Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zběsilá demokratizace investování má své limity

  18:14
Na americkém kapitálovém trhu se drobní investoři domlouvají na internetu a vytlačí cenu firmy. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jsme svědky demokratizace financí nebo nebezpečných jevů, proti nimž je třeba rázně zasáhnout?

Skupina amatérských obchodníků z WallStreetBets chce zřejmě přerozdělit majetek ve světě. foto: Reuters

DEBATA JANA MACHÁČKA

Jan Macháček.

Komentátor Lidových novin Jan Macháček se každý týden ptá českých ekonomů, pedagogů a analytiků, co soudí o aktuálních a žhavých tématech ze světa ekonomiky a financí.

objednat zasílání e-mailem

Na americkém kapitálovém a komoditním trhu se dějí věci – davy drobných investorů mladší generace se domluví na internetu a vytlačí cenu nějaké firmy (GameStop) nebo komodity (stříbro) do závratných výšin. Mnohé velké investiční a hedgeové fondy jsou pak v problémech.

V USA politici z krajní části spektra, třeba Alexandria Ocasio-Cortezová (nalevo) nebo Ted Cruz (napravo), vzpouru malých podporují. Stejně jako Facebook udělal z každého novináře a komentátora, dnes je díky a aplikacím a možnosti neustálého propojení důležitý každý drobný investor. Jsme svědky demokratizace financí nebo nebezpečných jevů, proti nimž je třeba rázně zasáhnout?Edvard Outrata, státní úředník ve výslužbě

Možná návrat optimismu

Skutečnost, že si drobní investoři našli způsob, jak se uplatnit na burzách, je pozitivní. Bezprostředně to však znamená rozkolísání některých „jistot“. Takových případů bylo v minulosti mnoho, ale finanční svět si s nimi vždy poradil. Zřejmě s tím souvisí přebytek peněz na trhu a možná, že to povede i k přemíře spekulací a nestabilitě. Rozhodně není teď na místě násilně zasahovat. Velcí investoři jsou již varovaní a snad se začnou proti negativním následkům této situace zajišťovat.

Zdá se, že s novou generací hráčů na burze přicházejí i nové metody investování a spekulací. Je to asi i načase po období, kdy se zdálo, že investování je svěřeno velkým finančníkům a jejich mašinám. Snad se vrací optimismus do hraní na burze, což může být varovné v tom, že se budou vytvářet bubliny, a hrozí jejich propíchnutí.Lubomír Lízal, CEO Expobank

Přizpůsobení nové realitě

Historicky snad nejhorším hříchem hned po insider tradingu je manipulace s trhem. Proto je přísně trestaná dohledem na kapitálové trhy. Existující pravidla však dodnes vycházejí z premisy, že jednotlivec malým nákupem či prodejem nemůže nijak ovlivnit trh, a domluva dvou sousedů v ulici či práci na tom nic nezmění.

Ať se nám to líbí, či nikoliv, pravidla se budou muset přizpůsobit nové realitě a definovat hranici přípustného chování, a je jedno, zda jde o koordinaci veřejně deklarovanou či skrytou na darknetu

Náklady na koordinaci mnoha lidí byly v minulosti natolik vysoké, že ekonomicky nebylo možné se efektivně domluvit na společném postupu, proto se tato možnost při tvorbě regulace jako tichý předpoklad implicitně vyloučila coby nedosažitelná – „z nereálného světa“. V dnešním online světě s diskusními platformami s libovolným počtem účastníků jsou však náklady na koordinaci významného množství hráčů de facto nulové, čímž se otvírá možnost vytvoření bloku s dostatečnou váhou ovlivnit trh, čehož jsme právě byli svědky.

Limitem se stává jen hloubka trhu vzhledem ke vzniklé skupině. Ať se nám to líbí, či nikoliv, pravidla se budou muset přizpůsobit nové realitě a definovat hranici přípustného chování i v těchto případech, a je jedno, zda jde o koordinaci veřejně deklarovanou či skrytou na darknetu. Nezapomínejme, že nejdůležitějším dlouhodobým investorem na kapitálových trzích jsou penzijní fondy a nefunkčnost či beztrestná a snadná manipulovatelnost by přímo ohrozila penzijní, a tím i sociální systém některých zemí.Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Vidina rychlého zbohatnutí

Zběsilá jízda retailových investorů signalizuje, že nás letos na trzích nuda nečeká. Zda se z drobných spekulantů stane významný hybatel burzovního dění, nebo zanedlouho skončí v propadlišti dějin, ukáže čas. Demokratizaci investování považuji v zásadě za správnou, ale uplynulý týden zřetelně odhalil její stinné stránky. Zdivočelí investoři významně destabilizují trhy. Euforické nákupy katapultovaly ceny akcií skomírajících firem, jako je GameStop, do závratných výšin zcela odtržených od fundamentální hodnoty.

Retailové hráče motivuje především vidina rychlého a závratného zbohatnutí. Proto se může stát, že výrazné ztráty, které ke spekulacím s akciemi patří, drobné investory od těchto akcí odradí. Navíc vakcína v dohledné době přinese konec lockdownů, tudíž i návrat obvyklejší formy zábavy.

Nafukování bubliny nemá za následek pouze papírové zisky, či ztráty. Reálně nastává nesprávná alokace kapitálu. Některé společnosti, které díky horečnaté aktivitě spekulantů z Redditu zažily masivní kurzový vzestup, začaly emitovat nové akcie. Tento fenomén však má limity. Snaha vyhnat nahoru kurz stříbra se nesetkala s valným úspěchem. Kontrakty na tento kov jsou velmi likvidní. Existuje řada nástrojů, které umožňují participovat na výkonnosti stříbra. Denní objemy obchodů jsou gigantické.

Malí hráči však nemají sílu s cenami široce obchodovaných instrumentů příliš pohnout. Jejich vliv se proto omezuje na málo likvidní aktiva s nízkými objemy obchodů. Mnoho komentátorů vyzvedává politický přesah těchto událostí a akce drobných investorů ukazují jako pokračování hnutí Occupy Wall Street jinými prostředky. Hovoří se o porážce bankéřů jejich zbraněmi. Jsem však k těmto interpretacím skeptický.

Retailové hráče motivuje především vidina rychlého a závratného zbohatnutí. Proto se může stát, že výrazné ztráty, které ke spekulacím s akciemi patří, drobné investory od těchto akcí odradí. Navíc vakcína v dohledné době přinese konec lockdownů, tudíž i návrat obvyklejší formy zábavy.Část prostředků, která se nyní nachází na burzách, proto může najít využití, tam kde v minulosti – na trhu zboží a služeb.Monitor Jana Macháčka

Mohlo by vás zajímat