Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Český průmysl investory neláká

Česko

Zahraniční investoři vložili v prvním pololetí do kapitálu českých firem jen necelých sedm miliard korun. Zájem o zpracovatelský průmysl zůstává nízký.

PRAHA Investoři ze Spojených států amerických, Německa a Francie se letos z Česka spíše stahují. Do koupě nebo rozvoje českých firem naopak investují firmy se sídlem na Kypru, ve Velké Británii či na Slovensku. Tyto výsledky vyplývají z aktuálních statistik o toku přímých zahraničních investic, které zveřejnila Česká národní banka.

„USA stejně jako Francie či Německo patří mezi tradiční investory. Do budoucna bychom rádi představili Česko jako region vhodný pro investice také novým silným ekonomikám, jako jsou Čína a Indie,“ říká k záměrům ministerstva průmyslu a obchodu jeho mluvčí Pavel Vlček. Příliv investic do základního kapitálu českých firem zůstává slabý. Za první pololetí se jedná o necelých sedm miliard korun. Druhé čtvrtletí bylo s hodnotou 4,1 miliardy korun příznivější než první, kdy do Česka přiteklo jen 2,8 miliardy korun.

Zájem je o budovy a služby Do koupě či výstavby nemovitostí zahraniční podniky během prvního pololetí přímo investovaly přes osm miliard korun a do finančních služeb přes čtyři miliardy. Naopak ke stahování kapitálu docházelo hlavně v odvětvích potravinářského průmyslu a nápojů, automobilového průmyslu a také v oboru výroby koksu a zpracování ropy. Statistiku zde ovlivnilo rozhodnutí skupiny NWR snížit základní kapitál dceřiné firmy OKK Koksovny o 1,6 miliardy korun. Uvedená částka posloužila k úhradě ztráty z hospodaření v loňském roce.

Podle údajů agentury ČEKIA patří mezi významné transakce realizované v prvním pololetí akvizice poloviny firmy Viamont DSP rakouským Strabagem, koupě firmy ČKD Blansko Strojírny ruským podnikem Ťažmaš nebo stoprocentní ovládnutí společnosti SPP Bohemia ze strany Slovenského plynárenského priemyslu. Jako příklad odlivu zahraničního vlastníka může naopak sloužit stažení se Siemensu ze společnosti Eltodo dopravní systémy nebo snížení podílu francouzského koncernu Dalkia ve firmě Dalkia Česká republika, v níž 15procentní podíl letos odkoupil a převzal ČEZ.

Třetí kvartál změnu nepřinesl Jak vyplývá z údajů České národní banky, investice směřující do Česka mají hlavně podobu reinvestovaného zisku a toku úvěrů v rámci firemních skupin. Jen díky nim dosáhl celkový příliv kapitálu za první pololetí výše přes 80 miliard korun. „Ve vývoji úvěrových vztahů převažovalo čisté splácení úvěrů zahraničními mateřskými podniky tuzemským dceřiným firmám,“ zmínila ČNB.

K významnějším změnám v trendech podle poradenské firmy KPMG nedochází. „Pokračuje oživení v oblasti zahraničních investic, které směřují především do vybudování a rozšíření center sdílených služeb a center výzkumu a vývoje. Tyto investice nejsou příliš kapitálově náročné, vytvářejí však značný počet míst pro kvalifikovanou pracovní sílu,“ uvedl partner KPMG Česká republika Václav Baňka.

Vládní agentura CzechInvest naopak uvedla, že pozoruje oživení poptávky zahraničních investorů, kteří zvažují Českou republiku jako jednu z možných lokalit pro svou budoucí investici. Jejich získání je však v silné konkurenci dalších zemí regionu nejisté. „Záleží zejména na budoucím přístupu a podpoře zahraničních investic ze strany České republiky,“ upozornil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček.

Své závody zde chtějí postavit například podniky Caterpillar Solar Turbines, Affimed Therapeutics, Alps South nebo Dilvio De Marco. Česko je též ve hře o umístění nového výrobního závodu tchajwanského AU Optronics.

***

Vybraná odvětví

nemovitosti, služby pro firmy 8,36

finanční služby 4,13

doprava a telekomunikace 0,94

energetika a vodárenství -2,08

zpracovatelský průmysl -4,20

Přímé zahraniční investice do českých firem

(v miliardách korun za první pololetí)

Británie 2,01

Německo -2,85

Nizozemsko -2,97

Francie -0,94

Španělsko 1,04

USA -4,36

Švýcarsko 1,31

Kypr 8,44

Slovensko 1,47

Zdroj: ČNB / RB

Autor: