Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Čína ve sporu s Googlem ustupuje

Česko

Neshody lze řešit, vzkazuje čínská vláda manažerům vyhledávače Google. Ti se tento týden vzepřeli cenzuře a oznámili možný odchod firmy ze země.

PEKING Čínská vláda se snaží zmírnit svůj spor s americkým internetovým gigantem Google. Ten tento týden v reakci na útok hackerů na e-mailové schránky bojovníků za lidská práva v Číně oznámil, že už nadále odmítá pokračovat v cenzuře výsledků vyhledávání a pohrozil svým stažením z trhu.

Čína sice v první reakci varovala firmu, aby se nebránila státní kontrole a ohradila se proti obvinění z hackerských útoků, včera však oznámila, že situaci lze řešit a vztahy mezi USA a Čínou prý sporem neutrpí.

Přestože lze podle Číny řešit neshody mnoha způsoby, Peking trvá na tom, že všechny zahraniční firmy musí dodržovat čínské zákony, pokud chtějí v Číně působit. A to se prý týká i Googlu.

„Ať už se Google rozhodne jakkoliv, čínsko-americké obchodní a ekonomické vztahy to neovlivní, protože obě strany mají několik způsobů, jak spolu komunikovat a vyjednávat,“ uvedl na pravidelném brífinku pro média mluvčí ministerstva obchodu Jao Ťien.

Na stranu Googlu se totiž postavili nejen čínští uživatelé, kteří přinášeli k sídlu čínské kanceláře květiny a vzkazy, ale především američtí politici v čele s prezidentem Barackem Obamou. Ti dali jasně najevo, že stojí za Googlem a jeho snahou prosadit v Číně svobodný přístup k informacím.

Spojené státy nicméně uvedly, že je zatím brzy na bližší hodnocení postoje Číny, a nedá se tedy říci, zda spor ovlivní vzájemné ekonomické vztahy. Washington ale dodal, že jak čínská ekonomika roste a vyzrává, musí mít i svobodný tok informací.

Odejít z Číny? Nikomu by to nepomohlo, říká Microsoft Kdo naopak podpořit Google jednoznačně odmítl, je softwarový gigant Microsoft. Jeho šéf Steve Ballmer se od sporu mezi Googlem a čínskými úřady distancoval a obavy z hackerských útoků a cenzury bagatelizoval. „Tam jsou útoky každý den. Nemyslím, že to bylo něco neobvyklého, takže tomu (postoji Googlu) nerozumím,“ komentoval Ballmer hrozbu konkurenta na schůzce v Bílém domě. Ta se týkala modernizace veřejné správy v USA.

Na otázku, zda by Microsoft opustil čínský trh, Ballmer podle agentury Reuters odpověděl: „Ne. Nechápu, jak by to něčemu pomohlo. Nechápu, jak by to pomohlo nám, a nechápu, jak by to pomohlo Číně.“

Microsoft se snaží prosadit se svým vlastním vyhledávačem Bing, do kterého vkládá v Číně velké naděje. Zatím však má na tamním trhu jen mizivý podíl. Firma podle agentury Reuters doufá, že by se to po odchodu Googlu mohlo změnit.

Zda nakonec Google svou hrozbu splní a odejde z Číny je podle analytiků nejisté. Čínská mutace Google.cn nicméně i nadále filtruje výsledky vyhledávání.

Čínský internetový trh je se svými 384 miliony uživatelů největší na světě. Google zde podobně jako v České republice a Rusku není jedničkou na trhu, přesto mu jde mu o hodně.

S více než třicetiprocentním podílem je dvojkou trhu za čínským Baidu, který má dvojnásobný podíl. V případě, že by se Google skutečně rozhodl opustit čínský trh, mohl by jen letos přijít o 600 milionů dolarů (více než 10,7 miliardy korun).

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...