Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Dnešní Washington: Obama je i na jízdence

Česko

WASHINGTON „Vydržte, musíme pustit taky lidi na druhé straně!“ křičí mladý černošský policista, který na jedné z křižovatek Connecticut Avenue v centru Washingtonu řídí dopravu. Lépe řečeno snaží se usměrňovat davy lidí a jejich nadšení. Nevydrží ale být přísný. Když před sebou vidí poskakující a vtipkující lidi – prozpěvují Obamův slogan „Yes We Can“, což v tomto případě znamená „můžeme přejít“ – usměje se, vyndá z úst píšťalku a řekne: „Tak pojďte, vy Obamovy děti.“ A s lidmi, kteří ho míjejí, si plácá do rukou a zad. Washington před dnešní inaugurací pohltila „obamovská“ euforie.

Pokračování na straně 3

Dnešní Washington: Obama na jízdence

Inaugurace – Do Washingtonu míří statisíce lidí, aby viděli Obamův nástup do Bílého domu

Dokončení ze strany 1

Toto půlmilionové město, jež dnes očekává od dvou do čtyř milionů zájemců o sledování prezidentské inaugurace, bez přehánění dýchá jedním jménem: Barack Obama.

Jeho tvář nelze minout. Začíná to již v rozlehlé síti metra, jež spojuje Washington D. C. s přilehlými státy Maryland a Virginie. Na jízdenkách je vytisknut rozesmátý obličej Obamy. V centru je stánek vedle stánku, kde si lze koupit Obamovu čepici, tričko, bundu, kalhoty, šály, odznaky, talíře, kalendáře, knihy či CD s jeho projevy. Zboží jde na odbyt, u stánků bývají často fronty.

Některé bary zase nabízejí zlevněná jídla a panáky na oslavu Obamovy inaugurace. Na jednom hispánském bistru například stojí: „Obamonos mojito – 3 dollars“.

Před budovou Newsmuseum jsou jako již tradičně vystaveny titulky desítek deníků z celé země. A přední stránky nepatří nikomu jinému než Obamovi. Titulky hovoří o nové cestě či o konci staré cesty, jež vede k nové stezce. Obama je nazýván „mužem okamžiku“, „pevným lídrem“ či „panem opravářem“ (vzhledem ke stavu amerického hospodářství, které Obama zdědí po odcházejícím prezidentovi Bushovi).

V „komorním“ prostředí Jakousi generální zkouškou na dnešní inaugurační slavnosti byl nedělní koncert na washingtonském Mallu, kam dorazily statisíce Obamových příznivců. Ke koncentraci nadšení přispívá i výše zmíněný fakt, že americká metropole je relativně malým městem. „New York je tak velký, že by tam taková inaugurace zapadla, tady to úplně změnilo rytmus a atmosféru města,“ říká Jean Thomasová, která jinak žije na Manhattanu. Na klopě kabátu má velký odznak Baracka Obamy a jeho rodiny v objetí. „Tenhle odznak už nikdy nesundám, je pro mě takovým talismanem, životní inspirací a nadějí.“

Thomasová stejně jako statisíce dalších nadšenců přitom do poslední chvíle nevěřila, že se jí podaří do Washingtonu přijet. Zdejší hotely jsou totiž vyprodané již od léta loňského roku, kdy Obama získal demokratickou nominaci. Touha být přitom, když se – jak Američané říkají – „píše historie“, byla a je totiž tak velká, že lidé platí stovky dolarů jen za postele v domech či bytech neznámých lidí.

Na webové stránce známé jako Craigs List, kde lze hledat ubytování, práci či cokoliv prodat nebo koupit, se již měsíce bez skrupulí kšeftuje o každou volnou postel. Thomasová ale vymyslela jiný způsob. Po čas inaugurace vyměnila svůj byt na manhattanské Upper West Side za dům mladého páru v Marylandu. Dohodli se po týdnech e-mailové a telefonické konverzace. „Snad nebudou překvapeni trochu těsnějším prostorem na Manhattanu,“ usmívá se trochu v rozpacích tato žena ve středních letech.

Obrázek

Washington dnes zažije slavnostní inauguraci Baracka Obamy

Velkolepému koncertu We Are One, konanému před Lincolnovým památníkem za účasti příštího šéfa Bílého domu Baracka Obamy, přihlížela kromě čtyř set tisíc nadšených diváků i čtyřčlenná posádka oficiálního prezidentského vrtulníku. Diváky pozdravil i legendární folkový zpěvák a politický aktivista Pete Seeger (uprostřed) s vnukem Taem (vlevo) a rockovou hvězdou Brucem Springsteenem. Místo koncertu nebylo vybráno náhodně. Na stejném místě pronesl v roce 1963 Martin Luther King slavný projev o svém snu o rovnoprávném postavení černochů.

Na Kapitolu budou viset americké historické vlajky. Uprostřed současná s 50 hvězdami, po obou stranách vlajka s 21 hvězdami (z roku 1819 - rok předtím se stát Illinois stal součástí USA) a originální americká vlajka se 13 hvězdami. Má přezdívku Betsy Ross po ženě, která ji ušila.

originální vlajka

vlajka 1819

současný prapor

vlajka 1819

originální vlajka

Inaugurace G. Washingtona se konala v New Yorku 30. dubna 1789. Při té příležitosti pronesl nejkratší inaugurační řeč v historii. Měla jen 135 slov.

Nejdelší projev stál život W. H. Harrisona v roce 1841. Mluvil hodinu a 40 minut, dostal zápal plic a do měsíce zemřel.

Abraham Lincoln byl prvním prezidentem, který měl v roce 1865 ve svém inauguračním průvodu Afroameričany.

V roce 1933, kdy byl inaugurační den přesunut ze 4. března na 20. leden, přísahal prvně F. D. Roosevelt.

Čtvrtá inaugurace prezidenta F. D. Roosevelta v roce 1945 se z bezpečnostních důvodů nekonala oproti zvyklostem na Kapitolu, ale v Bílém domě.

Inaugurace Billa Clintona 20. ledna 1997 byla poprvé v historii přenášena živě internetem.

První scéna je připravena Podle starosty Washingtonu Adriana Fentyho se na slavnostní inauguraci v centru města mohou sejít až čtyři miliony lidí. Podle tajných služeb je toto číslo příliš vysoké. Oficiálně se však předpokládá, že počet shromážděných překoná rekord z roku 1965, kdy se na inauguraci Lyndona B. Johnsona dostavilo 1,2 milionu diváků.

Budova Kapitolu USA leží na Capitol Hill

O autorovi| (od dopisovatele LN v USA)

Autor: