Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemanovci v boji o Hrad a sněmovnu klopýtli o mrtvé duše v Ústí

  11:13

Stranu postavenou na odkazu Miloše Zemana postihl v Ústeckém kraji syndrom mrtvých duší. Podobně jako v minulosti ODS a ČSSD.

Někdejší místopředseda ústeckých Zemanovců Josef Černý není žádný troškař. Straně práv občanů – Zemanovcům (SPOZ), postavené na odkazu expremiéra Miloše Zemana, by dle něho měla být kvůli údajnému porušování stanov pozastavena činnost. Levicovou „štiku“, která číhá na sněmovní šanci, totiž zřejmě postihl syndrom typický pro stranické buňky v Ústeckém kraji – podobně jako v minulosti u ODS a ČSSD se tam v souvislosti se SPOZ hovořit o mrtvých duších.

Podezření z jejich výskytu je předmětem sporu mezi Černým a celostátním vedením strany. I když jde o lokální problém ústecké buňky, neměl by zapadnout. SPOZ má šanci proniknout v příštích volbách do sněmovny, její čestný předseda je jedním z favoritů prezidentských voleb a strana chce být dle jejího předsedy Vratislava Mynáře „lepší ČSSD“. Opakování chyb velkých parlamentních stran ale není zrovna nejlepší metodou, jak těchto cílů dosáhnout...

Milníky příběhu ústecké SPOZ

Letos v lednu se uskutečnila přeregistrační konference ústecké SPOZ (kvůli zpřehlednění členské základny), na které bylo zvoleno nové krajské vedení. Josef Černý se stal místopředsedou. Posléze však průběh této konference napadl anonym a v květnu byla svolána nová schůze, na které došlo k opětovnému převolení krajského vedení.

To se však nelíbilo tehdejším ústeckým funkcionářům SPOZ a vedení strany vzkázali: „Krajská konference, která se konala v lednu tohoto roku a volila vedení krajské organizace, byla za asistence členů vedení strany záhadně napadena u Republikové kontrolní komise SPOZ a následně zpochybněna. A to vše opět proti Stanovám strany. A Miloš Zeman opět pouze tiše přihlíží, i přes to, že se krajská organizace již několik měsíců zmítá v krizi.“

Josef Černý, člen bývalého vedení kraje, k tomu portálu iDnes.cz před několika dny řekl: „Mezitím se teplická organizace záhadně rozrostla z 15 lidí na 69, v lednu zvolené vedení padlo a (v květnu) vzniklo nové, které zcela ovládli.“ Předseda strany Vratislav Mynář na to o víkendu reagoval slovy: „Zarážející ovšem je, že pan Černý zřejmě nemá zájem o diskuzi uvnitř strany a raději celou záležitost medializuje. Dokonce žádá pozastavení činnosti SPOZ u premiéra ČR. Je zjevné, že svojí negativní aktivitou sleduje zájmy jiné, než ty stranické. V lepším případě své osobní, v tom horším zájmy někoho jiného.“

Připomeňme část rozhovoru ČESKÉ POZICE s lídrem Zemanovců Vratislavem Mynářem z 31. května, kde téma ústeckých problémů SPOZ rovněž zaznělo:

ČESKÁ POZICE: Jaká je teď situace ve vaší ústecké buňce? Místopředseda SPOZ Josef Baxa kritizoval tuto organizaci za nečinnost a uvedl, že po přeregistraci členů jich z původních 260 zůstalo jen 60. V souvislosti s těmito problémy jsem zaslechl i jméno Petra Bendy, štědrého sponzora Paroubkovy strany. Vedení ústecké SPOZ se dostalo následně do konfliktu s celostátním vedením.

MYNÁŘ: Uvedl bych to do dvou rovin. V té spekulativní jsem měl bohužel podobné informace jako vy. Vzhledem k nečinnosti bývalého vedení a negativnímu přístupu k čemukoliv se opravdu nabízí takové vysvětlení, že za tím stojí někdo zvenčí a že to někomu z konkurence mohlo sloužit. Naštěstí se ale podařilo neklidnou situaci vyřešit. Před dvěma týdny proběhla za účasti kompletního celostátního vedení SPOZ, včetně Miloše Zemana, krajská konference, která si zvolila úplně nové vedení. V jiných krajích takové problémy nemáme.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!