Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Zdeněk Škromach: ČSSD je mamut, nezabývejme se pidižvíky

  22:05

Jedním z důvodů, proč chtěl Zdeněk Škromach zůstat ve vedení, je i „korekce mladistvých skopičin Slávka Sobotky nebo Michala Haška“.

„Tak, jako byla před volbami v roce 2006 účelově vytažená Kubiceho zpráva, se může stát, že se něco podobného bude odehrávat i nyní kolem Davida Ratha,“ míní místopředseda Senátu. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Místopředseda sociální demokracie a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (56) je v rámci své strany ojedinělým druhem. Ve vedení ČSSD se až na několik krátkodobých výpadků drží od roku 1997. Straníci bodrého senátora z jižní Moravy za ta léta již dobře znají, však mu také na posledním sjezdu ČSSD v Ostravě v nominačním projevu stačilo uvést, že se jmenuje Zdeněk Škromach. Víc nemusel dodávat, v pohodě se stal místopředsedou.

Škromach je příkladem politika, který si funkce ve straně pilně vyseděl. V rozhovoru pro ČESKOU POZICI právě tuto skutečnost dává na odiv a ukazuje, že nové mladé tváře to ve straně, která možná brzy převezme vládu nad zemí, nemají lehké. Politik nejdřív musí podle bývalého místopředsedy vlády (v letech 2004 až 2006) ukázat, co umí, a až pak má mít nárok na významnější funkce.

Role zlého muže

ČESKÁ POZICE: Co pro vás znamená být místopředsedou ČSSD?

ŠKROMACH: Na jedné straně jde o to mít vliv na to, co se v sociální demokracii děje. Na druhou stranu jde o odpovědnost a usilovnou práci. Myslím, že nejsem žádný nováček. Podle mě by to mohlo být zapsáno i do Guinessovy knihy rekordů, protože tak dlouho místopředsedou sociální demokracie v novodobé historii, možná ani za první republiky, nikdo nebyl (místopředsedou ČSSD byl v letech 1997 až 2000, posléze 2001 až 2005, pak od roku 2006 doposud – pozn. red.). Je to o práci s lidmi, vždycky jsem stavěl na programových hodnotách sociální demokracie, ve svých názorech jsem konzistentní.

„Myslím, že nejsem žádný nováček. Podle mě by to mohlo být zapsáno i do Guinessovy knihy rekordů.“Jedním z důvodů, proč jsem chtěl zůstat ve vedení, je i určitá korekce takových těch mladistvých skopičin, ať už u Slávka Sobotky nebo Michala Haška. Jsou to mladí politici, kteří před sebou mají velkou budoucnost, ale potřebují jistou zpětnou vazbu starších, kteří ve straně již něco pamatují. Musíte občas sehrát roli zlého muže, v zásadě však jde o to využít znalosti vnitřních chodů strany.

ČESKÁ POZICE: Změnil ostravský sjezd situaci ve straně?

ŠKROMACH: Sjezd byl specifický tím, že před ním proběhly různé děje, například prezidentská volba. Byl přerodem situace, došlo k uklidnění. Strana se začala soustředit na volební superrok.

ČESKÁ POZICE: Co jste říkal na slova bývalé místopředsedkyně Marie Benešové, která v rozhovoru pro časopis Týden prohlásila, že v ČSSD jsou pokrytci a ve straně se zametají kauzy?

ŠKROMACH: Přiznám se, že mě trochu překvapila. Vždy jsem ji podporoval, má zkušenost s bojem proti korupci. Neúspěch na sjezdu nemůže brát jako spiknutí vůči sobě, byl to prostě výsledek rozhodnutí delegátů. Byla by škoda, kdyby se to přetavilo v nějaký zbytečný negativismus vůči sociální demokracii.

ČESKÁ POZICE: Máte pocit, že se v politickém grémiu strany něco změnilo? Na sjezdu vypadli Jiří Dienstbier a Marie Benešová, novici jsou Alena Gajdůšková a Milan Chovanec. Jste stmelenější tým?

ŠKROMACH: Ukáže čas, jak mezi nás ti dva noví zapadnou. Oba mají zkušenosti jak ze zastupitelských funkcí, tak z exekutivy. Neměl by nastat žádný problém. Myslím si, že se situace celkově uklidnila, před sjezdem to zkrátka bývá vyhrocenější. Vždycky se střetávají různé zájmy, řekl bych, že po sjezdu se to takzvaně utřepalo. Je dobře, že mezi členy je jistá generační provázanost. Od nejmladších politiků prezentovaných Michalem Haškem a Slávkem Sobotkou po pamětníky, jako jsem já nebo Luboš Zaorálek.

ČESKÁ POZICE: A co ta názorová křídla – jedno kolem Bohuslava Sobotky, druhé kolem Michala Haška? Vy patříte spíše k Haškovým sympatizantům... Připadá mi, že po prezidentských volbách a sjezdu ve straně vskutku posílila jeho část, i když ještě před sjezdem se zdálo, že Hašek a spol. jsou poměrně oslabení. Čím to?

„Po období charismatických lídrů jsme nyní v době, kdy rozhoduje spíše tým – tedy Sobotka a Hašek“ŠKROMACH: Považuji se za sociálního demokrata. Dělení na zemanovce nebo grossovce, to už tady bylo. Je to velké zjednodušení identifikace s určitými lídry, kteří stranu někam vedou. Je pravda, že před dvěma lety se situace na sjezdu vyhrotila, když došlo k určité generační změně poté, co odešel Jiří Paroubek. Tehdy se střetli dva vyrovnaní kandidáti (Bohuslav Sobotka a Michal Hašek – pozn. red.), výsledek byl těsný. Pak nastalo období, kdy emoce musely vyprchat. Myslím, že oba pochopili, že jeden bez druhého nic nezmůže. Po období charismatických lídrů jako Miloš Zeman nebo Jirka Paroubek jsme nyní v době, kdy rozhoduje spíše tým – tedy Sobotka a Hašek.

ČESKÁ POZICE: Řekněte procento, které by pro vás bylo úspěchem ve sněmovních volbách? Kde je hranice úspěchu a neúspěchu?

ŠKROMACH: Potenciál je 40 procent, neúspěch je vše pod 30.

ČESKÁ POZICE: Když bude pod 30, měl by Bohuslav Sobotka rezignovat?

ŠKROMACH: To bych tak dalece nehodnotil.

O systému na výplatu sociálních dávek

ČESKÁ POZICE: Budete se ucházet o post stínového ministra práce a sociálních věcí? Je to váš cíl?

„Ministerstvo práce bylo výrazně destabilizované vládnutím dvojice Drábek-Šiška, kdy se sahalo hluboko do jeho vnitřností“ŠKROMACH: Ministrem práce jsem byl už ve třech vládách (v letech 2002 až 2006 ve Špidlově, Grossově a Paroubkově vládě – pozn. red.), tudíž mám nějaké zkušenosti. Jsem připraven pomoci straně s tím, co bude v mých silách. Bude potřeba některé resorty stabilizovat – například ministerstvo práce bylo výrazně destabilizované vládnutím dvojice Drábek-Šiška, kdy se sahalo hluboko do jeho vnitřností. Odešli odborníci, kteří znali danou problematiku, subalterní funkce se začaly obsazovat politicky a po známostech. V důležitých funkcích musí být hotoví lidé, ne že se tam přijde někdo něco učit.

ČESKÁ POZICE: Zajímal by mě váš pohled na kauzu s novým systémem na výplatu sociálních dávek, ve které padla řada obvinění a politicky ji neustál exministr Jaromír Drábek (TOP 09). Firma OKsystem, která dané služby ministerstvu poskytovala, působí v resortu již od roku 1993, její příjmy od té doby činí zhruba čtyři miliardy korun, v minulých pěti letech příjmy společnosti na ministerstvu činily více než 80 procent jejího celkového obratu. Když jste byl ministrem práce, nepřišlo vám zvláštní, že tato firma působí na ministerstvu tak dlouho?

ŠKROMACH: Systém výplaty sociálních dávek fungoval dobře. Praxe ukazuje, že když se dělají některé kroky velmi rychle, kritickým bodem systému je hlavně jeho bezpečnost.

ČESKÁ POZICE: Nevyvíjel na vás někdo tlak, abyste do systému výplaty dávek poskytovaného OKsystem nezasahoval?

ŠKROMACH: Žádné tlaky jsem neregistroval. Také jsme připravovali změny, ale kvůli tomu, že se třikrát měnila vláda, je nebylo možné provést. U zásadních změn by měla být alespoň roční příprava, dva roky by pak měly systémy (starý a nový) běžet paralelně, aby byla jistota, že nový systém bude spolehlivý. Zkrátka rozsáhlé změny nelze učinit z roku na rok, aby pak vše spolehlivě běželo.

Šlouf mi vadí

ČESKÁ POZICE: Jste zkušený sociálnědemokratický „bard“. Proč nepostoupíte o stupínek výš – na předsedu? Na sjezdu jste si na něj podle Aktuálně.cz už psal nominační projev…

ŠKROMACH: Vždy jde o určitou diplomacii, politika je vždy o hledání širší shody. Nekandidoval jsem z důvodu, že v roce 2005, kdy jsem byl přesvědčen, že Standa Gross není perspektivním předsedou a kdy nikdo jiný odvahu nenašel, jsem se pustil do boje. Dopadl jsem podobně jako Jirka Dienstbier – nestal jsem se ani předsedou, ani prvním místopředsedou, ani místopředsedou. Na stranu jsem ale nezanevřel, nepřešel jsem do jiné. Dál jsem pracoval pro ČSSD a vrátil se. Teď máme rok před volbami, myslím, že by nebylo vhodné vyvolávat boj o předsedu, když k tomu není vážný důvod.

ČESKÁ POZICE: Máte nějakou politickou metu, které byste chtěl ještě dosáhnout? Prezident, předseda Senátu, předseda strany?

„Nadneseně říkám, že už jsem začal s prezidentskou kampaní. I když není kam spěchat, Miloš Zeman to určitě bude chtít zopakovat.“ŠKROMACH: To jsou všechno funkce, ve kterých jsem ještě nebyl (smích). Všechno je možné. Nadneseně říkám, že už jsem začal s prezidentskou kampaní. I když není kam spěchat, Miloš Zeman to určitě bude chtít zopakovat. Těžko však říct, za dva tři roky může situace vypadat jinak. Ve společnosti je cítit nárůst extremismu. To jsou věci, na které ČSSD bude muset reagovat. Bude záležet, jak se kluci ve vedení osvědčí. Beru to tak, že mladá skvadra nastupuje, své pozice si musí vybojovat. Stejně jako Jágr – dokud dává góly, tak ho trenér staví. Podobně je to i v politice (smích).

ČESKÁ POZICE: Jak jste kolem sjezdu vnímal vliv lobbistů a šedých eminencí? Na sjezdu se mluvilo hlavně o Jaroslavu Tvrdíkovi, který měl pomoci s vyjednáváním Michalu Haškovi. Bohuslavu Sobotkovi zase radí vlivný právník Radek Pokorný. Je to tak, že vrcholní politici se zkrátka bez nějaké zákulisní podpory neobejdou?

ŠKROMACH: Určitě to člověk vnímá, na druhé straně je spoustu vodonosičů, kteří chodí se „zaručenými“ zprávami, různě si přihřívají polívčičku. Jakási diplomacie v politice je a bude, ať už je to v rámci zahraniční politiky, nebo té stranické. Delegáti jsou ale vždy ti suveréni, kteří rozhodují. Pokud v zákulisí chodí tito diplomati, stejně vždy rozhodne vůle delegátů, z nichž třetina jede na sjezd rozhodnuta, třetina tak na půl a třetina se rozhoduje na základě různých vjemů – třeba mediálního vystupování, kvality projevu a tak dále. Zákulisní hráče bych nepřeceňoval.

Problém je, že to musíte slušně zvládnout a lobbista nesmí svému šéfovi přerůst přes hlavu. Protože se může stát, že zákulisní hráči v jednu chvíli získají pocit, že už nastal jejich čas. Kdybychom mluvili o Mirku Šloufovi, vzpomenu dobu, kdy dospěl a kandidoval do Senátu (v Chrudimi v roce 2000, neuspěl – pozn. red.). V těchto volbách jsme získali opravdu velmi málo mandátů, protože byly celé pouze o něm.

ČESKÁ POZICE: V prezidentských volbách vám coby sympatizantovi někdejšího šéfa ČSSD linka Zeman-Šlouf nevadila?   

ŠKROMACH: Myslím, že Šlouf si v rámci kampaně dělal více zásluh, než ve skutečnosti měl. Mediálně to samozřejmě bude vždy problém, podle mě Milošovi svým vystupováním uškodil.

Komunisty a fašisty radši ne

ČESKÁ POZICE: Uvítal byste, kdyby SPOZ prošla do sněmovny a Zemanovci byli vaším partnerem?

ŠKROMACH: Základem je úspěch ČSSD. Sociální demokracie dlouhodobě potřebuje stranu, která bude sbírat hlasy nespokojených, aby to pak nedopadlo jako v roce 2010, kdy nespokojení voliči přešli k Věcem veřejným. Musím ale říct, že pro ČSSD není Spozka soupeřem – pro nás jsou soupeřem TOP 09, ODS a KSČM. Nemá smysl se zabývat výrazněji malými stranami, jako jsou KDU-ČSL, zelení, SPOZ. Těmi útoky na Zemanovce, které vedl Jiří Dienstbier, dodal straně ve výsledku na důležitosti – mamut se nemůže zabývat pidižvíkem, který je rád, že vůbec přežívá.

ČESKÁ POZICE: Jaká vládní koalice by podle vás byla pro ČSSD ideální?

„Neumím si představit, že bychom vytvořili vládu s TOP 09 nebo ODS. Může ale nastat situace, že se objeví charismatický populistický vůdce ve stylu Jörga Haidera…“ŠKROMACH: Tak samozřejmě ideální by byla Ficova jednobarevná vláda (smích). Jinak upřednostňuji nekomunistickou variantu. Může nastat situace, že bez KSČM to nepůjde, což nebude ideální, jak ukazuje situace v krajských koalicích. Na menšinovou vládu za podpory komunistů moc nevěřím, protože si myslím, že příliš touží po moci na to, aby jen někomu umožňovali vládnout a pouze nesli odpovědnost.

ČESKÁ POZICE: Menšinovou vládu za podpory ODS nevylučujete?

ŠKROMACH: No to už by byl také extrém. Neumím si představit, že bychom vytvořili vládu s TOP 09 nebo ODS. Může ale nastat situace, že se objeví nějaký charismatický populistický vůdce ve stylu Jörga Haidera…

ČESKÁ POZICE: Jako hřmotný populista se začíná ukazovat třeba senátor Tomio Okamura...

ŠKROMACH: No nechtěl jsem jmenovat (smích). Myslím si, že zatím žádný nebezpečný vůdce nám tu nevyrostl. Může to však nastat. Pak by to nebylo o pravici a levici, ale o demokracii. Nakonec zvláštní odér za sebou mají aktivity Holešovské výzvy. Obecně za takovými projekty mohou být silné finanční skupiny, které se zformovaly v období privatizace. Z těch větších se dnes viditelně projevuje Andrej Babiš, není ale jediný. Vezměte si tu skupinu kolem Karla Randáka a Karla Janečka. Trend a snahy o fašizaci systému, čímž nemám na mysli „háknkrajci“ na rukávech, tu může být.

ČESKÁ POZICE: Nemyslím si, že zrovna Randák nebo Janeček by byli nějací fašisti...

ŠKROMACH: Já neříkám, že jsou fašisti. Fašismus nastupoval velmi pozitivně, za podpory střední třídy. To nebyl žádný lumpenproletariát. Tehdy to byl nástup za podpory finančních skupin. Jsou to ale spíše takové mé pocity, pocitová záležitost. Uvidíme, co ukáže praxe. Nakonec, v minulých volbách se ukázal jako úspěšný projekt Věcí veřejných. Mám obavu, že se může před příštími volbami opakovat v jiném podání, v jiných barvách, za výraznější finanční a mediální podpory.

ČESKÁ POZICE: Nemáte obavu, že by výsledek ČSSD ve volbách mohl negativně ovlivnit proces s Davidem Rathem, který by v té době mohl vrcholit?

ŠKROMACH: Pravda je, že podobně jako byla Kubiceho zpráva účelově vytažená před volbami v roce 2006, stejně tak se může stát, že se něco podobného bude odehrávat i nyní. David Rath sice není členem ČSSD, nemáme ho ale jak donutit, aby se vzdal mandátu poslance. Kompromituje tím určitým způsobem poslanecký mandát, i když ještě hůř je na tom exposlanec ODS Roman Pekárek. Takže síly se vyrovnaly (smích).

Domnívám se, že na takové věci jsou voliči sociální demokracie citlivější než voliči pravice, kterým je to víceméně jedno, protože je to součást jejich vnímání světa. Skandály typu Pekárek pravici tolik nepoškozují.

ČESKÁ POZICE: Jak to myslíte? Že volič pravice není tak citlivý na „krádeže“? Vždyť různé vládní skandály, ale i aféry na nižších úrovních, jsou jedním z důvodů, proč ODS spadla v preferencích pomalu k deseti procentům...

ŠKROMACH: Mám zkrátka takový pocit. Příčinou propadu ODS je spíše politika Petra Nečase. Není schopen zvládat vnitřní střety ve straně, navíc se nezbavuje v uvozovkách kmotrů, nýbrž odcházejí ti, kteří opravdu chtěli něco změnit k lepšímu. K tomu všemu došlo k voličskému přelivu od ODS k TOP 09.

Jiří Dienstbier je velký egocentrista

ČESKÁ POZICE: Není pro stranu strategicky chybné, že se zbavila Jiřího Dienstbiera, který je na veřejnosti oblíbený a dokáže oslovit voličské skupiny, které jiní ve vaší straně neumějí?

ŠKROMACH: Jirka je velký egocentrista, což je věc, se kterou by se měl vyrovnat. Musím odmítnout, že by proti němu někdo vedl nějakou válku. Na sjezdu ho nikdo nezaříznul. Registroval jsem, že každé jeho vystoupení s delegáty znamenalo určitou ztrátu podpory. Vedl válku sám se sebou. On musí najít cestu zpátky, která je otevřená. Je to mladý člověk, návrat do vedení pro něho bude výzvou. Jirkovi nebrání nic, aby pokračoval ve své politice a bojoval za sociální demokracii. I když neuspějete ve stranických volbách, za stranu musíte bojovat dál. Navíc on není řadový sociální demokrat – je senátorem, místopředsedou senátního klubu, členem stínové vlády.

ČESKÁ POZICE: Ve straně kolují „zaručené“ spekulace, že Dienstbier se stane lídrem pro evropské volby. Podpořil byste ho?

„Pokud se Jirka Dienstbier poučí, má před sebou poměrně velkou kariéru. Je ale důležité pracovat pro kolektiv, ne jen pro sebe.“ŠKROMACH: Někde jsem to zaslechl, jistě se o tom pobavíme. Proč bych ho nepodpořil, vždyť jsem ho podpořil jako prezidentského kandidáta. Dodnes mi za to nepoděkoval (smích). Jako Jirka Paroubek, ten také nikdy nepoděkoval, všecko bral jako samozřejmost. Jsem holt vychovaný jinak. Ale teď vážně: pokud se Jirka Dienstbier poučí, má před sebou poměrně velkou kariéru. Je důležité ale pracovat pro kolektiv, ne jen pro sebe.

ČESKÁ POZICE: Na druhou stranu není právě skutečnost, že politik není seřezán stranickými strukturami a je tak trochu stranickým anarchistou, tím, co voliči oceňují?

ŠKROMACH: Jestli to někdo oceňuje, ať ho volí. Podle mě ale čtvrté místo v prezidentských volbách není výhra, já jsem zvyklý vyhrávat. Jirka je normální politik jako každý jiný. Má své plusy, své minusy. Vemte si, že byste byl třeba ve sněmovně, hlasovalo se o důvěře vládě, a najednou vám nějaký politik řekl, že vládu nepodpoří, protože v ní je Franta Vonásek, a přesto že vlak nejede. Je to správný přístup, který lidé vyžadují a chtějí? Myslím, že ne. Lidé chtějí vládu, která bude realizovat program stran, které volili.

Vizi by měl dávat předseda

ČESKÁ POZICE: Vám na sjezdu stačilo pár vět v nominačním projevu. Žádná vize, výraznější sdělení či dlouhodobý program. Nejste ve straně úspěšný už jen díky určité setrvačnosti?

„Mám podivný pocit, když kandidát začne vysvětlovat, kdo vlastně je“ŠKROMACH: Myslím, že jsem na sjezdu ve svém prvním vystoupení v hodnocení místopředsedy řekl dostatek. Vizi by měl dávat předseda strany, charismatický vůdce, předseda (smích) – na charismatu Slávek Sobotka bude muset ještě zapracovat. Je však mladý, dopracuje se. To je prostě umění, někdo má talentu více, někdo se musí nadřít. To ale není nic proti Slávkovi!

Abych se vrátil k otázce: kandidát by měl být ve straně natolik známý, že stačí, když se řekne jméno Zdeněk Škromach, a delegát si představí program, který za ním stojí. Své názory prezentuji konzistentně, neměním je podle popularity témat. Mám podivný pocit, když kandidát začne vysvětlovat, kdo vlastně je.

Politika je běh na dlouhou trať. Jde o zkušenosti. Když chce člověk na vyšší a vyšší funkce, měl by k tomu dospět tím, že si vše odpracuje a bude mít důvěru. Nejen v politice, i v odborech nebo v podnikání. Prostě nemůže přijít Franta Vonásek z Horní Dolní a říct, že chce tu a tu funkci. Ne, kamaráde, nejdřív dokaž, že něco umíš. Musíte se prokázat úspěchy, nikoliv že se stanete úspěšným, až když budete zvolen do funkce.

ČESKÁ POZICE: Jste znám jako milovník Facebooku a počítačových her. V minulosti jste prý například holdoval internetové hře Farmville. Co teď hrajete?

ŠKROMACH: Ano, svého času jsem Farmville hrál. Hraju třeba Battlefield nebo Need for Speed, teď také Command & Conquer. Člověk si u toho oddychne, zastřílí si (smích).