Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Chtějí vyhrát, ale hlavně přežít

Česko

Volvo Ocean Race - Startuje nejtěžší a nejprestižnější námořní závod kolem světa

PRAHA Jsou jako novodobí nomádi, kteří se v extrémních podmínkách trmácejí každé tři roky na lodi kolem světa. Ne pro peníze, ale kvůli sportovní nesmrtelnosti.

Ve španělském Alicante dnes odpoledne odstartuje desátý ročník Volvo Ocean Race, nejprestižnějšího závodu v námořním jachtingu, a flotila osmi plachetnic se vydá na dlouhou odyseu. Než obepluje planetu a dorazí do cíle v ruském Petrohradu, uplyne osm měsíců.

„Je to etapový závod a přitom se jede na otevřeném moři. Lodě jedou i v tak těžkých podmínkách těsně vedle sebe a na doraz,“ vysvětluje český jachtař David Křížek.

Pět oceánů, čtyři kontinenty, jedenáct zastávek, ale také velké dobrodružství a spousta nebezpečí na trase dlouhé 68 tisíc kilometrů. To všechno je Volvo Ocean Race. „Pro jachting je to stejný závod jako pro cyklistiku Tour de France. Je to ten nejtěžší závod, ve kterém se pohybují jen ti nejlepší,“ tvrdí další jachtař Martin Trčka.

Nablýskanými kulisami, profesionálním zázemím, obrovskými rozpočty a propracovaným marketingem se závod podobá formuli 1. Jen na vodě. Výsledek je však stejný: loga sponzorů uvidí diváci ve všech koutech světa.

Lodě obeplují Afriku, třikrát se zastaví v Asii, kolem Austrálie a Mysu Horn zamíří do Rio de Janeira, odkud se vydají na sever do Bostonu. Pak už je čeká jen cesta zpět do Evropy. Celkem deset etap, proložených přestávkami a šesti kratšími závody v přístavech.

„Nejtěžší bude etapa, která končí v Číně. Tou dobou tam budou teploty klesat k minus osmi stupňům, což bude v kombinaci s velkými vlnami náročné,“ míní Křížek.

Oba čeští námořníci sní o tom, že se sami postaví na start slavného závodu, ale ani letos se jim to nepodařilo. Křížek má za sebou sólový přejezd Atlantiku, Trčka zase náročný závod Sydney-Hobart, jenže ani to nestačí. Na Volvo Ocean Race se stojí dlouhá fronta.

Proč? Možná proto, že je to něco mezi olympiádou a výstupem na Mt. Everest - je to závod, ale zároveň boj o přežití v extrémních podmínkách. „Je to nebezpečný závod, určitě dojde k nějakým vážným zraněním,“ tvrdí Křížek.

A nejde jen o riziko. Závodníky čekají teplotní extrémy, neustálý hluk a tvrdé podmínky. Kvůli co nejnižší hmotnosti musí jedenáct mužů vydržet na ploše 3x6 metrů až třicet dní bez tekoucí vody, s dvěma sadami spodního prádla a sušeným jídlem. Během jedné etapy zhubnou až 11 kilogramů.

Spát se na lodi skoro nedá „Nejhorší věc? Mokro. Když po dvou dnech nezůstane na lodi naprosto nic suchého, je to frustrující,“ vyprávěl závodník Justin Slattery v cíli minulého ročníku.

K tomu si představte, že jste zavření v telefonní budce, která se neustále kýve, a máte zhruba představu, jak se námořníci během závodu cítí. Jejich tělo se ani na vteřinu nezastaví a třepe se dokonce i ve spánku. Spát je téměř nemožné.

Za takových podmínek se mořské nemoci nevyhnou ani ti nejzkušenější. „Trpí jí 95 procent jachtařů. Za pár dní sama odezní, ale musíte ji umět překonat,“ tvrdí Trčka.

Není to dost důvodů, proč zůstat doma a sledovat Volvo Ocean Race v televizi? Jenže touha posouvat dál své limity je silnější. „To je ta naše věčná nespokojenost. Když jsme na lodi, chceme být rychle doma, a když se vrátíme, už nás to táhne na moře,“ usmívá se Křížek.

***

S plachtou kolem světa

Závod víceposádkových lodí kolem světa se jel poprvé v roce 1973. Tehdy ještě pod názvem Whitbread Round the World Race a startovalo v něm 17 jachet. Lodě měly původně plně vybavené kuchyňky a posádka si k večeři otevírala láhev vína. Vše se změnilo před sedmi lety, kdy závod koupila automobilka Volvo. Zúžilo se startovní pole, sjednotily se lodě a s pomocí desítek milionů dolarů od sponzorů získal závod velkou prestiž i mezi laickou veřejností. Stala se z něj dokonalá příležitost pro globální reklamní kamapaň.

V přímém přenosu Letošní závod přináší dvě revoluční novinky: poprvé zamíří lodě do tří asijských přístavů a na každé lodi bude kromě sedmi kamer také závodník-novinář. Očekává se, že si televizní přenos nenechá ujít kolem dvou miliard lidí po celém světě.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...