Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Změní panenka z 3D tiskárny svět?

  22:01

Startup Makies naskočil na rozjíždějící se vlak 3D tisku, jenž míří vstříc třetí průmyslové revoluci. A jak bude vypadat váš „tištěný“ avatar?

Fenomén Makies startuje: vlevo digitální návrh figurky, vpravo reálná hračka. foto: © MakieLabČeská pozice

Internetového vizionáře Coryho Doctorowa jsem poprvé potkal letos v dubnu na ruzyňském letišti. Na několik málo hodin přiletěl do Prahy, aby se zúčastnil celosvětového setkání pirátských stran (a ČESKÉ POZICI stihl dát obsáhlý rozhovor). Ač se na setkání s kyberprostorovými politiky těšil, bylo zřejmé, že by byl raději někde jinde – se svou ženou Alice, která měla co nevidět porodit startup Makies.

Mladičká britsko-finská společnost se zabývá 3D tiskem a je tak jednou z prvních evropských firem, jež se vydaly vstříc trendu, který by podle některých expertů mohl znamenat začátek třetí průmyslové revoluce.

3D tiskárny vytváří (tisknou) na základě trojrozměrných modelů pevné objekty postupným vršením jednotlivých vrstev materiálu. Společnost Makies cílí především na fandy videoher, hackery a obecně počítačové maniaky, kteří si prostřednictvím jejích služeb mohou nadesignovat a následně nechat vyrobit svého oblíbeného digitálního avatara, tedy virtuální postavu, s jejíž pomocí v onlinové hře World of Warcraft dobývají nová území či válčí v Dark Age of Camelot proti znepřáteleným královstvím.

Budoucnost hraček

Firma je v začátcích a možnosti individualizace vlastní akční figurky jsou značně omezené. Na druhou stranu se uživatelé zajisté vydovádí s aplikací, jež umožňuje měnit tvar i výraz obličeje figurky – od elfých uší až po ufounsky přimhouřené oči je možné téměř vše. „Hračičkové“ mezi budoucími zákazníky zajisté ocení, že vnitřek figurky je uspořádán tak, aby bylo možné do ní nainstalovat vývojovou desku Arduino LilyPad. Makies by tak časem mohli mrkat, všelijak svítit, anebo dokonce i mluvit. V tomto směru jsou možnosti omezeny pouze představivostí a dovednostmi majitelů.

Makies by tak časem mohli mrkat, všelijak svítit, anebo dokonce i mluvitUž teď je zřejmé, že manželka bestsellerového sci-fi autora Doctorowa má k budoucnosti podobně kladný vztah jako její muž. Startup Makies názorně předvádí možné využití nové technologie 3D tisku, jež umožňuje masovou výrobu individualizovaného zboží, i to, jakým směrem by se mohl v příštích letech vyvíjet hračkářský průmysl.

Pokud mu v tom ovšem nezabrání autorskoprávní legislativa, na kterou tato nová interaktivní zábava zajisté dříve či později narazí. „Služba potěší řadu hráčů MMORPG (Massive-Multiplayer Online Role-Playing Games, hromadná on-line hra na hrdiny – pozn. red.). Už teď ale vidím, jak se na vás žaloby snášejí jako konfety na oslavence, když si u vás lidé začnou vyrábět figurky z World of Warcraft či EVE Online,“ podotkl v diskusi jeden z uživatelů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!