15. prosince 2008 21:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Devianti už nebudou utíkat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Detenční ústav v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Detenční ústav v Brně | foto: Lidové noviny

PRAHA Sexuální deviant Robert Fron uprchl z kosmonoské psychiatrické léčebny celkem třikrát. Stačilo jen roztáhnout mříže a odejít. Při svém posledním útěku v srpnu 2005 znásilnil v Praze Modřanech dvacetiletou dívku. O několik dní později ho policisté polapili a Fron se pak ve vazbě oběsil. Podobné útěky by měly v příštích letech skončit.

Od ledna 2009 začne platit nový zákon o zabezpečovací detenci a v Brně se zároveň otevře první detenční ústav pro devianty a další duševně choré agresory, který pojme až 48 odsouzených. Půjde o kombinaci věznice a psychiatrické léčebny, kde se o převýchovu deviantů budou starat lékaři a terapeuti, v útěku jim budou ale bránit strážní vězeňské služby.

„Zabezpečení je velmi dobré. Ostatně poslední pokus o útěk z naší věznice se stal tuším před dvěma roky, kdy se pokusil využít požáru jeden vězeň, byl ale zadržen,“ říká Karel Schmeidler, šéf vazební věznice v Brně, v jejímž areálu detenční ústav stojí.

O umístění do detenčního ústavu budou rozhodovat soudy na základě doporučení psychiatrů a sexuologů. Jen na soudci bude záležet, zda si delikvent nejdříve odpyká trest v klasickém vězení, nebo do detenčního ústavu nastoupí rovnou.

Pro některé devianty se Brno může stát doživotní „klecí“. Doba pobytu v detenčním ústavu totiž není nijak omezena. Každý odsouzený bude mít jednou ročně právo požádat o propuštění. Soud mu ale vyhoví jen tehdy, když odborníci dojdou k závěru, že již není pro společnost nebezpečný. Režim v ústavu bude velmi podobný vězeňskému, s tím rozdílem, že chovancům se budou daleko více věnovat terapeuti.„Filozofií není trest, ale izolace od společnosti,“ vysvětluje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Útěky z chabě střežených psychiatrických léčeben hned po 1. lednu 2009 zcela neustanou, protože devianti, kterým soud nařídil ochranné léčení před tímto datem, se detenčnímu ústavu vyhnou. Právní stát totiž podle Pospíšila nemůže změnit již vynesené soudní verdikty.

V září 2009 vznikne v Opavě druhý detenční ústav, který bude mít 148 míst. Tím se Česko dostane zhruba na úroveň srovnatelného Rakouska, kterému už léta stačí 200 míst v detenčních zařízeních.  • 15Diskuse