Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

České státnice z jazyků jsou na ústupu

Česko

Státní jazykovou zkoušku je v současnosti možné v Česku složit na čtyřech desítkách jazykových škol. Většina studentů ovšem raději volí některou z mezinárodně uznávaných zkoušek.

Byly doby, kdy měla ta zkouška velkou váhu. Mít státnici z angličtiny, němčiny nebo francouzštiny znamenalo mít něco, co hned tak někdo nemá. Už nějakou dobu jsou však státní zkoušky z jazyků ve stínu mezinárodních zkoušek, jako je třeba cambridgeská nebo TOEFL, ale i dalších. Vysvětlení je snadné: mezinárodní zkoušku vám uznají i v zahraničí, českou státnici nemusejí. „Ještě v roce dva tisíce jsme měli na naší škole 1200 kandidátů státní zkoušky, letos jen 150,“ říká Helena Ťoková z Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Brno, Kotlářská.

Právě tato škola má spolu s Jazykovou školou hlavního města Prahy oprávnění ministerstva školství ČR připravovat jednotnou podobu písemných státnic, které je pak možné absolvovat na dalších čtyřiceti jazykovkách.

Z čeho se taková státní zkouška skládá? Z písemné a ústní části. Podobně jako většina mezinárodních zkoušek má čtyři oddíly. Porozumění čtenému, porozumění slyšenému, gramatickou část a volné téma, tedy něco jako esej. Podle Heleny Ťokové je však víc než mezinárodní zkoušky šitá na míru právě českým uchazečům. Její součástí je například překlad (z češtiny), který mezinárodní zkoušky nemají, protože jsou zaměřeny globálně. „Právě schopnost překládat ocení třeba zaměstnavatelé nejvíc. Každou chvíli je přece potřeba převést nějaký text, dopis či dokument do cizího jazyka,“ upozorňuje Ťoková.

A z jakých jazyků se u nás skládají státní zkoušky nejčastěji? Nejvíc jsou to přirozeně angličtina, němčina, francouzština, ruština, následuje španělština a italština. Na otázku, jestli už u nás někdo dělal státnici z čínštiny, odpovídá Helena Ťoková záporně. Zásadně by prý mohl, odborníci jsou, nedostává se však kandidátů, protože ti, kdo se čínsky učí, zpravidla nedosáhnou potřebné úrovně.

Cizím jazykem může být i čeština a také romština Vposlední době však přibývá cizinců, kteří skládají státní zkoušku z českého jazyka. Letos na jaře jich měla brněnská škola v základní úrovni patnáct, ve vyšší čtyři. Nejde ovšem o zkoušku, kterou mají nově podstupovat cizinci ucházející se o trvalý pobyt. Těm stačí nesrovnatelně méně náročné osvědčení o znalosti českého jazyka.

Pro zajímavost – státní zkoušky z cizího jazyka lze skládat i z romštiny. Třeba Jazyková škola hlavního města Prahy jich loni několik zaznamenala. Šlo prý vesměs o slovenské učitele, kteří tento jazyk využívají při výuce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!