamník. Z oznámení na webu UNOB vyplývá, že profesorské řízení bylo zahájeno loni 26. listopadu a přednášku pronesl docent Pazdiora v Hradci Králové 28. ledna na téma Koncepce vědecké práce a výuky v oboru Hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie.

Aktualizace. „Podklady pro zahájení profesorského řízení jsem odevzdal na Fakultě vojenského zdravotnictví v Hradci Králové (FVZ) v září 2012, v listopadu bylo oficiálně zahájeno řízení, v lednu 2013 jsem prezentoval přednášku před vědeckou radou FVZ v Hradci a v dubnu před vědeckou radou UNOB v Brně,“ řekl ČESKÉ POZICI Pazdiora po návratu  z dovolené.

Prezident Miloš Zeman není tím, kdo by zdržoval každou profesuruPrezident Miloš Zeman tedy není tím, kdo by zdržoval každou profesuru. Takto osamělé jmenování profesora, takřka privátní, ovšem nebývalo zvykem; zatím jediným zvláštně jmenovaným byl Martin C. Putna, jemuž předal dekret ministr Fiala k 25. červnu. Druhý nejnižší počet jmenovaných profesorů pamatuje srpen 2006, kdy prezident Václav Klaus jmenoval rovněž čtyři profesory státní Univerzity obrany (Ballu, Čecháka, Kassu, Navrátila).

Podle informací ČESKÉ POZICE se seznam „čekajících profesorů“ na ministerstvu školství během několika týdnů ještě rozšíří – o pár desítek jmen. Pak také uvidíme, jak bude resort školství postupovat; po překročení oné vytčené mety „více než šedesáti“ profesorů, aby se snad necítili při slavnostním aktu v Karolinu příliš nepočetní a osamocení.