5. prosince 2008 14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chování lyžařů určí nová pravidla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Lyžař - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžař - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Na sjezdovkách budou příští rok platit nová pravidla. Ta lyžařům jasně určí, jak se mají na trati chovat. Na nutnosti zavedení řádu se shodli ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek a náčelník horské služby Jiří Brožek. Reagovali tak na případ, kdy lyžař vážně zranil dívku a soud ho osvobodil. Z normy ale nevyplývají žádné sankce.

"Toto je další krok, aby se stanovily mantinely, jak se kdo má chovat," řekl Čunek. "Podle mých informací v případě soudu musí člověk zdůvodnit, proč se choval jinak, než říkají normy," dodal Brožek. Narážel tak na středeční výrok soudu, který zprostil obžaloby muže, jenž při lyžování vážně zranil sedmiletou dívku.

Na sjezdovkách neplatí žádná pravidla
Podle soudu v Česku neplatí žádná závazná pravidla, která by chování na sjezdovce vymezovala. Lyžař při dojezdu zranil dívku, která jela před ním. Podle norem lyžařské federace by tak byla jednoznačná vina na straně muže.

Norma s názvem Značení a zabezpečení v zimním středisku bude obsahovat i pravidla Mezinárodní lyžařské federace FIS. Začne platit od ledna, musí ji ještě podle Brožka zpracovat normalizační institut. "Norma popisuje pravidla pro zajištění záchrany, základní povinnosti provozovatele a ostatních návštěvníků lyžařských areálů," uvedl Čunek.

Záchranáři vyčlenili na mistovství v Liberci osm milionů
Horská služba počítá na příští rok s rozpočtem 143 milionů korun, z naprosté většiny peníze pocházejí od ministerstva pro místní rozvoj, pod které horská služba patří. Letos mimo jiné záchranáři nakoupili nové vozy, skútry, čtyřkolky a jednu rolbu.

Záchranáři z horské služby se budou podílet i na mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, v rozpočtu na tuto akci mají vyčleněno osm milionů korun.

Horská služba také spolupracuje na projektu Bezpečné hory. Lyžaře má upozornit na nebezpečí na sjezdovkách, představuje lyžařské středisko, popisuje výbavu lyžaře nebo úskalí počasí na horách.

V současné době pracuje u horské služby celoročně 66 záchranářů a pět administrativních pracovníků. Na zimu chtějí přijmout 38 sezonních zaměstnanců, především z řad dobrovolníků horské služby.

Nejčastější úraz? Zranění končetin
Od 1. prosince 2007 do 30. listopadu 2008 zasahovala horská služba v 7430 případech, nejvíce v Krkonoších. Nejčastěji si lidé na horách zranili končetiny. Téměř 1300krát si poranili hlavu, na horách zemřelo 14 lidí.

Čunek zdůraznil, že výrazně více úrazů se stává snowboardistům, i když jich je na sjezdovkách méně než klasických lyžařů. Podle Brožka počet zranění na horách roste s počtem návštěvníků.

Horská služba stále čeká na svůj zákon, který by jasně vymezil práva a povinnosti jejích členů i návštěvníků hor. Podle Čunka není potřeba vytvořit nový zákon, stačí vložit dodatek do jiného právního předpisu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 11Diskuse