Diskuse k článku: Prach, tlející odpadky a děti v botách od Bati. Takový je Pákistán, říká Češka

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 38
  • Poslední: 24.6.2014 4:53
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Novotný 20.6.2014 9:06

Zlatý nedokonalý rybníček

...Situace je opravdu nesrovnatelně dramatičtější než v našem malém českém rybníčku... Zlatý nedokonalý rybníček.

P. Ritter 20.6.2014 18:42

Re: Zlatý nedokonalý rybníček

Ještě že máme Václava Klause, toho nám závidí celý svět. Díky němu máme jednu z nejvyšších životních úrovní na světě - říkal to dokonce sám Václav Klaus a ten tomu rozumí.

Z. Kulhánková 24.6.2014 4:53

Tak zle ale rozhodně ještě není,

aby bylo třeba prchat do některého ze -stánů.

C. Sangrail 18.6.2014 17:39

O co přesně vám jde?

Články v této rubrice představují osobní zkušenosti. Autorka tohoto článku má zjevně jiné zkušenosti než vy, co je na tom špatného? Váš příspěvek je velmi zajímavý, ale ten nenávistný tón a ty úplně zbytečné výpady proti anglické transkripci ho degradují. Písmo je jen věc konvence. Když mi někdo řekne, že Mao Zedong je jedním z největších zločinců lidstva, nebudu na něj zbytečně dorážet jen proto, že já jsem zvyklý psát "Mao Ce-tung", ale budu s ním mluvit o meritu věci.

C. Sangrail 18.6.2014 17:41

Re: O co přesně vám jde?

Omlouvám se, ten příspěvek měl být reakcí na Kláru M. (níže).

P. Ritter 20.6.2014 18:51

Re: O co přesně vám jde?

Z toho si nic nedělejte, jedním z největších zločinců lidstva byl i Napoleon di Buonaparte, ale nebudu na nikoho dorážet proto, že mu někdo říká Napoleon Bonaparte.

Ač Korsičan špatně francouzsky mluvící je dodnes Francouzi milován a považován za národního hrdinu, i když má na svědomí rozhodně daleko víc mrtvých než Mao Zedong, v české transkripci nazývaný Mao Ce-tung.

Nechejme ostatní, ať milují své diktátory, politiky a náboženství. Mají na to právo.

K. Janyška 18.6.2014 15:04

Dobře vám

tak... Dzp.

J. Gogo 19.6.2014 12:29

Re: Dobře vám

Janyško, zalez pod stůl a zůstaň!

P. Ritter 20.6.2014 18:51

Re: Dobře vám

Vy jste prostě Gogo, to se ani jinak nazvat nedá.

M. Krátký 17.6.2014 14:45

Zamilovaná - neslyší, nevidí, nevnímá

bez předmanželské smlouvy orazítkované všemi místními soudy a institucemi se po odeznění sexuálního opojení a pořízení kupy dětí půjde oběsit na první větev, pokud by se chtěla domů vrátit i s dětmi  - bude 38. manželkou a zblázní se z toho. Holka zdrhej dokud můžeš - držím ti palce

Z. Kulhánková 14.6.2014 2:42

Další vymaštěná konvertitka

Z té země, kde se neposlušným manželkám chrstá do obličeje kyselina, zdrhni, dokud nemáš děti.

J. Novák 11.6.2014 21:04

.

Sympaťanda a velmi kultivovaně pojatý článek.

J. Míkovcová 16.6.2014 17:25

Re: .

Moje řeč. :-)

P. Ritter 20.6.2014 18:52

Re: .

Ne jako vaše obvyklé příspěvky, tam nebývá po kultivovanosti ani památky.

T. Czernin 11.6.2014 16:48

Asi by holčina udělala nejlépe, kdyby se...

co nejrychleji spakovala a z té pakošské díry co nejrychleji vypadla...

K. M. 11.6.2014 12:26

Ano, žije jen 25km od Pákistánu

V Pákistánu jsem žila a pracovala několik let. Tahle paní odleteěla do LAHORE, kde se pije LASSI, jí ROTI a DHAL  a smaží se na GHEE. Pětkrát denně se ozývá ADHAN. Jeslipak už zjistlia, že město, ve kterém žije, se vlastně jmenuje Láhaur? (A že jí rótí, dál, pije lassí a k modlitbám svolává ázán?) A že burku viděla jen jednou? No to by musela ze zbohatlických čtvrtí Gulbarg a Cantonemet, někdy cestou za shoppingem v Carrefouru, zavítat do chudších čtvrtí, kde žijí Paštúnové a Balúčové. Tam naopak žena bez burky na ulici budí pozdvižení a pohoršení. Paní se zjevně pohybuje v bohatších vrstvách, které se s běžnou pákistánskou realitou příliš nesetkávají.

Hlavní město Islámábád bylo vybudováno jako taková enkláva zbohatlíků. Služky a pomocný personál žije v původní staré zástavbě, nedalekém městě Rávalpindí (od Islámábádu je to jen 25km). A vyprávějí o téhe vládnoucí/ zbohatlické smetánce vtip: ano, žijí jen dvacet pět kilometrů od Pákistánu.

Třeba se paní někdy podívá i do Pákistánu.

J. Salek 11.6.2014 15:41

Re: Ano, žije jen 25km od Pákistánu

No konečně zajímavé informace. Nechcete na lidovky hned napsat celý článek?

J. Salek 11.6.2014 15:51

Re: Ano, žije jen 25km od Pákistánu

Jen mě moc nesedí ta burka v Pákistánu. To bude asi hodně lokální jev, ne? Že by standardně islamsky zahalená žena budila pozdvižení?

K. M. 11.6.2014 18:24

Re: Ano, žije jen 25km od Pákistánu

Burku nosí ženy - Paštúnky a Balúčky, když jdou veny samy, bez mužského doprovodu. Na rozdíl od Afghánistánu nosí burky béžové, bílé a černé (Afghánky i v Pákistánu nosí burky modré). Paňdžábci se považují za lidi vyšší úrovně než jsou Paštúni, Balúčové jsou ještě níž, Afghánci úplně nejníž. Takže nosit burku je do jisté míry sociální stigma.

Z nějakého důvodu nosí burky i Paňdžábky v Čólistánu (jižní Pandžáb na hranici s Indií).  Ty burky mají hořčicově žluto-hnědou barvu. Nemají ale na vrchlíku "kastrůlek", ale háčkované cosi - vypadají jako chodící kondomy. Tyhle ženy trvají na tom, že je budou nosit, i když s tím jejich rodiny nesouhlasí, právě kvůli stigmatizaci.

P. Han 11.6.2014 20:29

Re: Ano, žije jen 25km od Pákistánu

Ta paní píše, že se tam běžně domluví anglicky. A ty výrazy, které píšete velkými písmeny, jsou běžná a všude používaná anglická transkripce. Paní asi netušila, že by to pro vás měla přepsat česky, pokud se s těmi slovy v češtině dosud nesetkala. I mně po několika letech v Asii čeští puristé vysvětlovali, kde jsem to vlastně byl, co jsem jedl a s kým jsem se stýkal. Škoda, že to nevysvětlili mým tamějším přátelům, stejně jako vy jste to asi nevysvětlila Pákistáncům.

C. Sangrail 18.6.2014 17:40

O co vám jde?

Články v této rubrice představují osobní zkušenosti. Autorka tohoto článku má zjevně jiné zkušenosti než vy, co je na tom špatného? Váš příspěvek je velmi zajímavý, ale ten nenávistný tón a ty úplně zbytečné výpady proti anglické transkripci ho degradují. Písmo je jen věc konvence. Když mi někdo řekne, že Mao Zedong je jedním z největších zločinců lidstva, nebudu na něj zbytečně dorážet jen proto, že já jsem zvyklý psát "Mao Ce-tung", ale budu s ním mluvit o meritu věci.

R. Kirsch 11.6.2014 12:11

Velmi zajimavy clanek! Nicmene...

Velmi zajimavy clanek! Diky autorce! Nicmene: Zil jsem nejaky cas v Nigerii, tedy dnes uz vetsinove muslimske zemi (Lagos a Abuja). V zamestnani zde v Norsku mam spoustu kolegu z muslimske Bosny, Kurdu z Iraku a Syrie, a samozrejme mnoho z nich z Pakistanu, Somalska, Gambie, Sri Lanky apod. Absolvoval jsem i jednu cestu do Pakistanu. Dohromady mam po tech všech zkušenostech tento názor: Je propastny rozdil mezi muslimem z Bosny na jedne strane, Nigerie uprostřed a Pákistánem na druhé strane. Pakistanci jsou zrejme ti nejortodoxnejsi (a taky nejzabednenejsi) muslimove, s kterymi jsem se kdy setkal! Pakistan je uz na první ochutnani obrovsky kulturni sok a celkem nechutny nepořádek. Nigerie je ovšem ještě horsi! Země odpadku a aut... Odpustte, ale Pakistan (a Somalsko) jsou pro mne "muslimske magorstany".

J. Salek 11.6.2014 15:45

Re: Velmi zajimavy clanek! Nicmene...

taky mám nějaké kolegy z pákistánu, ale jsou docela fajn. Rozhodně ale nechci soudit celou zemi podle pár vzdělaných inženýrů. Mnohem víc inženýrů kolegů mám ale z Indie a Nigerie.

J. Záhumenský 11.6.2014 11:41

Zážitok

Býval som v Brne v hoteli a bola tam skupina pakistánskych moslimov. Na raňajky si dávali čerstvú omeletu so šunkou. Ani ich nenapadlo, že tu raňajkujeme prasatá. Rozmýšľal som, že ich na to upozorním, ale veď je to jedno. Ak to jedia z neznalosti, snáď nebudú potrestaní. Iba ja, že som ich v neznalosti nechal.

J. Salek 11.6.2014 14:08

Re: Zážitok

Spousta muslimů víru jen předstírá aby se nedostali do problémů. Jeden z mojich nejbližších přátel je odpadlík z Indonésie. Jenže ani jeho manželka neví že je murtad. Říká, že do smrti jeho rodičů nechce aby o tom někdo věděl - to jsem mu ostatně poradil sám. Tak se aspoň snaží sabotovat výchovu svých dětí. Jeho komunita mu ale moc možností nedává.

D. Stirský 11.6.2014 11:31

Je zvláštní, kolik je zde "odborníků" na

Pákistán. Přitom většina o něm ví, pokud něco, tak jen pár tendenčních informací ze sdělovacích prostředků. Ta paní přece píše o svých pocitech, o svém vidění tamní reality a nepletu-li se, tak to neustále zdůrazňuje. Bohužel, za prázdné kecy se dá označit většina reakcí zde. Nerozumíte vůbec smyslu této rubriky: lidé, kteří žijí v nějaké cizí zemi, nám sdělují své názory, svoje vidění skutečnosti. A pak: takové ty věštby o tom, jak to s paní dopadne, jsou jen a jen věštby opět založené na tendenčních informacích z novin, webů atd. Nikdo z nás schopnost věštit nemá.

J. Salek 11.6.2014 14:00

Re: Je zvláštní, kolik je zde "odborníků" na

Ja zakládám svoje příspěvky taky na osobních zkušenostech. Moje kamarádka je provdána za muslima ze Srí lanky, druhá za íránce a sestřenice chodila roky s lybijcem. Všechno jsou to češky či slovačky. Samozřejmě nepočítám rodilé muslimky se kterými přijdu do styku, protože ty ví do čeho jdou a stejně jinou možnost ani nemají.

R. Kirsch 16.6.2014 16:37

Re: Je zvláštní, kolik je zde "odborníků" na

Pane, trochu jste se spletl! Prislusnici státu Libye se pisi obracene - nejdříve mekke "i", pak teprve tvrde "y" - Libyjci, navíc s velkym L na zacatku.

L. Richter 11.6.2014 10:39

Jak se praví v článku

Pákistánci důraz kladou na rodinný život (ukamenování neposlušných dcer) dobré vzdělání (tj. znalost Koránu) a víru v Boha (Al Kajda)

J. Salek 11.6.2014 9:43

Prazdný kecy

Vlastně jsem se nic nedozvěděli. Ženská ani neví proč pákistánky nenosí sukně. Všechny rodiny se kterými přišla do styku mají služku. To sice není nic vyjímečného, i v UK mají pákistánci služky, ale znamená to že její manžel bude relativně bohatý a asi bude mít i britské občanství. Burku nosí snad jen v Arábii. Asi nejvíc věřící muslim se kterým jsem osobně diskutoval byl právě z Pákistánu. Věřící Arab by se se mnou samozřejmě vůbec nebavil a možná by se nebavil ani s tím pákistáncem. Mají je za póvl. Bylo na chudákovi vidět jak se musí přemáhat, že se se mnou vůbec baví. Diskutovali jsme nad speciálně ověřeným anglickým překladem Koránu. Vše ostatní odmítal brát v potaz.

Samozřejmě se bavím i s nevyšinutými Araby, ale ne o náboženství. Pravděpodobně ani nejsou věřící, jen to předstírají, aby měli pokoj.