Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Další Phelps: možná v biatlonu

Ve Vancouveru by se Ole Einar Björndalen mohl stát nejúspěšnějším zimním olympionikem v historii

2 dny do olympiády

PRAHA Před dvěma lety diváky v Pekingu uchvátil mimořádným výlovem z olympijského bazénu Michael Phelps. Americký plavecký superman v Číně přidal k šesti zlatým medailím osm dalších a stal se nejúspěšnějším olympionikem historie. Čtrnáctkrát jako on nikdo olympijský závod nevyhrál.

Také letos ve Vancouveru může mít zimní olympiáda hrdinu, který bude měnit statistiky zásadním způsobem stejně, jako to předvedl Phelps. Nevypadá ani nechová se sice jako hollywoodská hvězda, ale čeští fanoušci určitě neprohloupí, když si zapamatují jeho jméno: norský biatlonista Ole Einar Björndalen bude možná na konci února majitelem největšího počtu medailí ze zimních her.

Stačí, kdyby vyšla prognóza agentury AP. Potom by si z Kanady přivezl čtyři medaile, z toho tři nejcennější. Šestatřicetiletý veterán by měl ve sbírce rázem o jednu medaili víc než jeho krajan Björn Dählie, který jich v běhu na lyžích nastřádal dvanáct.

„Snažím se na to moc nemyslet. Vím, jak je pokaždé těžké dostat se mezi nejlepší. Spokojený bych byl se dvěma medailemi, ale pokud mi všechno vyjde, může jich být víc,“ promluvil nejúspěšnější biatlonista všech dob o svých ambicích.

I když to vypadá, že Björndalen už dosáhl všeho, co si zamanul, nehrozí, že by mu tentokrát chyběla motivace. Vždyť před čtyřmi lety si z Turína odvezl tři medaile, ale ani jedna nebyla zlatá. To byl pro něj v porovnání se Salt Lake City i Naganem ústup ze slávy.

Vancouver nebo Venncouver?

Teď přišel čas vše napravit. Björndalena by ale nezlomil ani neúspěch, klidně by zkusil štěstí i za čtyři roky na olympiádě v Soči. „Nevadí, že mi bude čtyřicet, když budu stále fit,“ dal najevo, že spoléhá na svoji dlouhověkost.

Jestliže Björndalen má předpoklady být nejúspěšnějším mužem her, Lindsey Vonnová se může stát nejsledovanější ženou olympiády. Americká sjezdařka se chystá už na svoji třetí olympiádu. V Salt Lake City skončila nejlépe šestá v kombinaci („To jsem byla ještě dítě, to se nepočítá,“ tvrdí dnes o svém prvním pokusu pod pěti kruhy), o čtyři roky později v Turíně na sebe nejvíc upoutala pozornost ošklivým pádem při tréninku sjezdu, po kterém ji odvezl do nemocnice vrtulník.

Tentokrát by měla být mnohem úspěšnější. Agentura AP ji prorokuje tři medaile, z toho dvě zlaté. Vancouver by rázem mohl změnit na Vonncouver. Trička s tímto nápisem už jsou k dostání v internetovém obchodě dvojnásobné mistryně světa. „Jsem bezpochyby v nejlepší formě, fyzicky i psychicky,“ potvrzuje své sebevědomí vedoucí závodnice Světového poháru.

Do Vancouveru dorazí také osobnost, která by měla výrazně pozvednout uvadající zájem o krasobruslení. „K tomu potřebujeme pár skandálů a pěstních soubojů,“ uvedla v nadsázce Jamie Saléová, šampionka ze Salt Lake City. Nebo návrat Jevgenije Pljuščenka. Ruský krasobruslařský král totiž disponuje mocí přitáhnout ke krasobruslařským soutěžím davy diváků.

Po minulé olympiádě skončil se závoděním a zpátky se vrátil právě včas, aby se stihl připravit na obhajobu zlaté medaile z Turína. Od té chvíle skončil první na všech akcích, kterých se zúčastnil. Ve Vancouveru by si nerad bilanci zkazil. „Když budu třetí, bude to dobré. Když druhý, bude to lepší, a kdyby vyšlo první místo, jen by to dokázalo, že jsem dobře pracoval,“ prohlásil při nedávné návštěvě Prahy.

***

Možní hrdinové olympiády

Ole Einar Björndalen Biatlon, Norsko, 36 let S devíti medailemi už má z olympiád nejpočetnější sbírku mezi biatlonisty, ve Vancouveru může norský favorit poskočit v počtu medailí na první místo mezi všemi sportovci. Pokud se na stupních vítězů objeví čtyřikrát, bude mít o jeden cenný kov víc než norský běžec na lyžích Björn Dählie, který je s dvanácti medailemi dosavadním rekordmanem.

Co zatím dokázal? Pětinásobný olympijský vítěz, čtrnáctinásobný mistr světa a vítěz rekordních 91 závodů Světového poháru umí také konkurovat specializovaným běžcům na lyžích. Zajímavost: Po čtvrtém vítězství ve Světovém poháru v roce 2006 podnikl charitativní cestu na severní pól.

Jevgenij Pljuščenko Krasobruslení, Rusko, 27 let K aktivní kariéře se vrátil po tříleté přestávce až v této sezoně. Jeho dosavadní výsledky ukazují, že ve Vancouveru bude hlavním favoritem. Zatím se představil ve třech závodech a všechny jasně vyhrál včetně mistrovství Evropy v Tallinnu. Reálně uvažuje o tom, že by se představili na olympiádě za čtyři roky na domácí půdě v ruském Soči. Co zatím dokázal? Medaili získal na dvou předchozích olympiádách, v Turíně 2006 soutěž mužů vyhrál, v Salt Lake City 2002 skončil stříbrný. Zajímavost: V šestnácti letech se stal nejmladším krasobruslařem, který obdržel nejvyšší možnou známku 6,0.

Lindsey Vonnová Sjezdové lyžování, USA, 25 let V Kanadě ji čeká start na třetí olympiádě, ale poprvé je největší favoritkou. Letos suverenní vedoucí závodnice Světového poháru před olympiádou absolvovala 26 závodů, devět z nich vyhrála a vyvarovala se vážnému zranění. Podle předpovědi agentury AP by měla získat ve Vancouveru tři medaile, z toho dvě zlaté.

Co zatím dokázala? Jako první Američanka vyhrála celkové hodnocení Světového poháru (2008, 2009), ve sjezdu a Super G získala zlatou medaili na posledním mistrovství světa. Zajímavost: Na mezinárodní scéně na sebe poprvé výrazně upozornila pod dívčím jménem Kildowová, v roce 2007 si vzala amerického sjezdaře Thomase Vonna.