Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Český trh rozhýbala nejistota

Česko

Strašák finanční krize nutil fotbalové kluby prodávat hráče víc než v minulosti

PRAHA Zatímco z pohledu finančních ředitelů českých klubů to byl nadmíru vydařený měsíc, fotbalovým fanouškům příliš radosti nepřinesl. Spíše naopak.

Do tuzemské soutěže přiteklo do soboty, kdy ve většině evropských zemí skončilo přestupové období, zhruba 300 milionů korun. Jen čtveřice nejlepších týmů však přišla hned o sedm klíčových hráčů.

Pryč je nejlepší podzimní střelec, nejlepší cizinec nebo nejlepší defenzivní záložník ligy.

Necid, Tavares, Krajčík, Slepička, Rajnoch, Svěrkoš nebo Galásek. České kluby i přes podzimní selhání v evropských pohárech a zdání, že už nemají z čeho brát, dokázaly poslat do zahraničí více zajímavých jmen než loni.

Příčinou je „přebytek“ hráčů na soupiskách týmů, které na podzim hrály evropské poháry, tápání Sparty, jež dopředu vyhlásila obměnu kádru, a především nejistota z hrozící finanční krize ve sportu.

Ta sice na české kluby zatím nedolehla, ale každý z nich chce být připravený. „Bylo hodně znát, že se snaží hráče prodávat víc než v minulosti, peníze schází každému. Poptávka v Evropě však byla nižší,“ všímá si hráčský agent Viktor Kolář.

V důsledku krize musí šetřit i velké evropské kluby, a proto stoupá zájem o hráče, kteří přijdou jen hostovat. Formou „zapůjčení“ ostatně získala i německá Chotěbuz mladoboleslavského kapitána Jana Rajnocha. „Koukal jsem na seznam všech realizovaných změn v Evropě a snad 80 procent z nich bylo jen hostování,“ říká Kolář.

Opatrnost zahraničních klubů tak pocítily i ty tuzemské. „Zaplaťpánbůh, že se do české ligy tolik peněz v tak těžké době vůbec dostalo,“ dodává další agent David Nehoda.

Podle něj se nejistota ve fotbale projevila i na cenách hráčů. „České kluby letos slevily ze svých požadavků, což je i pro zahraniční kluby zajímavější. Pokud by si kluby dál myslely, že i z Brna nebo Teplic budou hráči běžně odcházet za dva až tři miliony eur, nebyly by konkurenceschopné,“ říká Nehoda.

Zatímco v minulosti se značná část příjmů největších klubů „rozpustila“ mezi další účastníky ligy, letos se nic podobného čekat nedá. „Neznám přesně rozpočty klubů, ale zhruba 70 procent toho, co utrží za hráče, musí jít zpět do rozpočtu,“ upozorňuje Kolář.

Drahé nákupy nebudou Více než v minulosti totiž letos platilo: hodně vydělat, ale při utrácení šetřit. K většímu přestupu se odvážila jen Mladá Boleslav, která za sparťana Ondřeje Kúdelu zaplatila zhruba 12 milionů. Přestože v rámci české ligy smějí hráči přestupovat ještě dva týdny, žádný velký přestup se už nečeká. „Doby, kdy tady hráči přestupovali běžně za 10 milionů, jsou pryč,“ říká Kolář. Ostatně i zbylé dvě posily Sparty, které Letenští slibují, zřejmě budou z kategorie levných.

„Zhruba 70 procent toho, co kluby utrží za hráče, musí dát zpět do rozpočtu,“ říká Kolář

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...