Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Čunkův muž Česku v Evropě „zavařil“

Česko

Ministři Cyril Svoboda a Miroslav Kalousek budou muset před Evropskou komisí obhájit monitorovací systém

PRAHA Až do loňského 17. prosince se Evropská komise o český monitorovací systém nijak zvlášť nezajímala. Spokojila se se zprávou auditora, tedy českého ministerstva financí, že je vše v pořádku.

Ten den ale udělal Petr Hartmann - Čunkův muž, odpovědný za monitorovací systém - evropským úředníkům prezentaci o tom, jak je stávající monitorovací systém špatný.

Během několika dní přišel z Bruselu dopis, abychom jim Hartmannova slova vysvětlili. „Z prezentace, přednesené českými národními orgány v Bruselu 17. prosince 2008, vyplynulo, že současný monitorovací systém má řadu právních a technických problémů,“ stojí v dopise. „Zástupci českých orgánů sdělili, že vedle právních problémů, spojených se zadáním veřejné zakázky dodavateli monitorovacího systému, existuje řada dalších technických problémů. V průběhu prezentace vyšlo najevo, že analýza Ostravské univerzity identifikovala okolo třiceti technických problémů a nejasností, z toho tři kritické.“

Komise si po Hartmannově návštěvě vyžádala mimo jiné názor Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na výběrové řízení na dodavatele systému a analýzu Ostravské univerzity, která mluví o jeho technických vadách.

Proč vlastně Čunkův podřízený odjel žalovat do Bruselu, když předtím jako člověk odpovědný za monitorovací systém nedokázal jeho problémy vyřešit? „Nevím, s námi to nekonzultoval. Dozvěděli jsme se o tom až ex post z dopisu Evropské komise,“ říká náměstek ministra financí Jan Málek. „Považuji to za neprofesionální a neuvážený krok. Monitorovací systém je důležitý, pokud nebude v pořádku, hrozí, že komise nám peníze nepustí.“

Jedna věc je ale jasná. Problémy už nebude mít odcházející ministr Jiří Čunek, ale jeho nástupce Cyril Svoboda a ministr financí Miroslav Kalousek. Komise chce posoudit dokumenty, které si vyžádala, a pak se s českou stranou sejít k dalšímu jednání v Praze či v Bruselu.

Spory o současný monitorovací systém vedou komisi k větší opatrnosti. Původně byla ochotná nový monitorovací systém spolufinancovat, teď ale k případnému vydání peněz z operačního programu Technická pomoc „vyjádřila výhradu“. Pochybnosti budí také otázka, proč Jiří Čunek udělal ředitelem odboru správy monitorovacího systému právě Hartmanna.

Hartmann uvedl, že „prošel klasickým výběrovým řízením“. Podle dostupných informací se ale s Čunkem znal už dřív. Jeho přítelkyně a kolegyně z firmy Visiontech Marcela Krplová dělá už několik let likvidátorku firmy Ruchstav. Tuto firmu ovládá Čunkův bratranec Petr Kozáček. Média před časem psala o tom, že Čunek právě jako zástupce této firmy sám sobě prodal část chaty v Suché Rudné.

Čunek na žádnou otázku LN neodpověděl. Hartmann na dotaz, zda a odkud se s Čunkem znal před nástupem na ministerstvo, odmítl odpovědět: „To je soukromá věc, nebudu na to odpovídat.“

Co musí ČR dodat EU, aby dotace zůstaly - usnesení vlády z roku 2006 ukládající ministru pro místní rozvoj realizovat zakázku na nový monitorovací systém - nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu a názor Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na výběrové řízení na dodavatele současného systému - analýzu popisující technické vady monitorovacího systému - po posouzení dokumentů bude Evropská komise s ČR dál jednat

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!