Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

ČESKÉ REAKCE

Česko

Podle šéfa české diplomacie má Izrael právo bránit se útokům. Jak se ke konfliktu staví další čeští politici?

Jan Hamáček,

předseda zahraničního výboru (ČSSD)

V této chvíli je potřeba dosáhnout co nejrychlejšího zastavení bojů a návratu k jednacímu stolu. Samozřejmě tím primárním viníkem současné situace je hnutí Hamás, které přerušilo dohodnuté příměří a zahájilo bombardování Izraele raketami Kásam, nicméně na druhou stranu pravda rovněž je, že ta izraelská reakce je velmi masivní, a dá se říci, že až nepřiměřená vzhledem ke ztrátám na civilním obyvatelstvu. Podle mého názoru je to tak složitý konflikt, že není možné probombardovat se k míru, to platí pro obě strany.

Jan Březina,

europoslanec (KDU-ČSL)

Historie izraelskopalestinského konfliktu je dlouhá. Aktuální krizi nicméně způsobil Hamás, který neprodloužil příměří a začal ostřelovat izraelské osady. Musíme se vžít do situace tamních lidí i do situace izraelské vlády. Nemohla nečinně přihlížet. Izrael má právo na obranu. Řešením by teď mělo být okamžité zastavení palby, příměří a uvolnění humanitární pomoci pro Palestince. Zbytek je zřejmě na dlouhá jednání. Alexandr Vondra,

vicepremiér pro evropské záležitosti (ODS)

Hlavní problém je Hamás, který jednostranně vypověděl příměří a Izrael odmítá uznat jako realitu. Izrael má právo na sebeobranu. Řešení konfliktu ovšem nespočívá v eskalaci násilí, ale v jednání. K takovým jednáním je nutno vytvořit rychle podmínky.

Kateřina Konečná,

poslankyně (KSČM)

Současný konflikt v Gaze je podle mého názoru velký mezinárodní problém. Nikdy nemůžu souhlasit s postupem žádného státu, který má poté na sobě krev bezbranných civilistů. Obě strany konfliktu udělaly chybu. Myslím si ale také, že česká diplomacie ukázala, že je absolutně nepřipravená na předsednictví v Evropské unii, protože vyjadřovat jednostranný postoj od českých politiků mi připadá dost podivné ve chvíli, kdy chceme nějak ten konflikt vyřešit.