Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Čistička: ve hře byla žaloba na EU

Česko

Právní kancelář radila pražskému magistrátu, jak z Unie vydolovat peníze na čistírnu odpadních vod

PRAHA Žaloba na Evropskou komisi či velmi tvrdý postoj proti firmě PVK. Tak pražskému magistrátu radila právní kanceláře Weil, Gothal & Manges, aby město dosáhlo na šestimiliardovou dotaci z Bruselu. Ta je pro něj naprosto klíčová při velkorysé rekonstrukci a dostavbě čistírny odpadních vod na Císařském ostrově.

Magistrát se v celé věci dostal do slepé uličky kvůli dlouhodobé smlouvě se společností PVK (nyní Veolia). Té v roce 2004 prodloužil bez výběrového řízení smlouvu na správu pražských vodovodů a kanalizací do roku 2028. Což Evropská unie označila jako hlavní překážku poskytnutí dotace. Její pravidla totiž hovoří jasně. Žádný projekt nesmí být vázán smlouvou s jednou firmou končící později než v roce 2022.

Praha tak musela jednat. Najala si zmíněnou právní kancelář, aby našla možné únikové cesty. Návrhy uvedené v memorandu z února 2008, které mají LN exkluzivně k dispozici, jsou velmi razantní.

První z nabídnutých možností byla úprava smlouvy s Veolií. Pokud by firma se změnou nesouhlasila, měli právníci v rukávu trumf. Chtěli využít jedné z částí smlouvy, kde se Veolia zavazuje uzavřít dodatek, „který umožní přidělení podpory na projekt a jehož obsahem bude změna stávajícího smluvního vztahu“. Do tohoto dobrozdání chtěli právníci vložit případné zkrácení smlouvy či její rozdělení do menších zakázek.

Praha mohla zaútočit i na Brusel Druhou z nabídnutých možností, kterou měl magistrát pod vedením Pavla Béma k dispozicí, byl atak na samotnou Evropskou komisi. „Z procesního hlediska může Praha podat žalobu na neplatnost rozhodnutí o schválení dotace k justičním orgánům EU. Pokud by byla schopna doložit, že se jí rozhodnutí o schválení dotace bezprostředně a osobně dotýká.“ Právníci měli oporu v dřívějším rozhodnutí evropského soudu.

Tuto dost drsnou variantu ale právníci městu nedoporučili. „Existuje významné riziko, že by justiční orgány evropského společenství z procesních důvodů odmítly žalobu hlavního města na neplatnost rozhodnutí o schválení dotace jako nepřípustnou,“ varovala vedení magistrátu právní kancelář.

I tak je ale podle opozičních zastupitelů takové uvažování zcela nepřípustné. „Žaloba na Evropskou komisi je už dost tvrdý krok. Překvapuje mě, že o tom vůbec právníci uvažovali. Dost by mě zajímalo, jaké dostali zadání, že se zabývali i takovýmito možnostmi,“ řekl LN zastupitel TOP 09 Pavel Richter.

O šestimiliardovou dotaci se na magistrátu bojuje stále. Nové vedení města se snaží dohodnout se společností Veolia na tom, aby se stará rekonstruovaná i nově budovaná čistička ze smlouvy vyňaly a podmínka Unie by tím byla splněna. Město ale tlačí i čas. Peníze z dotačního programu může totiž čerpat maximálně do roku 2013. Už nyní je jasné, že tento termín nestihne.

***

Stavba za miliardy * Přestavba čistírny by měla být jedním z nejdražších novodobých projektů v hlavním městě. Cena by se mohla vyšplhat až ke 20 miliardám. * Suma na rekonstrukci a dobudování rozsáhlého areálu se přitom stále zvyšuje. Ještě před deseti lety se mluvilo o zhruba 10 miliardách. Cena se však skokově zvýšila po povodních v roce 2002. Kvůli případnému návratu velké vody se totiž vedení města rozhodlo čistírnu zastřešit. Začít stavět by se mohlo v letošním roce. Stavba bude rozdělena do několika etap a hotova nejdříve v roce 2016. * Po svém dokončení by měla čistírna výrazně pomoci kvalitě vody ve Vltavě. Její střecha se promění v park.

Autor: