Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Do Egypta se vrátilo pouliční násilí

Česko

Nejméně 13 lidí zahynulo při úterních střetech mezi muslimy a koptskými křesťany. A včera Mubárakovi věrní zaútočili na demonstranty na káhirském náměstí Tahrír.

KÁHIRA Egyptská policie se ještě nevrátila v plném počtu do ulic a bezpečnostní vakuum je čím dál víc znát. Znovu se totiž rozhořela nevraživost mezi většinovými muslimy a křesťanskou menšinou, která při protestech proti egyptskému vůdci Husnímu Mubárakovi ustoupila do pozadí. A do násilností se navíc opět zapojují i stoupenci svrženého egyptského prezidenta.

Neobvykle krvavý průběh měly úterní střety. Demonstrace asi dvou tisíc koptských křesťanů se zvrhla v potyčky s muslimy, při nichž proti sobě obě strany střílely a házely kameny. Proti sobě přitom bojovaly několik hodin, do potyček zasáhla i armáda, která davy rozháněla palbou do vzduchu. Podle včerejších bilancí při násilnostech zahynulo nejméně 13 lidí, nebylo ovšem jasné, zda mezi oběťmi byli spíše křesťané, či muslimové.

Nábožensky motivované potyčky vypukly už v pátek na jižním předměstí Káhiry kvůli svatbě mezi křesťanem a muslimkou. Střety vyústily ve smrt nevěsty a otce ženicha a v sobotu ve vypálení místního kostela a uvržení tamního kněze do vězení. Od neděle pak koptové podnikli několik demonstrací za obnovu chrámu a propuštění duchovního. Koptové tvoří asi deset procent ze současných asi 76 milionů obyvatel Egypta. Jsou tak největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě. Jde o potomky původních obyvatel Egypta, kteří zde žili ještě před příchodem Arabů a tedy i rozšířením islámu v 7. století. Dějištěm střetů, byť jiného rázu, byla Káhira také včera, když muži s kameny a mačetami podle svědků zaútočili na skupiny proreformních aktivistů na náměstí Tahrír. Podle televizní stanice patřili útočníci k sympatizantům bezpečnostního aparátu věrného svrženému egyptskému vůdci Mubárakovi. Na náměstí údajně zněla i střelba, první bilance hovořily o několika zraněných.

Právě káhirské náměstí Tahrír se stalo symbolem odporu proti Mubárakovu režimu, který padl v polovině února po téměř třech týdnech protestů. Skupiny aktivistů se zde ale shromažďují dál.

Střety a násilnosti jsou důkazem bezpečnostního vakua, které v zemi nadále trvá. Hlášen je růst kriminality.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!