Dárek pro kouče: výhra z penalty

Fotbalisté Sparty se v lize dočkali prvního jarního vítězství, ačkoliv na Strahově proti Kladnu neoslnili

PRAHA Žádná velká oslava se nekonala. Trenér Sparty Jozef Chovanec mohl být v den svých padesátin spokojený jedině s pohledem na výsledek svého týmu, k narozeninám od něj dostal vítězství nad Kladnem 1:0. Ovšem nic navíc.

Rozpačité dojmy ze vstupu do jarní části fotbalové ligy jeho svěřenci úplně nevymazali, povedlo se jim napravit alespoň remízové zaváhání s Příbramí z prvního jarního kola. „Výsledek neberu jako nějaký dárek. Hráči měli sami co napravovat a zvládli to tak z poloviny,“ soudil také Chovanec.

Kdo včera přišel mrznout na Strahov, měl problémy poznat rozdíl, jaký by se měl projevit, když se proti sobě postaví vážný kandidát v boji o titul a soupeř urputně bojující o záchranu. Kladno hrálo se Spartou vyrovnanou partii a mohlo si dělat naději na bod až do poslední minuty. „Prohráli jsme se ctí. Naše sebevědomí pro další kola to nesrazí,“ potvrdil kladenský trenér Martin Hřídel.

Slabou produktivitu favorita zachránil penaltový moment ze závěru prvního poločasu. Už chvíli předtím srazil v pokutovém území Strnad sparťana Kucku, což sudí jako faul neposoudil. „I z toho mohla být penalta,“ mínil záložník Igor Žofčák, který se pokutového kopu přece jen dočkal.

Když došlo ve 45. minutě ke střetu brankáře Tesaře s Kušnírem, rozhodčí už neváhal a ukázal na penaltový puntík. „Nějaký kontakt tam proběhl. Nejsem si ale jistý, jestli opravdu penaltový,“ přemýšlel Tesař. Kouč Hřídel však nijak s verdiktem rozhodčího nepolemizoval. „Ukázalo se, že proti Spartě si nesmíme dovolit dělat ani drobné chyby,“ podotkl.

Strahovský trávník vydržel Po vítězství v Mladé Boleslavi si hráči Kladna troufali i za nepříznivého stavu ve strahovském azylu na další překvapení. Sparťané jim situaci ulehčovali - až do vedoucího gólu si drželi optickou převahu, po výměně stran už tolik aktivní nebyli a málem se jim to vymstilo. Kdyby proti Benešově hlavičce nezasáhl gólman Blažek, mohlo být vyrovnáno.

Když čtvrt hodiny před koncem na hřiště přišel za útočníka Wilfrieda obránce Hoheneder, vypadalo to, že Sparta radši bude hlídat těsný náskok místo toho, aby se ho pokoušela navýšit. „Cítili jsme, že by se dalo něco uhrát,“ přál si Tesař. Do závěrečného hvizdu to s kladenskými spoluhráči nestihl.

Pochvalná slova zněla z obou stran na téma kvality strahovského trávníku. Během čtyř dnů se na nejvytíženějším stadionu v republice uskutečnily tři soutěžní zápasy -ve čtvrtek druholigový zápas sparťanského béčka s Třincem, v sobotu po sněhové nadílce hráli na stejném místě Bohemians 1905 s Olomoucí. „Vzhledem k podmínkám byl trávník ideální,“ pochvaloval si Hřídel.

16. Bohemians 18 3 1 14 16:35 10

PŘÍŠTÍ KOLO Dnešní dohrávka - 17.30 Slavia - Č. Budějovice (ČT 2). Sobota 13. března - 18.20 Slavia - Teplice (ČT 4). Neděle 14. března - 15.00 Č. Budejovice -Liberec, Jablonec - Kladno, Plzeň - Bohemians 1905, 17.00 Bohemians Praha - Slovácko, Ml. Boleslav - Sparta, Olomouc - Příbram. Pondělí 15. března -17.30 Brno - Ostrava (ČT 2).

ODLOŽENÝ ZÁPAS Ligový duel mezi Příbramí a Mladou Boleslaví byl kvůli nezpůsobilému terénu a pokračujícímu vytrvalému sněžení odložen. Příbramský trávník má sice nové vyhřívání, ale noční přívaly sněhu nemohl zvládnout. Nepomohlo ani nasazení sedmdesátičlenné úklidové čety. Oba kluby se předběžně dohodly, že duel odehrají v náhradním termínu 14. dubna.

SK Kladno 0 Sparta Praha 1 Branka: 45. Žofčák z pen. Rozhodčí: Makovička - Filípek, Pospíšil. ŽK: Bartoš, Szabo, Beneš - Žofčák, Lačný, Vacek, Sionko. Diváci: 2100. Poločas: 0:1. Kladno: Tesař - Mráz, Gross, Beneš, Hajník (76. Zachariáš) - Strnad - Bartoš, Szabo, Zoubek, Novotný - Šilhan. Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Sionko, Vacek (85. Třešňák), Kucka, Žofčák - Kadlec (69. Lačný), Wilfried (73. Hoheneder).

FK Teplice 2 Bohemians Praha 1

Branky: 52. Došek, 68. Stožický - 44. Ibe. Rozhodčí: L. Kovařík - Štěrba, Urban. ŽK: Vidlička, Verbíř, Zoubele, Matula - Mach, Macháček. Diváci: 2012. Teplice: Slavík - Vidlička, Matula, Klein, Siva - Verbíř (81. Kalivoda), Ljevakovič, Vachoušek, Zoubele (66. Stožický) - Mahmutovič (89. Veverka), Došek. Bohemians Praha: Belaň - Macháček, Lencevič, Horáček, Modeste (17. Pospíšil, 64. Fenyk) - Demeter, Flachbart -Dittrich, Dobeš, Mach (80. Očovan) - Ibe.

Bohemians 1905 2 Sigma Olomouc 0

Branky: 10. Kaufman, 40. Štohanzl. Rozhodčí: Adámek - Lhoták, Marek. ŽK: Bálek, Rychlík - Schulmeister. Hráno bez diváků. Poločas: 2:0. Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Nikl, Rychlík - Štohanzl (76. Kotyza), Kaufman (90. Cissé), Pávek, Bartek -Škoda, Bálek (67. Lukáš). Olomouc: Lovásik - Janotka, Dreksa, Škerle, Onofrej (89. Komárek) - Schulmeister (81. Štěpán), Kaščák, Hořava (31. Vašíček), Petr - Ordoš, Rossi.

Slovan Liberec 0 Viktoria Plzeň 2

Branky: 33. Rezek, 86. Kolář. Rozhodčí: Kocourek - Wilczek, Santarius. ŽK: Rezek, Jiráček, Daněk (všichni Plzeň). Diváci: 3560. Poločas: 0:1. Liberec: Hauzr - Polák, Kelič, Dejmek, Vulin - Dočkal (46. Bosančič), Gecov, Frejlach, Papoušek (72. Diviš) - Kerič, Smetana (64. Nezmar). Plzeň: Daněk - Ševinský, Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela, Rada, Horváth, Rajtoral (72. Jiráček) - Bakoš (79. Kolář), Rezek (89. Krbeček).

1. FC Slovácko 0 1. FC Brno 2

Branky: 63. Hodek, 90.+3. T. Došek. Rozhodčí: Královec - Čecháček, Handlíř. ŽK: Filipko, Ondřejka, Urbánek, Kuncl -Dvorník, Dostálek, Bureš. Diváci: 5235. Slovácko: Filipko - Kuncl (80. Chmelíček), Němčický, Košút, Kubáň - Fujerik (57. Nestorovski), Perůtka, Zelenka, Urbánek (84. Cleber) - Ondřejka, Švancara. Brno: Bureš - Jílek, Dvorník, Trousil, Husár (52. Okleštěk) - Dostálek, Křeček, Hodek (89. Huška), Kalabiška - Došek, Rabušic (73. Borák).

Baník Ostrava 4 FK Jablonec 1

Branky: 88. a 90. + 1. Vydra, 18. Mičola, 35. Varadi - 79. Lafata. Rozhodčí: Příhoda - Ubias, Peřina. ŽK: Řezník, Marek, Mičola - Lafata, Haurdič, Krejčí. Diváci: 7994 (vyprodáno). Poločas: 2:0. Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves - Lukeš, Marek, Lička - Zeher (79. Vydra), Varadi, Mičola. Jablonec: Špit - Krejčí, Huber, Drsek, Jablonský - Haurdič (46. Pekhart), Loučka, Pavlík, Kovařík (61. Jarolím) - Vošahlík, Lafata.