Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Zeman ví dobře, proč Mynáře drží

  9:26
Dění kolem stále častěji kritizovaného hradního kancléře poškozuje obraz hlavy státu, navzdory tomu se ho Miloš Zeman nehodlá zbavit. Pokud by prezident Vratislava Mynáře vyhodil, mohl by tím totiž dost možná ohrozit zázemí své případné kandidatury v příští volbě. A to je zřejmě pro něho příliš velké riziko.

Vratislav Mynář a Miloš Zeman foto: Česká pozice

Popularita Miloše Zemana po dvou letech ve funkci prezidenta citelně klesá. Loni v prosinci se podle šetření agentury CVVM zastavila na 34 procentech. Jedním z hlavních důvodů jsou jeho přešlapy, například vulgární vyjadřování v živém rozhlasovém vysílání či návrat z návštěvy Číny v letounu pronajatém zahraničními finančními skupinami. Kromě Zemana samotného se však o poškození prezidentova obrazu na veřejnosti starají i jeho nejbližší spolupracovníci.

Tím nejviditelnějším je v posledních dnech kancléř Vratislav Mynář. Kontroverzní podnikatel na sebe na začátku nového roku upozornil podezřele levným nákupem vily v pražských Strašnicích

Excesy Mynáře

Podnikatel Radek Luňák pořídil tento dům v roce 2005 za 8,25 milionu korun. Posléze ho nechal ocenit na více než 13 milionů, aby jej vložil do firmy Harengil. Odtud dům za pouhých pět milionů získal advokát Vít Široký. V minulosti obhájce Romana Janouška a Tomáše Hrdličky ji na konci minulého roku za 5,5 milionu prodal právě Mynářovi.

Machálek je v pražském prostředí považovaný za důležitou Hrdličkovu spojku. Navíc má blízko k podnikatelům ze skupiny J&T, které prezident Zeman vyšlapával cestu loni v Číně.

Za oponou transakce vyvstaly obrysy dalších podnikatelů a lobbistů – zejména mocenského hybatele z Prahy 10 Hrdličky. Toho v minulosti obhajoval advokát Široký, jehož kancelář Felix a spol. poskytuje právní služby desáté městské části, Hrdličkova revíru. Další linkou je jméno byznysmena a manažera Zdeňka Machálka, který je statutárním ředitelem firmy Harengil. Právě tato společnost prodala strašnickou vilu na konci roku 2013 advokátu Širokému a ten pak Mynářovi. Machálek je v pražském prostředí považovaný za důležitou Hrdličkovu spojku. Navíc má blízko k podnikatelům ze skupiny J&T (například Igoru Rattajovi), které prezident Zeman vyšlapával cestu loni v Číně.

Nejen případ nákupu vily, ale i Mynářova podnikatelská minulost kolem privatizační kauzy Petrcíle přispívají ke skutečnosti, že se kancléřovi zatím nepodařilo získat potřebnou prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). O ni usiluje už přes rok.

Deník MF DNES navíc minulý týden informoval, že Mynář dodal podklady k zahájení prověrky až koncem loňského roku. Podle listu lhal Zemanovi, který žil v domnění, že řízení je dávno v běhu.

„Lži v jeho okolí? Přijde mi to zvláštní a překvapující. Divím se, že pan prezident toleruje takový bordel. Je to on, kdo si musí udělat v týmu pořádek. Když jsem koukal na televizi a zjistil jsem, že pan Mynář komplikuje získání prověrky, rozesmál jsem se,“ říká Miroslav Šlouf, někdejší Zemanův klíčový spolupracovník a strůjce vítězné prezidentské kampaně. Za jeho éry prý k podobným excesům v Zemanově týmu nedocházelo.

Proč ho nevyhodí?

Je tedy otázkou, proč už se prezident kancléře dávno nezbavil. Mynáře navíc dál hájí. V rozsáhlém rozhovoru pro sobotní Deník uvedl, že mu kancléř jednak vysvětlil, kde vzal na dům peníze, a také to, že nemovitost potřebuje rozsáhlé opravy. Na nákup použil podle Zemana zisk z prodeje podílu ve firmě se 600 zaměstnanci a do oprav bude muset údajně vložit až 15 milionů korun.

„Kdyby mi nezdůvodnil finanční zdroje, které použil na zakoupení tohoto hnízdečka lásky, tak by jeho kariéra v mé kanceláři skončila podstatně dříve, než by NBÚ uzavřel prověrku. Protože ale jeho vysvětlení považuji za relevantní, nevidím důvod, proč měnit kancléře,“ uvedl prezident.

Jedním z vysvětlení je, že Zeman nerad podléhá tlaku veřejnosti a médií, a Mynáře proto neodvolá ve chvíli, kdy se na něho valí kritika.

Jedním z vysvětlení je, že Zeman nerad podléhá tlaku veřejnosti a médií, a Mynáře proto neodvolá ve chvíli, kdy se na něho valí kritika. „Miloš Zeman obecně nikdy nerad ustupoval. Pokud Mynáře vyhodí, tak jedině až se tak sám rozhodne a nikdo ho k tomu nebude vybízet,“ míní politolog Pavel Šaradín.

Že kancléřovy realitní obchody poškozují prezidentský úřad a Mynář by měl odejít, zmínily dvě vedoucí postavy současné vlády – vicepremiér Andrej Babiš i premiér Bohuslav Sobotka. Zeman úder vrátil, když jejich komentáře odbyl tím, že neměli dost informací o původu peněz, a dodal: „V případě Bohuslava Sobotky platí staré české přísloví ,nemluv o provaze v domě oběšencově‘.“Narážel tím na fakt, že si Sobotka na svůj byt našetřil z poslaneckých náhrad.

Dalším vysvětlením může být, že Mynář sice upadl v nemilost prezidenta, ochrannou dlaň ale nad ním drží Zemanův ekonomický poradce a další kontroverzní podnikatel Martin Nejedlý. Ten je zřejmě nejvlivnější hradní figurou. Nejedlý s Mynářem a Hrdličkou představovali silný triumvirát v době Rusnokovy „prezidentské“ vlády, jíž pomáhali na svět. Nákup strašnické vily dotvrzuje spojení těchto osob.

Ohrožená kandidatura

Třetím argumentem pak je Zemanova budoucnost. Zhruba za dva roky se rozběhne nová prezidentská kampaň a lze předpokládat, že v případě uspokojivého zdravotního stavu bude Zeman funkci obhajovat. Aby jeho kandidatura nedopadla fiaskem, bude potřebovat peníze a tým.

Mynářův odchod by oslabil i jeho hlavního spojence Nejedlého.

Před dvěma lety se o vše postaral lobbista Šlouf, který založil Stranu práv občanů – Zemanovce, naplánoval kampaň a sehnal finanční zdroje. Akce skončila Zemanovým triumfem, jenomže Šloufa se nakonec na Hradě zbavili jeho původní spojenci – Mynář a Nejedlý.

Měli by to být právě oni, kdo hlavě státu zařídí dostatek peněz a skupinu spojenců, která připraví i další kampaň. Pokud by se Zeman Mynáře zbavil a zároveň se Hrad nepostaral o náplast pro odvolaného kancléře, zázemí Zemanovy případné nadcházející kandidatury by mohlo být v ohrožení. Mynářův odchod by oslabil i jeho hlavního spojence Nejedlého. „Fungující tým pro volební kampaň je důležitý. Kandidát potřebuje blízko sebe člověka, který na spolupráci dohlédne,“ doplňuje politolog Šaradín.

Recept na úspěch

O tom, jak náročné – časově, finančně i personálně – je postavit kvalitní a fungující tým, napsal Miroslav Šlouf koncem minulého roku knihu Jak se dobývá Hrad a jiné taje politiky. Popisuje v ní Zemanovu cestu k vítězství v přímé volbě prezidenta.

„Miloš, když měl něco upito, do mě rýpal: ‚Ty nejsi žádný politik, ty jsi jenom organizátor.‘ Na to jsem mu odpovídal: ,No jo, ale vy politici takového organizátora potřebujete, kde byste bez dobré organizace byli…?‘“ uvádí lobbista kritizovaný za dřívější napojení na zavražděného „kmotra“ Františka Mrázka.

Šlouf dále píše, že klíčovým prvkem Zemanova úspěchu bylo vytvoření politického uskupení (Zemanovci), ve kterém se prezident etabloval. Na jeho osobnosti posléze postavil program strany a následně začal shánět finance.

„Musí se dát dohromady důležité firmy a podniky, bez nich a bez jejich peněz to nikdy nejde. Jsou důležité také z toho důvodu, že zaměstnávají lidi, a zaměstnanci, pokud se chtějí mít dobře, naslouchají svým zaměstnavatelům... Pak je důležité oslovit i nezkorumpované střední podnikatele. Jen pozor na dvě věci, aby byli skutečně čistí... a aby časem nepřerostli politikům přes hlavu. Jako třeba v Praze Janouškové a Rittigové,“ dodává stratég, který „po hradní zradě“ přispěl k pádu Zemanovců ve sněmovních volbách 2013.