Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zimolova prozíravá operace

  11:34

Hejtman a jihočeský poslanec se projevil jako stratég. Na některé funkce rezignoval, ty důležité si ponechal.

foto: © ČTKČeská pozice

Jihočeský hejtman Jiří Zimola není typem politika-střelce, který by se bezhlavě pouštěl do riskantních akcí. Když v březnu na sjezdu strany usoudil, že by bylo výhodné udržet pozice ve stínové vládě, stáhl svou kandidaturu na funkci místopředsedy strany, podpořil na tento post plzeňského hejtmana Milana Chovance a získal post stínového ministra pro místní rozvoj. Podobně lze nyní číst jeho rezignaci na funkce ve vedení strany.

„Přeji si, aby tato má rezignace na vrcholné funkce v sociální demokracii byla občany vnímána jako osobní vyvození mých údajných prohřešků a aby tento krok přispěl ke zklidnění situace v sociální demokracii,“ sdělil hejtman ve čtvrtek. Důvodem rezignace je účast na tajné povolební schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech, kterou spolu s Michalem Haškem, Jeronýmem Tejcem a Zdeňkem Škromachem několik dnů trapně zapírali, až se nakonec museli přiznat.

„Lánskou“ aféru se podařilo vyřešit na základě svědectví Milana Chovance, který se k účasti na jednání přiznal a ostatní kolegy „prohodil“. Z pětice spiklenců vyšel Chovanec z průšvihu nejlépe – podpořil Bohuslava Sobotku, pomohl oslabit vliv jeho rivala Haška a v rámci vedení strany či vyjednávacího týmu o nové vládě může být Sobotkovým klíčovým spojencem.

Zimola je druhým mužem, kterému se podařilo aspoň částečně dopady skandálu odklonit. Omluvil se, odstoupil z vedení ČSSD a vyvolal dojem, že je ochoten za své pochybení nést politické následky. Na rozdíl od Tejce, Haška a Škromacha.

Až se třeba za rok za dva bude vláda rekonstruovat, na Zimolu coby stínového ministra by se už dostat mohloNic jiného mu ostatně nezbývalo – tlak na něj vyvinula například strakonická organizace. Jenže v tom tkví Zimolův „vykutálený“ postup – nejdůležitější posty si totiž ponechal: poslance, hejtmana i stínového ministra pro místní rozvoj. Je pravděpodobné, že nyní se do případné vlády ČSSD kvůli lánskému průšvihu nedostane. Ale až se třeba za rok za dva bude vláda rekonstruovat, pro Zimolu coby stínového ministra by už místo mohlo být. Lánský škraloup by tou dobu měl být zapomenut.

Podobně jako vykličkoval ze situace na sjezdu, projevil Zimola podobné umění i po těchto volbách. Ze strategického hlediska bude takové politiky Sobotka či případně jiný sociálnědemokratický premiér po svém boku potřebovat. Proto si zapamatujme, že Zimola nepadl, pouze na určitý čas ustoupil.

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...