Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Zeman dělá průvan ve starých kauzách

  9:19

Nejvyšší státní zástupce koncentruje pozornost mimo jiné na kauzy Čunek, Gross, Drobil, OKD a některé další. 

Bilance nejvyššího státního zástupce po prvních sto dnech vyhlíží sympaticky. foto: © ČTKČeská pozice

Zatím nejturbulentnější českou vládu nejvýstižněji charakterizuje francouzský příměr „košík krabů“. Dílčí politické úspěchy pravděpodobně zůstanou této vládě právem odepřeny. Překvapivě však tomu tak být nemusí z dlouhodobého hlediska, o čemž svědčí bilance prvních 100 dnů Pavla Zemana ve funkci nejvyššího státního zástupce.

Zatím sympatické výsledky a body pro Nečasovu vládu, konkrétně Petra Nečase a Jiřího Pospíšila, kteří Zemana do funkce prosadili,  mohou být způsobeny docela dobře jen náhodnou koincidencí jinak krátkozrakých záměrů. To však nic nemění na faktu, že zůstaly-li by po této vládě položeny základy stabilizace české justice, byl by to cenný výsledek pro pozitivní vývoj celé české společnosti.

Během prvních sto dní Pevel Zeman provedl jistou personální konsolidaci Nejvyššího státního zastupitelství. (Podle některých zdrojů právě úsilí personální změny, snaha o odvolání lidí spojených se Zemanovou předchůkyní Renatou Veseckou, je jedním ze pramenů napětí ve vládní koalici). Zeman se zjevně snaží zkvalitnit postup státního zastupitelství proti korupci a při konfiskaci výnosů z trestné činnosti. Dává důraz na větší ochranu osob poškozených trestnou činností a nařídil přezkoumání postupu u některých uzavřených kauz. U tohoto tématu se zastavme.

Staré kauzy

Staré kauzy již nelze většinou otevřít meritorně. Lze však vyhodnotit postup státního zastupitelství v případech, které dopadly neuspokojivě, a vyvodit z něj důsledky, aby se v budoucnu nemohly podobné negativní jevy opakovat.

Proto se z popudu nejvyššího státního zástupce budou prozkoumávat postupy státních zástupců v kauze místopředsedy české vlády Jiřího Čunka. Byl nařízen vnitřní dohled k posouzení správnosti delegace případu do Jihlavy, kde státní zástupce Arif Salichov Čunkovo trestní stíhání zastavil. Odborná veřejnost doufá, že v této souvislosti bude přesně zvážena odpovědnost dosud ve funkci setrvavšího brněnského státního zástupce Petra Coufala. Nejvyšší státní zástupce též nařídil kontrolu skončené věci, jíž bylo trestní oznámení spolku Šalamoun na státní zástupce, kteří měli údajně ovlivňovat kauzu Čunek.

V rámci nařízené prověrky postupu státního zastupitelství v kauze zkrachovalé Union banky by se nejvyšší státní zástupce mohl dozvědět též leccos zajímavého o dalším, nikdy nešetřeném aspektu kauzy Čunek. Do pobočky Union banky totiž Čunek převedl jednu z velmi podivných větších finančních úložek, aniž by byl šetřen pro praní špinavých peněz.

Z podnětu spolku Šalamoun nařídil nejvyšší státní zástupce vnitřní dohled i v kauze katarského prince. Prošetření postupu státních zástupců by mohlo vnést světlo do otázky sporné imunity katarského prince, a odpovědět na otázku, nakolik mohla být kauza ovlivněna bojem právníků o lukrativního klienta.

Šetření případu vniknutí vojenských zakuklenců do České televize bylo dozorováno Městským státním zastupitelstvím v Praze. Vrchní státní zastupitelství v Praze vykonávalo nad jeho činností dohled, který byl podle názoru Nejvyššího státního zastupitelství nedůsledný, neúplný, a proto i neúčinný. Vrchní státní zastupitelství dostalo od Zemanova úřadu úkol doplnit dohledovou činnost, neboli posoudit rozhodné skutečnosti, které byly opomenuty.

Nejvyšší státní zástupce nenechá padnout pod stůl ani finanční vztahy mezi Věcmi veřejnými. Výroky Kristýny Kočí ho velmi profesionálně zaujaly, takže byl odhodlán konat. Jakmile však zjistil, že ve věci jsou podána trestní oznámení, nechal případu volný průběh.

Detailní pozornost chce nejvyšší státní zástupce věnovat též finančnímu nanebevzetí Stanislava Grosse, které udivilo nejen veřejnost, ale i některé profesionály. Pouze některé. Pavel Zeman k nim, jak vidno, patří.

Oživí se i případ exministra životního prostředí Pavla Drobila. Nejvyšší státní zastupitelství totiž nařídilo Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 zahájit úkony trestního řízení proti konkrétní osobě ve věci podezření ze spáchání korupčního trestného činu.

Nejvyšší státní zástupce prověří také postup olomouckého vrchního státního zastupitelství při nedůsledném stíhání manažerů OKD. Státní zástupce se chtěl odvolat proti zprošťujícímu rozsudku královéhradeckého soudu, ale Martin Suchý, náměstek olomoucké vrchní státní zástupkyně Mileny Hojovcové, mu to zakázal. Podobný postup uplatnil v kauze zkrachovalé Union banky.

Stranou nezůstane ani kauza Wilson, neboli případ Dagmar Hrubé, starostky městské části Brno – střed, která podepsala smlouvu poté, co ji připravili právníci a odsouhlasila městská rada. Nejvyšší státní zastupitelství podalo dovolání proti zprošťujícímu rozsudku Městského soudu v Brně. Tím se věc dostává před Nejvyšší soud, který může rozsudek zrušit a případ vrátit k novému pojednání. Bude-li ex-starostka Hrubá odsouzena, pro velkou podobnost s kauzou ProMoPro nebude mít Alexander Vondra klidné spaní.

Nešetřené kauzy

Nejvyšší státní zástupce bude mít i při poměrně svižném tempu práci na hodně dlouho. Pozorný čtenář, neřku-li odborník, se jistě vytasí s mnoha dalšími kauzami, u nichž by bylo více než vhodné si posvítit na postup státního zastupitelství. Třeba v jediném případě v historii české kriminalistiky, kdy nebyla provedena rekonstrukce vraždy (kauza Kájínek).

Jen  pro příklad zmiňme za všechny ostatní případ z podzimu 2009, kdy při policejním zákroku zemřela jak zatýkaná osoba, tak i jeden ze zasahujících policistů Lukáš Müller. Tento případ nese nezpochybnitelné stopy velmi nestandardních postupů při vyšetřování, při postupu policejní inspekce, i při dozorové činnosti státního zástupce. Snad nejbrutálnější je manipulace s důkazy při ohledání místa činu. Bylo dokumentováno, že policisté vystřelili na automobil zatýkané osoby mnoho výstřelů. Bylo dokázáno, že policista Müller při zásahu nevystřelil, avšak zásobník jeho zbraně nebyl plný. Další ze zasahujících policistů, který se ostře nabitou zbraní pokoušel rozbít sklo automobilu, při rekonstrukci připustil, že z jeho zbraně vyšel výstřel, který byl s velkou pravděpodobností pro Lukáše Müllera fatální. Avšak tento policista měl při ohledání místa činu zásobník naopak plný!

Již tento fakt měl vzbudit u státního zástupce maximální ostražitost, kterou by následně ještě zvýšily poznatky ohledně načasování a taktiky zákroku či kvality výcviku zasahujících policistů. Nejvyšší státní zástupce však přesto v lednu tohoto roku nenařídil kontrolu
skončené věci, přestože se podle úředního vyrozumění navrhovateli „seznámil s podstatou věci“.

To vrhá stín na jinak nadějné kroky nejvyššího státního zástupce. Ten by totiž mohl – kromě položení systémových a personálních předpokladů zkvalitnění práce státního zastupitelství – přispět i ke zkvalitnění činnosti policie. Zmenšila by se tím významně možnost, že by se opakovala podobná fatální pochybení. Kdyby se to však povedlo, znamenalo by to jak pro nejvyššího státního zástupce, tak i pro premiéra potlesk na otevřené scéně.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...