Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Chybí 200 miliard. A bude ještě hůř

Česko

Rekordní schodek státního rozpočtu má i smutný výhled

PRAHA Původně to mělo být 38 miliard korun. Pak ministr financí odhadl konečný rozpočtový schodek na 175 miliard. Včera už premiér Jan Fischer mluvil o 195 miliardách, ale nakonec to zřejmě bude víc než 200 miliard korun. Tak tragický státní závěrečný účet vláda Poslanecké sněmovně předloží poprvé v historii České republiky.

Premiér Fischer včera v televizi Prima uvedl, že jeho odhad vychází z propočtů ministerstva financí k 30. prosinci loňského roku. Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek o chvíli později v ČT prohlásil, že schodek bude nakonec ještě větší. „Myslím, že to číslo ještě poroste,“ prohlásil šéf ČSSD. Někteří analytici jsou ještě skeptičtější. „Myslím, že to nakonec bude tak 220 miliard. Ještě dobíhají daňové příjmy, které nemusí dopadnout podle předpokladů, a záleží i na metodice. Jasno budeme mít až v dubnu, kdy se dělá státní závěrečný účet, ale bude to víc než 195 miliard,“ řekl LN ekonom Aleš Michl z české pobočky Raiffeisenbank.

Premiér chce jednat s politiky Fischer považuje situaci za vážnou a chce, aby se k problému jasně postavili představitelé parlamentních stran. Sám jim včera kvůli tomu telefonoval. Chce s nimi mluvit o zákonech, které se budou v lednu projednávat v Poslanecké sněmovně. Pokud by totiž prošly, plánovaný schodek ve výši 163 miliard korun pro rok 2010 by se okamžitě opět výrazně prohloubil, jako se to stalo už počátkem prosince při hlasování ve sněmovně. „To je už pokus o demontáž rozpočtu, který sněmovna schválila. Kdyby všechny ty návrhy prošly, znamenalo by to dalších 13 až 14 miliard korun schodku. Budu proto se zástupci všech stran jednat,“ varoval Fischer.

Premiéra tak v následujících dvou týdnech čeká zhruba šest schůzek s předsedy politických stran zastoupených v obou komorách parlamentu. Fischer od nich bude chtít slyšet, jaký je jejich postoj k navrhovaným zákonům, kterým se mezi politiky říká „Škromachův balíček“.

Podle zdroje z premiérova okolí se také Fischer snaží ukázat, že vážnou rozpočtovou situaci tentokrát aktivně řeší. Když totiž počátkem prosince levicové strany ve sněmovně protlačily návrh na zvýšení přímých plateb zemědělců, na platy státních zaměstnanců včetně učitelů a na sociální služby, plánovaný schodek prohloubily o 12 miliard korun. ODS pak Fischerovu vládu obvinila, že hlasování jen pasivně přihlížela.

Jak bude vypadat hospodaření státu letos, je přitom nejasné.

Pokračování na straně 3

Chybí 200 miliard. A bude hůř

Dokončení ze strany 1

Zatímco vláda k plánovanému schodku přičítá prosincových dvanáct miliard navíc, ČSSD prohlašuje, že jde jen o přesun peněz v rámci kapitol. Platí-li však stanovisko vlády, pak se už v lednu může plánovaný schodek dostat na 190 miliard korun. „Když se podíváme, jak se vyvíjelo hospodaření v roce 2009, kdy vláda naplánovala schodek ve výši 38 miliard, a nakonec je to 195 miliard, tak se trochu děsíme, co se může stát v letošním roce,“ řekl LN nejmenovaný zdroj z úřadu vlády. ČSSD postoj nezmění Na lednovém jednání sněmovny půjde o zákony, které podporují sociální demokraté, komunisté a lidovci. Jde o zvýšení výše mateřské na loňskou úroveň, zrušení poplatků u lékaře, vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci a třináctých důchodů ve výši 2 400 korun. To dává v součtu premiérem zmíněných až 14 miliard korun.

Právě jednání s lídry ČSSD, KSČM a KDU-ČSL bude pro premiéra Fischera klíčové. Jiří Paroubek ani šéf lidovců Cyril Svoboda však ze svých návrhů slevit nechtějí. Pomyslným jazýčkem na vahách tak mohou být komunisté. „Nemáme zájem vyvolat nějakou válku, která by poškodila přístup k volbám,“ řekl LN šéf strany Vojtěch Filip s tím, že priority KSČM řekne až po jednání s Fischerem.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...