Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Dobešova plzeňská klička. Takže teď je to válka.

Ministr školství Josef Dobeš vyhlásil válku Akreditační komisi. Její šéfka Vladimíra Dvořáková hovoří o rozvracení vysokého školství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Vyjádření Nečase.
Hluboký otřes. Lépe chápu, kdo ničí morálku a hodnoty v této společnosti. Takto se může vyjádřit jen duševní slaboch.
0/0
11.3.2012 22:30
Foto

Myšlenka
Populista Dobeš to totálně podělal. A to jsem si naivně myslel, že dál to už jít nemůže. Tou volbou VV jsme si tedy opravdu "pomohli".
0/0
11.3.2012 22:27
Foto

Taller Jan

Jsou věci, které se nedělají
Problém plzeňských práv bude posuzovat soud? Nikoliv, ten pouze posoudí, zda měl pan ministr na své rozhodnutí právo. Mohu-li tipovat, tedy myslím, že dojde k závěru, že takové právo má. Otázkou však je, zda bylo správné tohoto práva využít. Prezident republiky má kupříkladu jistě právo udělit milost i člověku, který z nízkých pohnutek zabil bezbrannou babičku. To však neznamená, že je tato milost v pořádku. Pokud se v celém školství chystají drakonická ekonomická opatření (od regionálního školství po školství vysoké) a pan ministr se zaklíná tím, že jejich smyslem je především zkvalitnění vzdělanosti absolventů našeho vzdělávacího systému, je rozhodnutí o tolerování problémů na plzeňských právech nesystémové.Anebo, což je vzhledem k jednání současného vedení ministerstva pravděpodobnější, se ukázalo, že ve skutečnosti o kvalitu vzdělávání, natož vzdělání, nejde.  A ještě jednu poznámku. Zabývat se tím, jak hodnotí ministra školství pan prezident, prostě nemá smysl. Je to totéž jako zabývat se prezidentovým názorem na problematiku živočišné výroby. Prostě tomu nerozumí. A nikdo to od něj ani nežádá. Mohl by být dobrým prezidentem, aniž by nutně rozuměl všemu. Škoda, že to neví.   
0/0
11.3.2012 10:02
Foto

Bobecek

Prosím pragmaticky
Nadzvedlo mne ze židle, když měla být zrušena akreditace BIVŠ a Dobeš toto rozhodnutí AK revidoval. Navíc u BIVŠ jde o dlouhodobý systematický problém v nastavení procesů. V případě soukromé vysoké školy nemůže být žádný veřejný zájem proto, aby dál fungovala. Případ plzeňských práv je jiný - po pokusu dát je do pořádku, se katedra rozhádala a půlka odešla. Proč to mají odnést studenti? Kantoři - právníci - si obživu najdou. Studenti půjdou k lopatě? Navíc zarážející je, že zatímco při revizi rozhodnutí AK o akreditaci BIVŠ se žádná žaloba na Dobeše nechystala, zatímco nyní ano. Proč? Dobeš podle mne není dobrý ministr, ale jedna z mála správných věcí, kterou ve svém úřadě udělal, je oddálení zrušení plzeňských práv. Připomeňme, že toto opatření umožní dostudovat stávajícím studentům, nikoliv permanentně fungovat nefunkčnímu ústavu. Aby bylo jasno - nejsem student, ale podnikatel a vysokoškolský pedagog. Mnohde je kvalita výuky katastrofální, zejména starší kantoři neznají jiné výzkumné metody, než expertní odhad a polemiku. To se "vyfutrovává" líbivými sylaby a moderním názvoslovím ve studijních programech. Takových studijních programů, resp. fakult, co by se měly zrušit, je víc než dost a pokud by AK šla do hloubky, plzeňská práva by určitě nebyla v pořadí ani mezi prvními třemi (pro zrušení).
0/0
10.3.2012 16:07
Foto

Nejhorší pro celek je asi skutečnost, že
tímto Dobešovým rozhodnutím se stává nezrušitelná prakticky jakákoliv nekvalitní vysoká škola - AK jí odebere akreditaci, MŠMT s jejím rozhodnutím zamete.(Ještěže ta jistá Dobešova metresa a také chudák sekretářka premiéra svůj titul na UJAK či kde jinde v ř..i už získaly...)
0/0
10.3.2012 10:22
Foto

Bluuus09

Souhlasím s vámi,
ale skutečnost je/bude ještě horší. Ač se to možná jeví již nemožným, gloriola s. Dvořákové vzroste exponenciálně a jakákoli byť oprávněna kritika AK bude předem odsouzena coby nechutný útok na ... (dosaďte dle libosti). Nehledě na to, že nás zřejmě čeká řada přelíčení s obecně věrohodnou justicí v jedné z hlavních rolí...
0/0
10.3.2012 14:53
Foto

Chybí příběh, chybí kritický pohled
Byla by škoda, kdyby snaha o barevnější pohled - namísto snahy o odstřel „pekelníka“ - znamenal, že se smíchají argumenty, pseudoargumenty a urážky. Přes číslování nevidím žádnou argumentační linii, nebo autorovu myšlenku (mimo jednoznačné „vše je složitější“). Navíc zbylo pár černobílých míst ponechaných bez komentáře: a) Nečas nekritizoval, ale ošklivě urážel. Dvořáková má škraloup z 80. let (KSČ, témata pro spolehlivé, mizivá sebereflexe). Je levicová a veřejně angažovaná. A dokonce ani není kdovíjaká vědkyně (žádný prestižní článek). To mohou být důvody ji neobdivovat či s ní nesouhlasit, třeba občansky. Ale je kvůli tomu její práce v AK nekvalitní? b) Kompetence AK podle Wilhelma nebyly narušeny. Že to říká pan náměstek mne nepřekvapuje, ale ani vy jste nečetl VŠ zákon (par.78-80), abyste to okomentoval, resp. opravil? Je to jasné, zasahuje, posuzuje místo AK, manipuluje ustálenými procedurami (viz úvod posledního stanoviska). Shrnuto: Opět neštěstí. Akreditační proces není dobře nastaven, paní Dvořáková není ideální šéfka (a její heroizace je kýčovitá), ale liknavost či "tolerantnost" MŠMT v některých akreditacích soukromých VŠ a naopak horlivost zde zavání klientelismem. Tedy jako v minulých případech - byť by se mnohé změny v terciárním vzdělávání rozhodně hodily a mnohé nápady ohledně změn akreditace mají hlavu a patu, současný ministr je spolehlivě bude diskreditovat pro všechny: pro reakční zápecníky, marxisty i výkonné pokrokové vědce světové úrovně.
0/0
9.3.2012 22:14
Foto

M69a88r44t14i29n 78R43y37c76h15l86í93k

Vážený pane Ripko,
děkuji Vám za věcné a validní připomínky. Berte, prosím, naši rubriku chrono jako rychlé a aktuální zachycení názoru, události, výroku apod. S komplexnějším zhodnocením role AK počítáme, pracuji na tom a vyjde jako velký, promyšlený článek v rubrice Heavy. Jako polehčující okolnost pro své případné chyby v tomto materiálu, který kritizujete, uvádím, že jsem na něj měl o dost méně času, než bych v pátek býval chtěl... ;-) Hezký den, rmt
0/0
10.3.2012 10:25
Foto

Martinhajek

Je zajímavé
Je zajímavé, že za tu dobu, kdy tu je Dobeš se na několika místech v odborných kruzích mluví o tom, že je potřeba udělat koncepci školství takovou, aby dokázala přežít svého ministra. 
0/0
9.3.2012 16:09
Foto

Vladimir1950

Vlk se nažral a koza zůstala celá..
To,  zda  Dobeš  měl respektovat  rozhodnutí akreditační komise,  rozhodne soud. Pak se uvidí, kdo měl pravdu, ale bude to trvat..Ano, jeho rozhodnutí má i lidský rozměr(kupodivu poprvé!), umožní dostudovat studentům magisterské studium a Dobeš si  tím trochu vylepší reputaci. Ale zároveň vyřeší problém, kam tyto studenty umístit, pokud by práva skončila letos.Uvidíme, jak tato válka skončí..
0/0
9.3.2012 15:45
Foto

soudruh Josef Dobeš si evidentně plete role a jména
„To, co se událo, ukazuje, že je potřeba změny v akreditacích – musíme akreditovat celé instituce,“ uvedl ministr Dobeš. Silnými slovy o politických procesech v 50. letech a soudu s Miladu Horákovou počastoval jak Dvořákovou, tak i tajemníka Akreditační komise Jiřího Smrčku, protože se už před ministrovým rozhodnutím vyjadřovali k tomu, jak má „proces“ správně dopadnout.
0/0
9.3.2012 15:43