Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemětřesení ve stínové vládě ČSSD? Ale prdlačky.

  5:21

V důležitém orgánu hlavní opoziční strany zůstali i přes avizovanou obměnu politici, kteří mají nějaký ten vroubek.

Buď předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi chybí kopyto a neumí si dupnout, nebo ve vedení ČSSD panuje tak napjatá situace, že se straničtí funkcionáři rozhodli spor raději dále nehrotit (a neriskovat tak další oslabení v předvolebních průzkumech) a zásadní změny ve stínové vládě této strany odsunuli na později.

Jak jinak si vysvětlit „třeskutou“ personální obměnu v tomto důležitém orgánu hlavní opoziční strany. To je samozřejmě myšleno ironicky, protože k žádnému zemětřesení ve stínové vládě ČSSD nedošlo, ač to předseda sociálních demokratů nedávno naznačoval.

Jediný, kdo „křesílko“ ve stínovém kabinetu pustil, je místopředseda strany a senátor Zdeněk Škromach, který byl stínovým ministrem práce a sociálních věcí. Prý se chce věnovat naplno práci v Senátu, řekl Aktuálně.cz. Na Škromachovo místo nastoupí náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská (ČSSD). Místo Davida Ratha se stínovým ministrem zdravotnictví stal sociálnědemokratický senátor Jan Žaloudík a další „oranžový“ senátor Jozef Regec bude odborným mluvčím pro oblast sportu.

  • Zde si dovolíme jednu poněkud jízlivější spekulaci. Není příčinou Škromachova konce ve stínové vládě jeho pondělní status na Facebooku? Vyloučeno to není, posuďte sami: „Pondělní podvečer na zahradě. Podařilo se zalepit díry v nafukovacím bazénku, tak snad se zítra i smočím navečer. Ještě večerní kafíčko a trocha nostalgické hudby a dnešní zvláštní setkání s osudem? Po vedru alespoň trocha pohody. Hezký večer s kyblíkem ledu.“ 
Ti s máslem zůstali

Ve „stínové“ funkci však zůstali politici, kteří na sebe upozornili různými menšími či většími průšvihy. Než si je vyjmenujeme, připomeňme nejdříve Sobotkova slova pro časopis Respekt, který přinesl před dvěma týdny se šéfem ČSSD rozhovor. Sobotka v něm mimo jiné uvedl:

  • „Co se bude týkat praktických stránek fungování sociální demokracie v místech, kde má odpovědnost, jakékoli signály, byť i mediální povahy, budeme analyzovat mnohem pečlivěji, než jsme to činili v minulosti.“
  • „Ve vedení strany prosazuji, abychom už nebyli ve fázi, kdy budeme jenom čekat na případná policejní obvinění nebo policejní vyšetřování, ale budeme už mnohem více analyzovat jakékoli předběžné signály.“
  • „Bude to vyžadovat mnohem větší zásahy vedení strany do dění v regionech.“

Jestliže toto předseda před necelými dvěma týdny řekl, pak by měl urychleně ze svého stínového „ansámblu“ odvolat matadora pražské politiky a protikorupčního experta strany JUDr. Petra Hulinského, který zastává post stínového ministra pro místní rozvoj. Jde o muže, kolem kterého se objevil skandál se Spastic Handicap (Janečkův protikorupční fond podal na Hulinského trestní oznámení). O téhož Hulinského s pochybnou rigorózní prací. Téhož Hulinského, o kterém lobbista Roman Janoušek v jednom z telefonátů magistrátnímu úředníkovi Ďuricovi vykládal: „Sedím tady s finančním magnátem panem Hulinským a on mě hrozně prcá za všechno, že špatně pracuju…“

A co stínový ministr životního prostředí? Tím je jihočeský hejtman Jiří Zimola, jehož kraj nechvalně proslul takzvanou cinknutou losovačkou. Jihočeská losovačka byla loni v červenci první, při níž protikorupční policie zajistila losovací zařízení. Při následných akcích zabavila ještě dva přístroje. Detektivové protikorupční policie se domnívají, že všechna losování, která prováděla zabavená zařízení, se uskutečnila netransparentně.

Nemalou hrudku másla na hlavě má kvůli Rathově kauze i stínový ministr školství Marcel Chládek, který je náměstkem středočeského hejtmana. Tamní ČSSD a krajští radní se kvůli Rathovi nyní vzájemně vyzývají k rezignaci. Kvůli předražené opravě konírny zámku v Lednici se objevily pochybnosti už i kolem jihomoravského hejtmana a stínového ministra zemědělství Michala Haška.

Stínový kabinet ČSSD je zkrátka vizitkou hlavního kandidáta na post příštího předsedy vlády, a tím je pořád ještě Bohuslav Sobotka. Předseda ČSSD by si tedy měl dát záležet na složení svého týmu, který voličům v lecčems napovídá, jak by jeho vládnutí v budoucnu mohlo vypadat. Takže minimálně stínového Hulinského by se šéf sociální demokracie měl urychleně zbavit.