Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Do čela ČMKOS byl zvolen Josef Středula, nejsilnější odborovou centrálu povede další čtyři roky

Česko

  18:42aktualizováno  19:34
PRAHA - Předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se stal na příští čtyři roky znovu Josef Středula. Zvolili ho odboráři a odborářky na sjezdu této nejsilnější odborové centrály v Česku. Místopředsednické posty obhájili Vít Samek a Radka Sokolová. Nikdo z trojice neměl protikandidáta. Zástupci konfederace očekávaný výsledek volby potvrdili.

Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Odboráři zvolili dosavadní vedení znovu drtivou většinou hlasů. Podle šéfky volební komise Dagmar Gavlasové dostal Středula 183 ze 187 hlasů. Samka podpořilo 178 ze 188 odborářů a odborářek, Sokolovou pak 174 ze 188.

„Je to mnohem těžší než před čtyřmi roky, tehdy to bylo nové. Je těžší obhájit funkci než ji získat poprvé, teď už se hodnotí. Slibovat nebudu nic. Budeme dělat to co dosud. Říkat politikům, co si myslíme, kritizovat i chválit,“ řekl novinářům po zvolení Středula. Podle něj je to hodnocení celého týmu i expertů odborové centrály.

Podle vedení ČMKOS by politici měli zájem zaměstnanců respektovat. „Ještě jeden vzkaz politikům mám - ať přestanou a ukončí všechny ideologické konflikty, které už jsou přežité. Nám už extrémně vadí, když se někdo vrací do minulého století a řeší ideologické konflikty, které nemají žádný smysl. Ve firmách na to nemáme čas, když obhajujeme zaměstnance,“ řekl Středula. Podle něj by měla vzniknout stabilní vláda, i když situace se podle něj ještě může zkomplikovat. Míní, že nové volby by mohly „zamíchat i směřováním země“.

Zkrácení pracovní doby o 2,5 hodiny týdně, uzákonění pět týdnů dovolené či dřívější penzi pro náročné profese

Podle Středuly český zaměstnanec odpracuje ročně v průměru 1340 hodin, jeho německý kolega 1077 hodin. Za čtyři roky rozdíl představuje rok práce navíc, dodal znovuzvolený předák. Podle něj by bylo ideální zakotvení kratšího pracovního týdne, kterého by odbory chtěly dosáhnout do tří či čtyř let, v zákoníku práce. 

Podle Hospodářské komory by plošné krácení pracovní doby vedlo ale i ke krácení mezd. V době rekordně nízké nezaměstnanosti by to prý navíc mohlo působit další potíže. Už nyní si zaměstnavatelé stěžují na to, že jim chybějí pracovníci. „Především v odvětvích, kde se pracuje v nepřetržitém provozu, si nyní nedovedu zkracování pracovní doby představit,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Babiš se zvýšením minimální mzdy nemá problém

Vedle zkrácení pracovní doby chtějí odbory podle Středuly dál pokračovat ve své kampani Konec levné práce a v tlaku na růst mezd. Pro příští rok budou požadovat zvýšení minimální mzdy z nynějších 12 200 na 13 700 korun. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že s takovým zvýšením „principiálně nemá problém“, dohodnout by se ale měli odboráři se zaměstnavateli. Ti dlouhodobě požadují, aby zvyšování minimální mzdy mělo jasná pravidla a bylo předvídatelné. Podle Hanáka by například mohla odpovídat 40 procentům průměrné mzdy.

Podle Babiše se nyní diskuse o nastavení „vztahu mezi minimální a průměrnou mzdou“ vede. Podle záměrů ministerstva práce by se pravidla pro stanovení měla dostat do připravované novely zákoníku práce. O zvýšení minimální mzdy by tripartita mohla jednat v červnu.

Nepracoval jen každý 58. Pražan. Česká metropole měla loni nejnižší nezaměstnanost ze všech regionů v EU

Premiér v demisi míní, že největší problém pro Česko teď představuje právě rekordně nízká nezaměstnanost a nedostatek pracovních sil. Podle Babiše je proto potřeba zlepšit činnost úřadů práce, aby nepřihlížely a firmám chybějící pracovní síly posílaly. Odboráři ho pak upozorňovali na to, že úředníci se kromě zaměstnanosti musí také věnovat vyplácení dávek a bývalá vláda, v níž Babiš zasedal a jeho ANO spravovalo státní pokladnu, seškrtala pro letošek finance například na rekvalifikace, kurzy a další přípravu.

Vedle růstu mezd a kratší pracovní doby chtějí odbory prosazovat i uzákonění pěti týdnů dovolené. Nyní mají podle zákona pracovníci nárok na čtyři týdny. Usilovat budou i o zrušení karenční doby či dřívější penzi pro pracovníky z náročných profesí a ze škodlivého pracovního prostředí.

Euro přijměme, ale až po posílení korunu, tvrdí Středula

ČMKOS v pátek podpořila také vstup do eurozóny. Středula řekl, že Česko by však nemělo euro přijímat teď, ale až po posílení koruny za lepšího kurzu. Loni ve čtvrtém čtvrtletí dosahoval průměrný výdělek v Česku 31.646 korun. Podle Středuly při kurzu 27 korun by průměrný zaměstnanec v ČR vydělal 1172 eur, při kurzu 24,30 Kč za euro by to bylo 1302 eur a při kurzu 21,60 pak 1465 eur.

Babiš odborářům řekl, že nyní je proti vstupu do eurozóny. Vlastní měna je podle něj vhodný nástroj ke zvládání případné hospodářské krize. Skepticky se premiér v demisi dívá i na posilování koruny. Kdyby se dostala na 18 či 19 korun za euro, mohlo by to podle něj ohrozit český vývoz.

Znovuzvolený lídr odborů se poprvé postavil do čela ČMKOS, která zastřešuje 29 svazů s asi 310 tisíci členů, v dubnu 2014. Předtím vedl nejsilnější odborový svaz KOVO. Ve funkci vystřídal Jaroslava Zavadila, který se stal poslancem za ČSSD. Dlouhodobě působí v konfederaci i Samek a Sokolová.

Josef Středula

Datum a místo narození: 12. listopadu 1967 v Opavě Vzdělání: Střední průmyslová škola strojnická v Opavě Současná funkce: předseda ČMKOS (od dubna 2014) Kariéra: po ukončení studií pracoval ve vítkovických železárnách na údržbě válcovací trati, v roce 1990 se ve 22 letech stal místopředsedou základní organizace odborů; v roce 1991 byl zvolen členem rady Odborového svazu KOVO, od roku 1993 působil jako místopředseda svazu, v letech 2005 až 2014 pak OS KOVO vedl.

  • Do čela ČMKOS, největší odborové centrály v ČR s 310.000 členy, byl Středula poprvé zvolen v roce 2014. Ve funkci tehdy nahradil Jaroslava Zavadila, který odstoupil po svém zvolení do Sněmovny (za ČSSD). Středula se tehdy pustil do resuscitace a modernizace ČMKOS, dnes mu zásluhy připisují i někteří oponenti.
  • Tématem pro odboráře je dlouhodobě růst mezd, v roce 2015 ČMKOS pod Středulovým vedením rozjela kampaň Konec levné práce. Díky vyjednávání tak už několikrát vzrostla minimální mzda, platy ve veřejném sektoru i ve firmách. ČMKOS nenechávala chladnou ani situace v těžební firmě OKD či otázka prolomení limitů těžby uhlí.
  • Tvrdý vyjednávač Středula po loňských parlamentních volbách do Sněmovny řekl, že v případě vzniku menšinové vlády význam odborů a tripartity poroste. Vyjádřil se také, že po volebním propadu a oslabení pozic levice by odbory mohly částečně zastoupit její roli a místo ní by mohly přicházet s návrhy u dávek, podpor či důchodů.
  • Pro vládu Andreje Babiše (ANO) sepsala konfederace doporučení s deseti body. Podporuje mimo jiné rozšíření EET, žádá rovnoměrné rozložení daní a odvodů na zaměstnance i OSVČ, odmítá školné a zdravotnické poplatky, chce prosazovat další ochranu zaměstnanců v zákoníku práce a bránit přílivu "levné pracovní síly" z ciziny.
  • V době, kdy Středula stál v čele svazu KOVO, profiloval se jako výrazný kritik pravicových vlád. Pod jeho vedením stál svaz v čele řady odborářských protestů a demonstrací. K předchozímu kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) ale naopak výhrady neměl. Loni v květnu řekl, že Sobotka vede jednu z nejúspěšnějších vlád.
  • Po listopadu 1989 se Středula podílel na přeměně Revolučního odborového hnutí (ROH) ve standardní odbory. Když v roce 2005 začal vést OS KOVO, byl v 38 letech nejmladším předsedou odborového svazu v ČMKOS. Středula se tehdy postavil například za propouštěné zaměstnance z Letu Kunovice a další.
  • Odborový předák svůj možný vstup do politiky zatím odmítá. "Myslím, že jako předseda odborů v politice jsem ... Pokud se ptáte na můj vstup do nějaké stranické linie, tak takovou nabídku jsem nedostal, a i kdybych dostal, odmítl bych ji. Protože si myslím, že nezávislost na politických subjektech je důležitá," řekl loni v září pro časopis Týden.
  • Je ženatý a má tři děti.
  • K jeho koníčkům patří například fotografování.
  • Přehled dosavadních předsedů ČMKOS: Vladimír Petrus, duben 1990 - duben 1994 Richard Falbr, duben 1994 - duben 2002 Milan Štěch, duben 2002 - duben 2010 Jaroslav Zavadil, duben 2010 - listopad 2013 Josef Středula, od dubna 2014 Markéta Veselá jb mal

    Zdroj: ČTK
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...