Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Číňané vztyčili vlajku na sporných ostrovech. Japonci je zatkli

Svět

  16:57
TOKIO - Čínští aktivisté se svým rybářským člunem přistáli na sporných ostrovech ve Východočínském moři, které si nárokují Peking i Tokio. Na jednom z ostrovů Číňané vztyčili rudou čínskou vlajku s pěti žlutými hvězdami.

Čínští aktivisté se svým rybářským člunem přistáli na sporných ostrovech ve Východočínském moři, které si nárokují Peking i Tokio (srpen 2012) foto: Reuters

Japonská pobřežní hlídka, jež souostroví střeží, zadržela nejprve pět Číňanů a později ještě dalších devět. Podle agentury AP se před japonským velvyslanectvím v Pekingu konala protestní demonstrace.

"Potvrzujeme, že několik čínských aktivistů se vylodilo na Uocuridžimě," řekl představitel japonské hlídky s poukazem na jeden z ostrovů sporného souostroví, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü-tchaj.

O několik hodin později japonská stráž zadržela zbývajících devět čínských aktivistů, kteří zůstali na plavidle. "Zatkli jsme dalších devět osob za ilegální vstup" na japonské území, uvedl místní představitel japonské pobřežní stráže na ostrově Okinawa. V rukou úřadů je také rybářská loď, která se plavila pod čínskou vlajkou.

Aktivisté k ostrovu doplavali

Akce 14 čínských nacionalistů z Hongkongu a z Macaa byla symbolicky naplánována na 15. srpna, tedy na výročí kapitulace Japonska na konci druhé světové války v roce 1945. Cílem aktivistů, kteří vypluli v neděli z Hongkongu, bylo údajně viditelně protestovat proti plánované návštěvě japonských poslanců na ostrovech. Nacionalističtí aktivisté jsou členy "akčního výboru na obranu ostrovů Tiao-jü".

Podle japonské televize NHK aktivisté dorazili na své lodi k souostroví dnes v 16:30 místního času a sedm z nich pak doplavalo až k jednomu z ostrovů, navzdory varování japonské stráže. Dva aktivisté se po chvíli vrátili do člunu, pět jich ale na ostrově zůstalo a japonská stráž je zadržela. K žádnému konfliktu přitom nedošlo.

Souostroví spravuje Japonsko, ale nárok na něj si dělají i Čína a Tchaj-wan. Jedná se o neobydlený kus země, který je ale obklopen bohatými lovišti ryb. Okolní moře také podle předpokladů skrývá významné zásoby ropy a zemního plynu.

Na protest proti japonské politice kolem sporných ostrovů se dnes u budovy japonského velvyslanectví v Pekingu konala demonstrace. Podle agentury AP nápisy na některých transparentech vyzývaly k vyhlášení války proti Japonsku.

Japonsko by chtělo ostrovy koupit

Nové napětí kolem souostroví vyvolalo červencové prohlášení japonského premiéra Jošihika Nody, že Tokio uvažuje o koupi těchto ostrovů. Noda rovněž prohlásil, že Japonsko je připraveno bránit ostrovy i vojensky. Čína na to reagovala obdobně, a sice že ani ona nebude váhat použít k obraně souostroví sílu. Naposledy čínští aktivisté na ostrov připluli v roce 1996. Sedm z tehdy zatčených bylo rychle repatriováno.

Mluvčí japonské vlády Osamu Fudžimura zdůraznil, že historicky i podle mezinárodního práva Japonsko tyto ostrovy vlastní, a proto neexistuje prostor pro zpochybňování jeho svrchovanosti. Vniknutí Číňanů na jeden z ostrovů i jejich zatčení označil za "krajně politováníhodné".

Japonsko připomíná, že ještě před zhruba sto lety kontrolovalo pět hlavních ostrovů Senkaku. Od té doby čtyři z nich prodalo soukromým vlastníkům, pátý zůstal ve vlastnictví státu. Japonská vláda vyplácí za držení těchto čtyř ostrovů jakousi rentu, aby nemohly být prodány podezřelému zájemci.

Ostrovy leží ve Východočínském moři

Ostrovy leží ve Východočínském moři

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!