Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

CIA podvedla Kongres, tvrdí Pelosiová

Svět

  10:25
WASHINGTON - Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se ocitla ve značně prekérní situaci. Demokratická kongresmanka, která horlivě bojuje za důkladné vyšetření všech nezákonných praktik zavedených v době vlády bývalého prezidenta George W. Bushe, má, jak se zdá, sama máslo na hlavě.

Nancy Pelosiová foto: Reprofoto

Vyšlo totiž najevo, že byla mezi prvními, koho CIA před lety informovala o tom, že si bude při výsleších podezřelých z terorismu vypomáhat metodami hraničícími s mučením.

 Pelosiová tak byla vtažena přímo do centra debaty, kterou de facto sama iniciovala. Šéfka dolní komory Kongresu patří k nejhlasitějším kritikům Bushovy vlády, ve čtvrtek však musela přiznat, že o nejdiskutovanější věci, kterou bylo povolení kontroverzních vyšetřovacích metod, věděla prakticky od začátku. Potíž je v tom, že celou dobu tvrdila opak. Fakt, že tomu bylo jinak, jí před několika dny připomněl ve sloupku pro deník The Wall Street Journal bývalý Bushův stratég Karl Rove.

Téma schůzky? Mučení Zubajdy
Pravdou je, připustila Pelosiová následně na tiskové konferenci, že jsem se o využívání waterboardingu doslechla, ale ne od CIA. Schůzka s lidmi ze CIA ze září 2002, kterou zmínil Rove, se uskutečnila, ale o mučení prý na ní nebyla řeč. O tom se prý Pelosiová dozvěděla až během následujícího roku od „jednoho ze svých poradců“.

 „Tvrdíte tudíž, že CIA lže, když se hájí tím, že vás o všem informovala?“ ptali se jí novináři. „Ano, oklamali Kongres Spojených států,“ odpověděla šéfka Sněmovny reprezentantů. „O používání waterboardingu nepadlo jediné slovo,“ zmínila Pelosiová simulaci utonutí, od které se ona sama i její kolegové ze strany hlasitě distancují a kterou prezident Barack Obama zakázal prakticky hned po nástupu do úřadu.

 CIA nicméně trvá na tom, že účastníky schůzky informovala o případu Abú Zubajdy, který byl měsíc předtím podroben waterboardingu třiaosmdesátkrát. Kongresmanům prý bylo v té souvislosti řečeno, že metodu posvětilo ministerstvo spravedlnosti.

Vrací se vojenské soudy
Zdá se, že vyrovnat se s dědictvím Bushovy vlády bude složitější, než se čekalo. Komplikuje se přinejmenším předsevzetí identifikovat a potrestat hlavní viníky kauz typu waterboarding apod. A komplikují jej jak „trable“ Nancy Pelosiové, tak sám prezident, který změnil názor a zakázal zveřejnit další fotografie zachycující údajné mučení a týrání vězňů.

 Další překvapivé rozhodnutí oznámil Obama včera, a sice úmysl obnovit činnost vojenských tribunálů pro vězně z kubánského Guantánama, které přitom sám kritizoval a pozastavil. Málokoho přitom uspokojilo jeho tvrzení, že bude vězňům zajištěna „mnohem lepší právní ochrana“.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!