Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

České divadlo 2012: Politická satira měla z čeho žít

Kultura

  11:39
Loučení s Václavem Havlem, trvající obliba politického divadla a permanentní organizační krize významných divadelních domů. To je uplynulý rok v českém divadle.

Divadlo Feste : Pohřbívání foto: Jakub Jíra

Politická témata v různých podobách stále bodují, dění na politické scéně bylo v uplynulém roce pro divadlo čím dál inspirativnější. Politický kabaret v neředěné podobě se totž odehrával přímo v reálu, stačilo přenést ho na jeviště v příslušně humorné stylizaci.

V pražském A studiu Rubín s tím už loni začal Tomáš Svoboda se svým týmem a dopracoval se k pravidelnému politickému kabaretu. Původní Blonďatá bestie se nejprve doplnila o soudní přelíčení s Vítem Bártou a posléze i o scénky s Davidem Rathem. Partě z Rubínu díky zájmu obecenstva přestalo stačit sklepení na Malé Straně, a tak se přesunuli do nedaleké, ale větší Baráčnické rychty.

PSALI JSME:

Je nevinný, byl to jen střik vinný, zpívá blonďatá bestie o Rathovi

Protagonisté byli divákům 'skutečně blízko'.

V pražské MeetFactory se o žánr politického divadla originálně pokusil další divadelník, Braňo Holiček přišel mimořádně nekorektní a výsměšnou inscenací Politický kabaret aneb Seber si to hovno!.  

Pro každého lejno se šlehačkou

Z recenze Jany Machalické v LN 2. 6. 2012

Společným jmenovatelem volně propojených skečů je politický a společenský marasmus, do něhož zabředávají nejen spřátelené skupinky a mafie, ale i jednotlivci. Při každém takovém skeči ze stropu spadne rozbředlý exkrement, odpudivě pleskne o noviny a rozstříkne se po nohách aktérů. V závěru se v této odpudivé hmotě mohou vesele patlat všichni - herci i diváci -, každý dostane svou porci lejna. A ještě se šlehačkou.

A hraje se vážně bez zábran. Třeba o Kikinovi, kterého vydírá KGB, o herci, který nadává na zkorumpovanost politiků, ale když pak jede autem rychle a je přichycen, neváhá uplácet policistu lístky do divadla -„na kolegu Čtvrtníčka“. Výmluvně vychází Mazánek s Kolibříkem v lehce posunuté rovině, pak zase připomínka jednoho televizního interview s nejmenovaným politikem. Ale spíš než konkrétní lidé vystupují zde obludné typy, jež se zabydlely v naší politice - Primátor, Starosta, ale také Občan.

Kdo konkrétně se tu drží skály, poplácává se po stehnech a část úplatku si hodlá ponechat na cepín, není až tak důležité. Tvůrčí fantazie se šikovně prolíná s reálnými momenty a dohromady vše funguje, jak má - drze a bez obalu.

Politický kabaret aneb Seber si to hovno

Inspiraci mezi politiky našel i Roman Sikora (Divadlo Feste Brno), ale jeho Pohřbívání, jež se zabývalo Václavem Klausem, vyšlo jako hodně křečovitá zábava.

PSALI JSME:

 

Potíže v Národním v Praze i v Brně

Prakticky po celý rok divadelníci řešili zásadní organizační těžkosti: transformaci Národního divadla, nefungující systém pražských scén, jejich financování i personální změny (Komedie, Divadlo na Vinohradech).

Kauza Národní divadlo skutečně rozkvetla do nebývalé šíře a bezradnost jejího zřizovatele–ministerstva kultury – kulminovala na podzim, kdy Alena Hanáková bezdůvodně odvolala ředitele první scény Ondřeje Černého.Nastalo vzedmutí emocí, úřad předváděl jednu chybu za druhou a ministryně jako osoba netušící, oč jde, se znemožnila doslova „v přímém přenosu“.

KOMENTOVALI JSME:

Krize nastala i v Národním divadle Brno, kde činohru téměř zlikvidoval Zdenek Plachý, v únoru odstoupil a na podzim se postu vzdal i ředitel Daniel Dvořák. Ten měl na nedobrém stavu divadla lví podíl a jen s odřeným hřbetem přestál vzedmutí emocí po prohlášení, že zruší operu. Kritika jeho hospodaření se nejdřív zametla pod stůl, ale bylo příliš viditelné, že krizi neřešil, a tak přišel o politickou podporu a raději sám skončil. Jeho odchod pár měsíců před koncem funkčního období působil jako prázdné gesto – Brno slzy neronilo.

Jistoty naštěstí nezklamaly

Prapor cti v brněnském Národním drží komorní Reduta se zajímavou dramaturgií. Režíruje tu „domácí“ Jan Mikulášek s velkým citem pro divadelní metaforu, a tak není divu, že jeho Nenápadný půvab buržoazie pojede do světa.

V Praze nezklamalo například Dejvické divadlo. Michal Vajdička tu nastudoval dramatizaci povídek Irvina Welshe Ucpanej systém, kde trefně poskládal panoptikum přiboudlých existencí, mravních deviantů, kteří vše řeší jen agresí. Bavil i Brian – kouzelná fantasmagorie Miroslava Krobota, spojující kapelu Rolling Stones v juvenilním věkus Medvídkem Pú.

V Klicperově divadle v Hradci Králové vládne David Drábek – píše a režíruje a zjevně si do toho nenechá od nikoho mluvit. Lépe mu to vychází jako autorovi, přenos jeho rozhlasové Koule na divadlo vyšel výtečně i díky Pavle Tomicové.

PSALI JSME:

Sbohem, Václave!

Divadla se v roce 2012 loučila s Václavem Havlem, a tak se hrály jeho hry. Na Zábradlí David Czesany uvedl Asanaci, kde exceloval Jiří Ornest, jako celek ovšem inscenace nebyla bez problémů. 

RECENZE:

V Mladé Boleslavi uvedl Ivo Krobot Vernisáž a Pět tet v jednom večeru, inscenace potěšila jako obraz neřízeného pádu do absurdity nové doby. Brněnský Provázek zase dojel s Cirkusem Havel na festival do francouzského Villeneuve.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...