13. prosince 2013 15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak koalice splní své sliby? ptá se opozice. Gazdík upozorňuje na "ďábla v detailu"

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 2Diskuse
Koaliční smlouva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koaliční smlouva. | foto: Petr Topič, MAFRA

PRAHA Petr Gazdík z TOP 09 a Jiří Pospíšil z ODS nevěří, že budoucí koalice bude schopna splnit své sliby, které představila ve své smlouvě, aniž by dále zadlužovala zemi. Pavel Kováčik z KSČM zase tvrdí, že sociální demokraté nepotvrdili roli vítězné strany. Budoucí opoziční strany se však vzácně shodují v tom, že nechtějí být ve sněmovně destruktivní, ale konstruktivní.

Server Lidovky.cz požádal zástupce budoucí opozice Petra Gazdíka (TOP 09), Pavla Kováčika (KSČM) a Jiřího Pospíšila (ODS), aby zhodnotili zveřejněný dokument koaliční smlouvy mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Co je na něm pozitivní, co negativní a jaká bude role jejich strany v opozici?

Petr Gazdík

Místopředseda sněmovny Petr Gazdík (TOP 09):

Já vítám to, že se ty strany konečně na něčem dohodly. Česká republika potřebuje legitimní vládu, která bude mít důvěru v Poslanecké sněmovně. Koaliční smlouva je ale plná budoucích slibů, které zatím bohužel nemají reálný základ ve financování z rozpočtu.

Určitě je dobře, že se uhájilo, že daňový systém bude stabilizovaný a nebudou se zvyšovat daně. Dále některé cíle jako je vyšší výběr daní, potravinová soběstačnost nebo centrální nákupy. Také věci, které prosazujeme, jako registr smluv, zvýšení pravomocí NKÚ, zákon o státní službě, jsou pozitivní. Jenže ďábel se vždycky skrývá v detailu, tedy jakou cestou se k tomuto cíli dojde. O to se vede politický boj a tam to bohužel zatím příliš jasně formulováno není. Já bych si velmi přál, abychom měli stabilní koalici a aby dokázala splnit to, co teď slibuje.

Budeme věcná opozice, nebudeme žádná nulová tolerance. Rádi se připojíme ke všemu, co bude součástí našeho programu a naopak budeme velmi hlasitě křičet u věcí, které budeme považovat za faul a které jsou proti slibům jednotlivých stran, nebo proti našemu programu.

PŘEČTĚTE SI KOALIČNÍ SMLOUVU:

Pavel Kováčik - lídr pražských komunistů

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik:

Je to umění kompromisu. Z toho prvního pohledu to vypadá tak, že ČSSD úplně nepotvrdila roli vítězné strany, ale chtěli vládnout, museli udělat kompromisy. Myslím, že u některých bodů smlouvy nebude uvnitř sociální demokracie spokojenost, protože nedosáhnou toho, čeho chtěli.

My tu smlouvu odborně prostudujeme a pak ji blíže okomentujeme. Věci, které jsou v souladu s našimi programovými východisky, budeme podporovat, naopak věci, které se neprotínají, nepodpoříme. Nechceme být totální opozicí, chceme být opozicí, která nebude bourat a destruovat vládu. My vždycky hlasujeme podle toho, co je obsahem, nikoliv podle toho, kdo návrh předkládá.

JIří Pospíšil na sněmu plzeňské ODS

Poslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS):

Když se podívám na ten celkový dojem z koaliční smlouvy, tak je zřejmé, že má pan Babiš navrch, v té debatě o daních je vidět, že ANO uspělo. Sociální demokraté sice budou mít premiéra, ale pan Sobotka nebude silný předseda vlády.

Celkově je smlouva velmi obecná. Je tam celá řada záměrů, které budou stát velké peníze. Budou se zvyšovat důchody, ale daně se zvedat nebudou, takže nevím, na kolik je toto prohlášení vůbec reálné, pokud nemá dojí ke zadlužování země. Jsem sám zvědav, jak to chtějí pánové zvládnout. Ještě si to chci podrobně prostudovat, mě zajímají zejména koncepční změny: školská reforma nebo důchodová reforma. Rozumím, že mediálně je zajímavé mluvit o boji s lichvou, ale doufám, nebudou podceňovat ta nejdůležitější témata.

Budeme aktivní věcnou opozicí, chceme se vyjadřovat k jednotlivým vládním návrhům a budeme předkládat i ty vlastní. Nebudeme však destruktivní opozice, za každou cenu proti všemu tak, jak se v minulosti chovali sociální demokraté.

Výběr hlavních programových bodů koaliční smlouvy mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL:

 • HOSPODÁŘSTVÍ:

- Mezi priority koalice patří udržitelný hospodářský růst a konkurenceschopný průmysl. Toho chce dosáhnout obnovením pobídek pro zahraniční investory, zároveň ale hodlá podporovat i rozvoj malého a středního podnikání. Výraznou roli má hrát státní podpora exportu.

- Veřejné investice mají jít především do zateplování, jež má pomoci snížit spotřebu energií, infrastruktury včetně výstavby dálnic, modernizace železnic nebo obchvatů měst, či projektů reagujících na stárnutí populace. Zdroje na investice chce koalice najít díky úsporám provozních výdajů.

- Koalice se zaměří na efektivní čerpání peněz z EU, a to jak z prostředků končícího období, tak pro léta 2014 až 2020. Právě z nich chce mj. financovat výstavbu dopravní infrastruktury.

- V dopravě chce koalice podpořit železniční dopravu, včetně přesunu nákladů ze silnic. Pro kanál Dunaj-Odra-Labe se hovoří jen o vzniku studií, v plánu je ale zlepšení splavnosti Labe.

- V energetice vidí svou roli v přípravě všeobecně přijímané státní energetické koncepce, do dvou let chce také rozhodnout o limitech na těžbu uhlí na severu Čech. Důležitou roli mají hrát úspory, zejména v průmyslu. Hodlá revidovat systém podpory obnovitelných zdrojů, aby se snížil jeho dopad na průmysl.

- Chce rozšířit diverzifikaci zdrojů energetických surovin, v jaderné energetice podporuje provoz Dukovan i po roce 2025. Dostavbu Temelína podmiňuje hospodářskou výhodností pro ČR.

 • DANĚ A JEJICH VÝBĚR:

- Prioritou je udržení schodku veřejných financí pod třemi procenty po celé volební období.

- Změny plánuje od roku 2015, kdy chce omezit paušály pro živnostníky, zvýšit zdanění hazardu, snížit DPH na léky, knihy, pleny a dětskou výživu. V dohodě se hovoří také o "zvážení zavedení sektorové daně".

- Občanů se dotkne zrušení superhrubé mzdy a zavedení druhé sazby daně z příjmu (ve výši dnešní solidární přirážky) a také postupné zvyšování slevy na dani na druhé a další dítě. Živnostníci, kteří jsou dlouhodobě ve ztrátě, přijdou o možnost daňového zvýhodnění.

- Koalice plánuje zavedení opatření, jež by v definovaných případech umožnilo správci daně požadovat prokázání původu majetku. Změny se dotknou i plateb do tzv. daňových rájů (definovaných ministerstvem financí), jež budou "předmětem zvláštní informační povinnosti".

- Zlepšení výběru daní má pomoci například rozšíření možnosti přenesení daňové povinnosti u vybraných zdanitelných plnění (pokud to umožní EU). Zavedeno má být také online hlášení tržeb ve vybraných oborech nebo účtenková loterie.

- Koalice sice opustí dnes chystané Jednotné inkasní místo, myšlenku zjednodušení správy daní a pojistného ale nezavrhuje. Chce sjednotit základy pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění s výpočty odpovídajících daňových základů.

 • ZEMĚDĚLSTVÍ A VENKOV:

- Koalice bude prosazovat zlepšení postavení českých zemědělců v EU, včetně přístupu k dotacím. Cílem je potravinová soběstačnost a také zvýšení atraktivity života na venkově možnosti získat tam zaměstnání.

- Českým producentům potravin má pomoci zvýšená kontrola v obchodech, orgány kontrolující kvalitu potravin budou převedeny pod ministerstvo zemědělství.

- Prioritou bude podpora živočišné výroby a pěstování plodin, náročnějších na lidskou práci (ovoce, zelenina či chmel). Aktivním zemědělcům zůstane daňově zvýhodněná "zelená nafta", zachována bude také nulová sazba na takzvaná tichá vína.

- Nebudou se privatizovat státní lesy, státní podnik Lesy ČR má více spolupracovat s drobnými a středními firmami.

- Omezit se má možnost stavět na nejkvalitnější zemědělské půdě.

 • ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ:

- Omezit znečištění ovzduší mají pomoci "kotlíkové dotace" na modernizaci topení, důsledná kontrola znečišťovatelů z řad firem, výstavba obchvatů měst nebo podpora veřejné, pěší a cyklistické dopravy na úkor individuální automobilové.

- Pro další rozvoj průmyslu či obchodu mají sloužit hlavně tzv. "brownfieldy". Na sanaci starých ekologických zátěží mají být vypisovány menší zakázky.

- Pro ochranu před velkou vodu mají být používána zejména "přírodě blízká opatření", jako výstavba a obnova malých vodních nádrží nebo rekonstrukce vodních toků.

- Koalice je proti obnovení průzkumu a těžby zlata a zahájení průzkumu a pozdější těžbě břidlicového plynu.

 • DŮCHODY, ZAMĚSTNANOST, PODPORA RODIN, SOCIÁLNÍ DÁVKY:

- Od roku 2015 se budou důchody opět zvyšovat o inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Sloučí se druhý a třetí důchodový pilíř, stát také zvýší atraktivitu současného třetího pilíře, aby lákal více lidí.

- Minimální mzda se přiblíží 40 procentům průměrné mzdy (podle nynějšího stavu asi 10.000 korun). V oblasti zaměstnanosti bude koalice klást důraz na zaměstnávání absolventů, zdravotně postižených, lidí v předdůchodovém věku, ale i rodičů po návratu z rodičovské dovolené.

- Nový zákon má mimo jiné omezit současný stav, kdy na sociálních dávkách na bydlení vydělávají tzv. obchodníci s chudobou.

- Vrátit se má porodné na druhé dítě, zlepšit se má také hmotné postavení lidí, kteří sami pečují o své blízké.

 • ZDRAVOTNICTVÍ:

- Zruší se všechny poplatky s výjimkou 90 korun za pohotovost. Výpadek příjmů pokryjí platby od pojišťoven po navýšení platy za státní pojištěnce.

- Zruší se strop pro odvody plateb na zdravotní pojištění, stát bude pravidelně valorizovat platby za své pojištěnce. Úhrady budou závazné pro všechny pojišťovny.

- V plánu je důsledné oddělení vlastnictví zdravotnických zařízení a zdravotních pojišťoven. Zatím se odkládá rozhodnutí o možnosti snížení počtu zdravotních pojišťoven.

- Vznikne zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních, který se bude týkat páteřní sítě nemocnic včetně fakultních (u nich se mají řízení účastnit i univerzity).

- Lidé mají být bonusovými programy motivování k prevenci, zlepšit se má přístup k lázeňské péči.

- Povolení aktivní eutanazie nepřipadá v úvahu.

 • VZDĚLÁNÍ, VĚDA A VÝZKUM:

- Obce získají peníze pro výstavbu jeslí a školek, poslední rok mateřské školy má být "v zásadě povinný". Podporu mají mít i firemní školky s odborně vzdělanými učiteli.

- Zaveden má být kariérní řád pro učitele, propojený s motivačním ohodnocením učitelů. Střední odborné školství má být více zaměřeno na praxi, včetně zapojení podniků.

- Na veřejných a státních VŠ nebude zavedeno školné.

- Ve vědě mají podporu získat obory, jejichž poznatky lze rychle využít v praxi, jako biotechnologie, nanotechnologie, biochemie, medicína, informatika nebo strojírenství.

- Čeští vědci a výzkumní pracovníci mají mít možnost více spolupracovat se zahraničními kolegy, zejména z EU.

 • KULTURA A SPORT:

- Vznikne zákon o veřejnoprávních institucích v kultuře, jež by měly nahradit dosavadní příspěvkové organizace.

- Podíl výdajů na kulturu by měl postupně vzrůst na jedno procento státního rozpočtu. Důraz má být kladen na záchranu a údržbu památek, koalice ale chce také podpořit neziskové organizace, amatéry a regionální kulturu. Zlepšit a sjednotit se má propagace ČR v zahraničí.

- Mají se zpřesnit pravidla o koncentraci vlastnictví médií. Zavedena má být jednotná klasifikace vhodnosti pořadů.

- Vznikne zákon o podpoře sportu, důraz má být kladen zejména na práci s mládeží.

 • PRÁVO A PRÁVNÍ STÁT:

- Koalice předloží ústavní zákon o obecném referendu, který bude obsahovat i výčet otázek, k nimž nelze referendum vyhlásit.

- Vznikne novela ústavy, jež v reakci na zavedení přímé volby prezidenta zpřesní práva a povinnosti jednotlivých aktérů.

- Sledovány budou dopady nového občanského zákoníku, platného od ledna 2014, který bude na základě analýz případně upraven.

- Justice se má dočkat samosprávy, vzniknout má nový zákon o státním zastupitelství, který zajistí nezávislost žalobců (mj. zavedením funkčních období a omezením možnosti odvolání).

- Mají být posíleny alternativní formy trestu včetně pořízení elektronického monitorovacího systému, který by v některých případech mohl nahradit vazbu.

- Omezí se dopady exekucí, zejména v oblasti tzv. bagatelních pohledávek. Bude zaveden limit pro celkovou výši úroků a sankcí. Exekutoři nemají být konkurující si podnikatelé, ale "zástupci státu objektivně vykonávající právo".

- Politici budou nově podávat majetková přiznání i při nástupu do funkce, a to elektronicky. Podpořeny budou centrální nákupy a elektronické aukce ve veřejném sektoru, vznikne centrální registr smluv, dostupný na internetu.

- Vzniknou závazné standardy pro nominaci zástupců státu do podniků s účastí státu. Omezí se reklama, zadávaná státními a polostátními firmami.

- Bude zaveden limit pro volební kampaně politických stran a limit pro dary od fyzických a právnických osob.

 • VEŘEJNÁ SPRÁVA:

- Bude přijat zákon o státní službě, jenž ji má odpolitizovat a definovat kritéria pro úředníky, včetně kariérního postupu. Vzniknout má i zákon o zahraniční službě, vztahující se na diplomaty.

- Omezeno bude využívání externích služeb ve veřejné správě. Posílí se centralizace v oblasti informačních technologií.

- Příjemci dotací a společnosti obchodující se státem a veřejnou správou budou muset odkrýt své vlastníky, a to včetně subdodavatelů.

 • BEZPEČNOST:

- Dosavadní struktura policie se nemá měnit, ke sboru ale mají přijít další policisté. Má být nově vymezena role městská policie, jež už by neměla suplovat tu státní, a měla by se více zaměřovat na bezpečnostní specifika měst a obcí.

- Nový zákon má upravit fungování bezpečnostních agentur.

- Změnit se mají mechanismy kontroly zpravodajských služeb, možná vznikne i kontrolní orgán se zastoupením respektovaných osobností. V úvahu připadají i změny v kompetencích, zaměření a rozdělení oblasti působností jednotlivých služeb.

- Prioritou je boj proti organizovanému zločinu, v jehož rámci by měli obvinění v určených případech mj. povinnost prokázat původ nabytého majetku. Státní orgány také už nemají jen pasivně přihlížet konání extremistů.

- Jednat se má o obnovení činnosti finanční policie i případné změně postavení Finančně analytického útvaru ministerstva financí.

 • OBRANA A ZAHRANIČÍ:

- Základem obrany je členství v NATO, zároveň se ale koalice hodlá i nadále aktivně podílet na společné bezpečnostní a obranné politice EU.

- Ke stabilizaci armády má pomoci zavedení víceletých rozpočtových výhledů ministerstva obrany, schvalovaných vládou a Poslaneckou sněmovnou.

- Koalice se zavazuje zajistit ochranu i obranu vzdušného prostoru ČR vlastními prostředky. Znovu také posoudí otázku optimalizace vojenských újezdů.

- Prioritou zahraniční politiky je aktivní členství v EU, usilující o úspěšné pokračování procesu evropské integrace. Pokračovat budou i přípravy na vstup do eurozóny.

- Smlouva konstatuje, že za zahraniční politiku je primárně odpovědná vláda, jež ji bude vytvářet na základě co nejširší politické shody, zejména v parlamentu.

- Klíčový je vztah s Německem, největším ekonomickým partnerem ČR, mezi priority ale patří i účast v projektech jako jsou visegrádská spolupráce a Východní partnerství. Koalice bude také podporovat dodržování lidských práv ve světě.

 • 2Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz