Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Děti lze chránit před zubním kazem

Česko

Čekáte dítě a chcete ho uchránit od nepříjemných zážitků v zubní ordinaci? Pak si nechte samy vyspravit ústa ještě před porodem. To alespoň radí čeští lékaři, kteří prováděli zajímavý experiment. Na jeho konci byly děti bez zubního kazu.

Vědci z Výzkumného ústavu stomatologického nastávajícím matkám vyspravili všechny kazy, změřili hladinu nebezpečných mikroorganismů v ústech a když bylo třeba, odstranili je antibakteriálním prostředkem. Právě od matek se totiž může dítě doslova nakazit zubním kazem.

„Rizikové mikroorganismy žijí jenom v ústech. Do ústní dutiny dítěte se přenesou od dospělého, nejčastěji slinami od matky,“ vysvětluje Zdeněk Broukal z Výzkumného ústavu stomatologického. Už ve třech měsících dítě dokáže fixovat předměty ve své blízkosti a rádo na ně sahá. Výjimkou nejsou ani ústa matky, která má tendenci zvědavé prstíky políbit.

Když se to stane jednou, dvakrát, nic se neděje. Zubní kaz není cholera a matka se nemusí chovat jako neurochirurg na operačním sále. Čím vícekrát se to ale stane, tím větší riziko vzniku zubního kazu hrozí.

Další branou, přes kterou se od matky mohou přenést rizikové bakterie do úst dítěte, je dudlík. Matka testuje správnou teplotu a chuť mléka v lahvi tak, že ochutná... a ve chvíli, kdy dítě začne jíst ze lžičky, je dalším možným zdrojem nákazy známé „za maminku, za tatínka“, kdy matka střídavě jí s dítětem ze stejné lžičky.

„Problém je v tom, že zuby se do ústní dutiny prořezávají s nedozrálou a měkkou sklovinou. Trvá jeden až dva roky, než se utvrdí. V této době jsou zuby mnohem náchylnější ke vzniku kazu než později. Proto je dobré hlavně u dítěte oddálit možný přenos rizikových mikroorganismů,“ říká Zdeněk Broukal.

Mikroorganismy se do pusy dříve nebo později dostanou. Ale čím více ten okamžik oddálíme, tím lépe. Plných 85 procent školou povinných dětí už má tyto mikroby v ústech. Vědci ale zjistili, že to tak nemusí být. U zkoumaných rodin, které se účastnily šestiletého experimentu, kde matky dodržovaly výše popsané zásady, bylo všech 54 zkoumaných dětí v pěti letech bez kazu. „Kontrolní skupina odpovídala českému průměru - zdravé mléčné zuby mělo jen 40 procent dětí,“ uzavírá Zdeněk Broukal.

Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo.

Text zkrátila redakce LN.

Autor: