4. prosince 2008 9:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Chodba slávy na Zábradlí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Král Ubu. Excelentní inscenace hry praotce absurdního dramatu Alfreda Jarryho od Jana Grossmana z konce sezony 1968. Na snímku jsou zachyceni představitelé hlavních postav Marie Málková a Jan Libíček.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Král Ubu. Excelentní inscenace hry praotce absurdního dramatu Alfreda Jarryho od Jana Grossmana z konce sezony 1968. Na snímku jsou zachyceni představitelé hlavních postav Marie Málková a Jan Libíček. | foto: Jaroslav Krejčí

PRAHA Dnem otevřených dveří, který se koná v neděli 7. prosince, zahájí Divadlo Na zábradlí oslavy půlstoletí svého trvání. O dva dny později, 9. prosince, kdy se před padesáti lety konala premiéra první inscenace Kdyby tisíc klarinetů, by se v divadle měli sejít jeho bývalí a současní členové i spolupracovníci.

Očekávaní jsou „otcové zakladatelé“ Ivan Vyskočil, Jiří Suchý a Vladimír Vodička a účast přislíbil i někdejší lektor, dramaturg a kmenový autor Václav Havel.

Když Ljuba Hermanová prodávala obrazy
Ředitelka scény Doubravka Svobodová připomněla, že mnozí, kteří v 60 letech divadlo proslavili, se již dostavit nemohou. „ Je to především Jan Grossman, ale třeba také Ljuba Hermanová, která uměla žít a oslavu by jistě pořádně rozjela jako před deseti lety,“ Svobodová uvedla, že pozvánky se rozesílaly 950 lidem. „Nemohli jsme nikoho vynechat, a museli jsme tudíž řešit logistický úkol, jak všechny hosty dostat pod střechu. Rozhodli jsme se, že pro tuto příležitost odstraníme sedadla z hlediště, otevřeme Elliadovu knihovnu i zkušebnu v podkroví a zateplíme dvorek.

Rádi bychom, aby se potkali lidé, kteří tu působili v různých érách a dosud neměli možnost se v tomto divadle potkat,“ vysvětlila.

Svobodová připomněla, že přípravy oslav se musely přerušit kvůli tomu, že nebylo jisté, zda v divadle zůstane stávající vedení. „Sháněli jsme také peníze, naštěstí se můžeme spolehnout na sponzory z řad bývalých členů divadla. Vlastně to začalo už na samém začátku, kdy Ljuba Hermanová zjistila, že v divadle nejsou pořádná světla. Šla domů, ze zdi sundala dva obrazy Františka Tichého, prodala je a nakoupila osvětlení. A tahle tradice se nikdy neztratila.“

Na hosty bude čekat překvapení v podobě sestřihu zvukových nahrávek, videozáznamů i filmů, které mapují minulost divadla. Otevře se chodba slávy a bude slavnostně odhalen dar - objekt výtvarníka Davida Černého, Chodba připomene osobnosti, které se jubilea nedožily. Součástí oslav bude křest knihy Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla. Napsala ji Radka Denemarková a dramaturgyně Ivana Slámová uvedla, že autorka shromáždila mnoho materiálu nejenom o režiséru Léblovi, který zemřel tragicky před devíti lety ve věku 34 let.

„Je to objemná publikace, která mapuje amatérské divadlo 80. let a profesionální v následujícím desetiletí. Není to ale teatrologická studie ani monografie, ale subjektivní pohled na Petra Lébla. Autorce totiž odkázal své deníky a část pozůstalosti. Navíc s ním natočila hodiny rozhovorů. Takže ji takhle zaúkoloval a kniha je svědectvím i o jejím vnitřním rozporu, zda vše použít.“

Tím však zdaleka výčet akcí k jubileu nekončí - až do konce sezony bude divadlo prodávat vždy na jedno představení vstupenky po padesátikoruně a 21. prosince se ve spolupráci s časopisem Svět a divadlo bude na Zábradlí konat jednodenní přehlídka scénických miniatur nazvaná Ohromné maličkosti. Diváci uvidí například nový text Viliama Klimáčka Ginsberg - estébácké oratorium i speciální projekt Petra Nikla a hrát se bude i ve zcela atypických prostorách, jako jsou třeba dámské sprchy.

Oslavy budou pokračovat i příští rok a letos vyvrcholí 18. 12. premiérou dramatu s burleskními motivy My, hrdinové. Napsal je francouzský autor Jean-Luc Lagarce a hru téměř s celým souborem zrežíroval režisér Juraj Nvota.
  • 5Diskuse


Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky