Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Co opravdu obsahuje Lisabonská smlouva?

Co opravdu obsahuje Lisabonská smlouva jste se ptali odborného asistenta Střediska mezinárodních studií VŠE a vedoucího katedry evropské integrace Vysoké školy mezinárodních vztahů Zbyňka Dubského.

UKONČENO

Přestože Lisabonská smlouva rozděluje českou společnost, málokdo opravdu ví, co by její přijetí pro ČR znamenalo. Ústavní soud sice rozhodl, že není v rozporu s českou ústavou, ale mýty, které se o dokumentu tradují, na pravou míru neuvedl. Co opravdu obsahuje Lisabonská smlouva jste se ptali 8. prosince od 10:00 odborného asistenta Střediska mezinárodních studií Jana Masaryka VŠE Praha a vedoucího katedry evropské integrace Vysoké školy mezinárodních vztahů Zbyňka Dubského.

položených otázek: 58 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (8.12.2008 2:32) monk
Dobry den: Ktere ministerstvo bude Lisabonskou smlouvou nejvice ovlivneno, nebo dokonce omezeno? Ci snad pan prezident? Dekuji za odpoved.
ODPOVĚĎ (8.12.2008 10:57)
Přiznám se, že na tuto otázku nedokáži jasně odpovědět. Samozřejmě vzhledem k rozšiřování kompetencí EU v nekterých oblastech bude kladen větší důraz i na aktivity ministerstev v ČR. Určitou výzvou je snaha posilovat EU jako globálního aktéra, zvláště vytváření vnější služby EU, což samozřejmě bude míz dopad na MZV.
OTÁZKA (8.12.2008 9:06) Tomáš Konečný
Skutečně je možné podle Lisabonské smlouvy vystoupit z EU ? Nebo se o vystoupení rozhodne hlasováním rady ?
ODPOVĚĎ (8.12.2008 10:58)
Ano. Rada se pouze zabývá způsobem vyřešení vztahu vytupujícího státu a EU.
OTÁZKA (7.12.2008 16:31) Jaroslav
Muze mit Lisabonska smlouva vliv na platnost dekrety prezidenta republiky? Presneji receno,bude je mozno po schvaleni a platnosti Lisabonske smlouvy obejit? Dekuji
ODPOVĚĎ (8.12.2008 10:58)
Na otázku již bylo odpovězeno.
OTÁZKA (7.12.2008 16:56) de Bílek
Více jak dvě desítky států LS odsouhlasili. Které body tak vytočily Klause k jeho nynějším mánevrům s ústavním soudem? Není to jen jeho zjitřená fantazie uražené ego z toho, že by měl jestě nějakého šéfa?
ODPOVĚĎ (8.12.2008 10:59)
Dlouhodobý postoj pana prezidenta k evropskému integračnímu procesu a jeho prohlubování je známý a postoj k LS z tohoto nevybočuje.
OTÁZKA (7.12.2008 17:28) anonym
Dle jedne prednasky clena EP, z ledna 08: Nova smlouva je upravena tak, aby pres to, ze do ni pribilo 8500 novych slov, ma o 62 stran mene (ano, udelali to tak, ze zmensili pismo a mezeru mezi radky). Presto je plna odkazu na jine smlouvy, a neexistuje verze ktera by to vse shrnovala v jednom dokumentu. Takovy bude vydan az v okamziku, kdy smlouvu vsech 27 clenu schvali - to vse slovy clena EP, pana Jens-Petr Bonde, originalni zaznam je zde (youtube, video cislo 8Kr0Foq3CQE). Otazka je jednoducha: myslite ze tento pristup, to co si EU na nas chysta a jak se k nam chova, take kryptika samotne smlouvy, si snad nezaslouzi odmitnuti? A je-li to skutecne tak, jak bylo v tomto textu prezentovano - co skutecne je v teto smlouve, a jak to muze nekdo kvalifikovane rici, pokud ani samotny clen EP nema finalni shrnujici dokument k dispozici? Zmenilo se na tom vsem neco od ledna, kdy byl tento rozhovor nahran? diky za odpovedi, sem velmi zvedav, a.n.
ODPOVĚĎ (8.12.2008 11:01)
Oficiální text v českém jazyce je samozřejmě dostupný na oficiálních stránkách EU a ten je rovněž zásadní. Konsolidovaná verze v českém jazyce rovněž existuje. Tento text ovšem nelze považovat za oficiální, ale je dobrým vodítkem pro vytvoření si celkové představy o LS.
OTÁZKA (7.12.2008 21:42) michal
Dobrý den, lisabonská smlouva, článek 28a, odstavec 7.: "Pokud se členský stát stane na svém území cílem ozbrojeného napadení, poskytnou mu ostatní členské státy pomoc a podporu všemi prostředky, které jsou v jejich moci, v souladu s článkem 51 Charty Organizace spojených národů. Tím nenídotčena zvláštní povaha bezpečnostní a obranné politiky některých členských států." článek 51 Charty Organizace spojených národů: "Žádné ustanovení této Charty neomezuje, v případě ozbrojeného útoku na některého člena Organizace spojených národů, přirozené právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu, dokud Rada bezpečnosti neučiní opatření k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti. ..." Neznamená to, že závazek vzájemné pomoci je platný jen než RB OSN učiní nějaké (jakékoli) opatření? Nemohli by se členské státy EU / stálí členové RB takto nějak "vyzout" ze závazku, pokud by nebyl v souladu s jejich zájmy? Myslím to tak, že by RB v krizi přijala nějaké bezzubé opatření, které by takovýto výklad umožnilo. Děkuji
ODPOVĚĎ (8.12.2008 11:05)
Výborná otázka. Sám v ní naznačujete odpověď. Určitá snaha zdůraznit solidaritu mezi členskými státy v případě napadení je logická. To, že se dokument odvolává na chartu OSN je dáno zejména tím, že státy neutrální jsou velmi citlivé na otázku kolektivní obrany a přetváření EU v organizaci kolektivní obrany. Zároveň jsou ale členy OSN a práve charta OSN uznává přirozené právo na individuální a kolektivní sebeobranu. Samozřejmě realita v případě skutečné vojenské krize, která je ovšem dnes velmi nepravděpodobná, by závazky ať LS nebo i NATO, prověřila.
OTÁZKA (8.12.2008 9:49) Hana
Je pravda, že Lisaboská smlouva obsahuje i privatizaci nemocnic ?
ODPOVĚĎ (8.12.2008 11:07)
Takto koncipováno to smaozřejmě není.
OTÁZKA (7.12.2008 22:38) Jirka Plaček
EU se zcela logicky snaží snížit dotace do zemědělství. Přitom však podstatně více je snižuje u větších farem. Těch je v postsocialistických zemích /vč. ČR/ podstatně více než ve Francii. Otázka: Je to "náhoda"?
ODPOVĚĎ (8.12.2008 11:09)
Jelikož největší farmy ze zemědělské politiky získávají nejvíce je zřejmé, že právě jich by se měly rozpočtové reformy dtknout více. Velikost farem v některých státech střední a východní Evropy není dle mého názoru důvodem tohoto přístupu.
OTÁZKA (7.12.2008 21:56) Kanta
O čem je LS?Zhorší se vztahy v Evropě,pokud nebude přijata?
ODPOVĚĎ (8.12.2008 13:10)
Samotným nepřijetím LS se samozřejmě vlastní vztahy v Evropě nezhorší ani nezlepší. Na druhou stranu je možné, že v případě dalších neúspěchů o nový právní základ společný pro všechny státy to může ovlivnit do budoucna ochotu států spolupracovat, zejména bude kladena otázka, zda není možné přistoupit dlouhodobě na jiné modely spolupráce mezi užší skupinou (modely vícerychlostní Evropy).
OTÁZKA (8.12.2008 9:02) Karel
nebylo náhodou úlohou vlády ČR obyvatelstvo o obsahu smlouvy informovat , namísto videoklipů s cukrem, který jsme museli chtě nechtě přetrpět jako reklamu na hygienické vložky ? Nebo to byl záměr, aby se teď mohlo říct, že LS přijmout nemůžeme, protože "jí u nás nikdo nezná" ? včetně PS, senátu a vlády ?
ODPOVĚĎ (8.12.2008 13:14)
Obecně se ukazuje (i podle výzkumů Eurostatu), že povědomí o EU i možnostech její budoucnosti je poměrně nízké, máte pravdu, že seriozní diskuze se vede většinou s minimálním dopadem na veřejnost a u nás, ale i jinde, se poté tato diskuze transformuje na informační kampaň. Obzvláště zvláštní je to ovšem v případě, kdy říkáme, že názor občana nás zajímá a měl by být v integračním procesu brán v potaz.
OTÁZKA (8.12.2008 9:24) Ivan Nový
proč elity západních zemí potřebují LS? K čemu ji zase zneužijí? Budou po ratifikaci LS eurokrati ještě drzejší než dnes?
ODPOVĚĎ (8.12.2008 13:16)
LS byla ratifikována nikoliv pouze západními zeměmi.
OTÁZKA (8.12.2008 10:27) F.Dráb
Dobrý den. Lisabonská smlouva má údajně několik set stránek. Existuje nějaký stručný přehled či výtah a pokud ano, tak kde ? F.Dráb
ODPOVĚĎ (8.12.2008 13:32)
Doporučuji stránky Parlamentního institutu a jejich stručné hodnocení.
OTÁZKA (8.12.2008 10:33) Vítek
Zdravím, zajímalo by mě jak a jestli lisabonská smlouva odebírá pravomoci národním parlamentům a posiluje ten evropský.
ODPOVĚĎ (8.12.2008 13:35)
EP je posilován zejména tím, že se dochází k rozšíření procedury spolurozhodování a dále v oblasti přijímání rozpočtu EU. Nejedná se však o posilování jeho role na úkor národních parlamentů, naopak ty získáváají důležitou úlohu jako určitého "strážce" principu subsidiarity. Tedy mohou ještě před přijetím legislativního aktu posuzovat, zda rovina EU je tou správnou pro dané rozhodnutí.
OTÁZKA (8.12.2008 10:15) Josef Šíp
Dobrý den, Vaše odpověd ohledně Benešových dekretů je diplomatická bohužel nikde nepišete, že je zaručeno že Benešovy dekrety nebudou zpochyběny a ČR nebude muset vracet majetek. Dále bych se chtěl zeptat proč podle Vás by se měla ČR "zadarmo" zbavit části své suverenity, kterou pristoupením k Lisabonské smlouve ztratí. Děkuji
ODPOVĚĎ (8.12.2008 13:43)
Pokusím se být méně diplomatický, dle mého názoru přestože žádné záruky nemohou existovat, protože prostě nejsou záležitostí patřící na půdu EU. Přestože se v ČR toto téma diskutuje, retroaktivita práva je nemožná a navíc opět opakuji, že otevírání doby po druhé světové válce by způsobilo v Evropě mnoho komplikací, o které ve skutečnosti členské státy ani instituce nestojí. Druhá část otázky je komplikovaná, ČR se nerozhoduje o přesunu suverenity "zadarmo", ale získává zároveň prostor svůj názor prosazovat. Samozřejmě, pokud nepředpokládámě, že se bude jednat o diktát některých států vůči ostatním. Lisabon posiluje roli národních parlamentů a otevírá možnost dalšímu rozšiřování, to mimochodem oslabuje vliv všech států, protože musí hledat spojence do koalice či protikoalice.
OTÁZKA (8.12.2008 10:18) Michal
Dobrý den, co se bude dít když Lis.smlouva se neschválí? Irsko třeba znova v referendu řekne NE. Bude se dělat nová? Jak dlouho to může trvat? Proč se na Lis.smlouvě nepodílelo více národů? Děkuji za odpovědi
ODPOVĚĎ (8.12.2008 13:46)
Pokud by se neschválila LS, ocitne se EU před problémem již druhé odmítnuté základní smlouvy po sobě. Vzgledem k vůli většiny států EU lze předpopkládat, že tlak prosadit reformy v LS by nadále přetrvával, nedokáži však posoudit, zda by skutečně rychle následoval pokus o další smlouvu, spíše by se hledaly cesty, jak některé změny přijmout bez ohledu na LS. K otázce podílu národů, LS byla projednána mezivládní konferencí a následně schválena za účasti a souhlasu všech členských států EU.