Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Deník z Tchien-an-men nesmí do tisku

Česko

Paměti bývalého čínského premiéra zachycující události během 21 let starého masakru na náměstí Tchien-an-men měly vyjít v Hongkongu 22. června v nákladu 20 tisíc kusů.

Úřady to zakázaly.

PEKING Hongkongský nakladatel musel zastavit vydání netrpělivě očekávaných pamětí bývalého čínského premiéra Li Pchenga, které vysvětlují pozadí 21 let starého masakru na náměstí Tchien-an-men. Při krvavém vojenském potlačení prodemokratických manifestací v noci ze 3. na 4. června 1989 byly zabity stovky až tisíce osob, tisíce lidí byly zraněny. Čínské úřady zakázaly vydání pamětí již v roce 2004.

„Li Pchengův deník z Tchienan-men“ měl vyjít v Hongkongu 22. června v nákladu 20 tisíc kusů. Pao Pchu z nakladatelství New Century Press však musel tisk zastavit, protože prý „nemá dostatečná práva k vydání pamětí“.

Na čínském území zakázaly úřady vydání knihy již v roce 2004, v Hongkongu, bývalé britské kolonii, která se vrátila pod čínskou správu v roce 1997, však dosud zůstává zachována poměrně vysoká míra svobody.

„Podle hongkongského autorského práva nemáme na výběr, musíme přehodnotit původní vydavatelský plán,“ řekl Pao agentuře Reuters. Zájem úřadů, aby paměti nevyšly, svědčí o tom, že skutečně obsahují „citlivý“ materiál, který by se neměl dostat na veřejnost. V knize je prý mimo jiné citován bývalý čínský prezident Teng Siao-pching, podle něhož vláda musela „prolít trochu krve“, aby potlačila prodemokratické demonstrace.

Pao vydal loni podobně ostře sledované paměti bývalého předsedy čínské vlády Čao C'-janga, který před dvaceti lety sympatizoval se studenty demonstrujícími za demokracii. Čao ve svých zápiscích vychvaloval západní parlamentní systém a zasazoval se za svobodu tisku a nezávislou justici.

Ani poté, co na něj bylo uvaleno domácí vězení, ve kterém bývalý čínský premiér Čao strávil posledních patnáct let svého života, se nepřestal věnovat politickým úvahám: „... je to západní parlamentní demokratický systém, který ukázal nejvíce životnosti. Tento systém je v současnosti nejlepší možný,“ citovala z jeho pamětí agentura Reuters.

***

V knize je prý citován bývalý čínský prezident Teng Siao-pching, podle něhož vláda musela „prolít trochu krve“.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...