22. prosince 2008 7:13 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Co nás stojí Paroubek?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 110Diskuse
Jiří Paroubek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: Lidové noviny

Paroubkovo představení jednoho muže už dávno překročilo samotnou ČSSD. Nyní ovšem překročilo i hranice zájmů tohoto státu. To kvůli ješitnosti lídra opozice musí české jednotky vycouvat z Afghánistánu – vycouvat tak rychle, že ten kalup může ohrozit nejenom jejich materiální výbavu, ale i jejich životy.

Pěkný dárek voličům, Putinovi i moderní české armádě, která právě na „fronťácích“ se zkušenostmi ze zahraničních misí chce stavět.

Myslíte si, že Paroubek, muž řídící se jen průzkumy veřejného mínění, zase otočí? Dost možná ano, ale právě tady je riziko. Čím více je přesvědčen, že je schopen v čemkoliv a kdykoliv obrátit, do tím větších extrémů svými kroky míří – vždyť to nic nestojí, můžu-li zase otočit, zní jeho logika. Jenže ono to stojí hodně na bezpečnosti i prestiži této země.

Vezměme to po lopatě. ČSSD hrozí, že neomluví-li se vláda za své výroky na Paroubkovu adresu, vyvolá v lednu hlasování o nedůvěře. Topolánkův dotyčný výrok zněl přitom takto: odmítám „kupčení a handlování se životy lidí“, rezignuje-li Česko na boj proti terorismu v Afghánistánu, ohrozí svou vlastní bezpečnost. To nám hned vnucuje zkušební otázku. Kdo je skutečným autorem teze spojující bezpečnost střední Evropy s Afghánistánem? Německý ministr obrany Peter Struck, sociální demokrat! Před šesti lety řekl, že Německo je nutné bránit i na Hindúkuši, a po něm tuto tezi převzala pravice. Když ve Španělsku v roce 2004 vyhráli volby socialisté, stáhli armádu z Iráku, ale kontingent v Afghánistánu, silnější než náš, ponechali. A tak bychom mohli pokračovat.

Ano, Jiří Paroubek neprosazuje nějakou linii evropských socialistů, ale jen linku své vlastní ješitnosti, vyvolávající naopak pocit podrazu, ba zrady Evropy. „V sázce je věrohodnost České republiky jako spojence,“ píše Paroubkovi blízký Jiří Pehe, ale to s lídrem ČSSD nehne. Sám přece ví, jaké argumenty vybrat. Když Barack Obama vyhraje americké volby, Paroubek napíše, že je to vítězství sociální demokracie. Když ale Obama řekne, že jeho prioritou je Afghánistán, Paroubek to ignoruje. Na kom bude stavět česká armáda bez zahraničních misí? Právě to se od něho nedozvíme.
  • 110Diskuse


Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky