Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Co je v umění špatně (a dobře)

Česko

Téměř před rokem - 11. prosince 2009 - přinesly Lidové noviny rozhovor s Františkem Skálou. V textu nazvaném Umění je jen prázdná podprsenka se v souvislosti s Cenou Jindřicha Chalupeckého zamýšlel nad stavem současného výtvarného umění. Úroveň vítězů ceny, kterou sám v roce 1991 získal, Skála považoval za sestupnou. Tvorbu mladých umělců podle něj prostupuje nepůvodnost a nuda, vytvářejí svá díla bez zaujetí a radosti z práce.

Těžko říct, do jaké míry se na příkrém odmítnutí projevil generační zlom, který v českém umění po roce 2000 nastal. Výtvarná média jako malba nebo socha ztratila své dominantní postavení a byla nahrazena pluralitou různých výrazových prostředků. A umění možná opravdu trochu zvážnělo.

Jsem přesvědčen, že použité médium nakonec není důležité. Je jedno, zda mladí umělci malují, sochají, natáčejí videa nebo píší texty. Podstatné jsou emoce a myšlenky, které těmito prostředky dokážou vyjádřit. Ke svému poslání přistupují s odpovědností, ale zcela určitě ne bez zápalu. Je Entropa umění?

Kritiku z jiného úhlu letos přináší další nositel ceny Ján Mančuška. Výstavy Chalupeckého ceny v DOX se odmítl zúčastnit, protože nesouhlasí s výstavní dramaturgií této galerie. Vadí mu především, že DOX vystavil Entropu Davida Černého. Tu nepovažuje za umění, ale za kuriozitu vhodnou pro rubriku „zajímavosti“ v bulvárních novinách.

Umělci a umění k sobě dokážou být kritičtí. I když to samo o sobě nic nevyřeší, kritičnost a potřeba sdělit své názory je předpokladem k diskusi, která už k nějakým závěrům vést může. Byl bych rád, kdyby k takovým diskusím sloužila i páteční výtvarná strana Lidových novin. Nevím, jestli lze kritičnost považovat za tvůrčí, nebo dokonce radostnou činnost, zcela určitě k ní je potřeba zaujetí, které Skálovi v současném umění tolik chybí. Zjevně se ho - i když v různých formách - řadě českých umělců dostává.

Autor: