Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Designu prostě nelze uniknout

Česko

„Designu neunikneš!“ hlásá mediální kampaň a reklama k desátému ročníku Designbloku. „Zapalte se pro design!“ volají poutače a billboardy k výstavě art & interior. Její koncept se sice zrodil před čtrnácti lety, začínala však pod jiným názvem, proto bude desáté výročí slavit příští rok. Aby designu nebylo málo, probíhají obě akce souběžně do 12. října.

V Praze se designu v tomto týdnu opravdu vyhnout nedá – jsou ho plné ulice a chodníky, showroomy domácích i zahraničních firem a studií a také výkladní skříně – k tomuto typu prezentace se letos po vzoru např. Londýna vydal také Designblok. Město křižují autobusy převážející návštěvníky obou akcí.

Zatímco Designblok se letos soustředí především do tří zón: Holešovic, Karlína a na Staré a Nové Město, art & interior se koná jako vždy ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze.

Designblok letos změnil oproti předchozím ročníkům strategii a opustil netradiční prostory (např. lodě, sklady), nové dokončené objekty rezidenčního bydlení (např. Rohanské nábřeží) či staré průmyslové haly (naposledy halu ČKD v Karlíně), v nichž se pod italským vlivem a názvem soustřeďovala tzv. superstudia. V nich byl k vidění jak český, tak zahraniční design – nábytek, sklo, porcelán, svítidla, doplňky, šperky, fotografie – a také zde probíhaly prezentace a módní show mladých oděvních tvůrců a studií. Tyto prostory se svou specifickou atmosférou, na kterou se milovník designu těšil každý rok, i když nebyly pro vystavující asi příliš příjemné (je logické, že zde chybělo kvalitní hygienické zázemí), letos Designblok změnil. Jedno pražské superstudio se přemístilo do noblesního a nablýskaného rekonstruovaného karlínského industriálního objektu Corso, jehož proměnu navrhl významný španělský architekt Ricardo Bofill. Zde se představuje především produktový design (nábytek, sklo, porcelán, bytové doplňky, mladí designéři a školy). Móda a šperky jsou soustředěny do nového galerijního prostoru Dox (Poupětova 1a, těsně před jeho oficiálním otevřením), kde bude fungovat druhé superstudio Designbloku – věnované módě, šperkům a oděvním butikům.

Pokud by chtěl designumilovný návštěvník zhlédnout všechny akce letošního Designbloku, musel by si vzít dovolenou, najmout taxi a objíždět celou nabídku v různých částech města. Nemůže-li si to dovolit, musí se rozhodnout, zda ho zajímá produktový design a vybavení interiéru (pak bude volit showroomy ve městě), mladý design (pak musí navštívit superstudio karlínského Corsa a např. galerii Vysoké školy uměleckoprůmyslové); milovníci módy si vyberou mezi akcemi ve městě nebo budou sledovat program v Superstudiu Dox.

Ti, kdo dávají přednost historickým exkurzům, by měli navštívit výstavu prací amerických designérů manželů Eamesových pro firmu Vitra v Uměleckoprůmyslovém museu nebo se zúčastnit aukční výstavy a dražby designu minulého století v -Corsu. Podrobnější informace o Designbloku a jeho doprovodném programu lze najít na www.designblok. cz.

Noblesní prezentace Art& interior se prezentuje tradičně ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze na třídě Dukelských hrdinů. K vidění jsou zde noblesní prezentace významných domácích i zahraničních firem zaměřené na interiéry, exteriéry a developerské obytné projekty. Tato významná česká přehlídka designu pro bydlení, která se může kvalitou, stejně jako Designblok, srovnávat se západními akcemi tohoto typu, opustila před dvanácti lety započatou strategii doprovodných programů s experimentálními projekty a prezentacemi mladých designérů a škol (s výjimkou bienále Design Match) a soustředila se především na vztah k architektuře a developerským projektům. Proto jsou součástí i letošního doprovodného programu především přednášky o architektuře a o aplikaci nových materiálů (European Design Contest 2008).

Bližší informace lze nalézt na www.artinterior.cz.

O autorovi| LENKA ŽIŽKOVÁ, Autorka je ředitelkou Design Cabinetu CZ

Autor: