Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác

Další lekce od Kanady. Čechům ukázala kvalitu

Proti Kanadě dokázali vstřelit první i poslední gól v utkání.

Mezitím však čeští hokejisté do 20 let v souboji s jedním z favoritů mistrovství světa sedmkrát inkasovali.

BUFFALO Musí ve skupině porazit jednoho silného soupeře, jinak nejspíš spadnou do boje o udržení v elitní skupině. První pokus českým juniorům na šampionátu v USA zkazila častá vyloučení. Kanaďané se při výhře 7:2 trefili čtyřikrát v přesilovkách, a jednou dokonce v oslabení. Za posledních deset let prohráli mladí čeští hokejisté s tradiční velmocí na mistrovství už posedmé v řadě.

I tentokrát byl rozdíl v kvalitě zřejmý, přestože začátek ještě vypadal slibně. Po trefě Antonína Honejska ze 49. vteřiny si Kanaďané vytvořili tlak a skóre do první přestávky otočili. „Třetí inkasovaný gól ve vlastním oslabení a další neubráněné přesilovky, to byla velká škola,“ lamentoval asistent trenéra Jiří Fischer. Zklamání neskrýval ani autor rychlé trefy Honejsek. „Nemělo by se stávat, že budeme mít tolik vyloučených. V době, kdy se zápas láme, ještě inkasujeme branku v oslabení,“ litoval nejproduktivnější hráč týmu.

Už dnes hrají proti Švédsku Zápas s Kanadou skončil předčasně pro obránce Petra Šenkeříka. Po zákroku Zacka Kassiana v 26. minutě zůstal nehybně ležet na ledě a následně musel být odnesen na nosítkách. „Naštěstí jsme se v kabině dozvěděli, že to není nic vážného,“ vyřídil Honejsek.

Stejně jako při úvodním vítězství nad Nory vázla Čechům hra v početní převaze. „Přesilovky se nám nedařily. Projevila se naše nedůslednost a lehkovážnost. Pak jsme navíc nesmyslně a zbytečně faulovali, čímž se soupeř dostal na koně,“ mrzelo kapitána Jakuba Jeřábka. „Hru v početní převaze kritizoval i Fischer. „Nevytvořili jsme si žádný kontinuální tlak, na který bychom navázali i při stejném počtu hráčů na ledě. To rozhodně musíme do příštího zápasu zlepšit,“ řekl asistent.

K tomu měla Kanada v hale v Buffalu podporu téměř osmnáct tisíc fanoušků a i Češi ocenili vynikající atmosféru. „Na každého z nás dolehla. V prvních deseti minutách hry bylo cílem nenechat se jí strhnout,“ shodli se útočníci Honejsek s Martinem Frkem.

V příštím utkání čeká svěřence Miroslava Přerosta Švédsko. Proti dalšímu z favoritů šampionátu hrají dnes od 21.00 (vysílá ČT4). „Musíme se poučit z chyb a jít na ně s čistou hlavou,“ plánoval si Jeřábek.

***

BEZ VÍTĚZSTVÍ Proti Kanadě to Čechům nejde Výsledky českých hokejistů proti Kanadě na MS 20 od roku 2000 * MS 2011 v USA Kanada - Česko 7:2 (zákl. skupina) * MS 2009 v Kanadě Kanada - Česko 8:1 (zákl. skupina) * MS 2008 v Česku Kanada - Česko 3:0 (zákl. skupina) * MS 2005 v USA Kanada - Česko 3:1 (semifinále) * MS 2004 ve Finsku Kanada - Česko 5:2 (zákl. skupina) Kanada - Česko 7:1 (semifinále) * MS 2003 v Kanadě Kanada - Česko 4:0 (zákl. skupina) * MS 2000 ve Švédsku Kanada - Česko 1:1 (zákl. skupina) * vzájemná bilance: 8 zápasů -1 remíza, 7 porážek, skóre 38:8 Kdo porazil Kanadu na MS 20 od roku 2000? 4x - Rusko, 2x - USA a Finsko, 1x - Švédsko

Česko 2 Kanada 7

Branky a nahrávky: 1. Honejsek, 56. Jeřábek (Pláněk) - 15. Schenn (Johansen, Ellis), 17. Schwartz (Schenn, Ellis), 30. Leblanc (Schenn), 34. Ellis (Schenn, Ashton), 40. Eakin (Cizikas, Gudbranson), 50. Barrie (Schenn, Ellis), 50. Cowen (Barrie, Leblanc). Rozhodčí: Jablukov (Něm.), Boman - Kekalainen (oba Fin.), Brown (USA). Vyloučení: 5:4, navíc Frk - Kassian oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:4. V oslabení: 0:1. Diváci: 17 919. Třetiny: 1:2, 0:3, 1:2. Sestava Česka: Novotný - Jeřábek, Řezníček, Šenkeřík, Sedlák, O. Horák, Pláněk - Palát, R. Horák, Straka - Rachůnek, Nestrašil, Honejsek - Tůma, Hlinka, Orsava - Frk, Holík, Culek - Soudek. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Fischer a Terry Christensen. Další výsledek skupiny B: Švédsko - Rusko 2:0 1. Kanada 2 2 0 0 0 13:5 6 2. Švédsko 2 2 0 0 0 9:1 6 3. ČESKO 2 1 0 0 1 4:7 3 4. Rusko 2 0 0 0 2 3:8 0 5. Norsko 2 0 0 0 2 1:9 0