Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

11. září minutu po minutě online

Česko

Svědectví o útocích na New York – Půl milionu textových zpráv z 11. září 2001 se objevilo na internetu

Na internetu byly zveřejněny textové zprávy z mobilů a pagerů, které si vyměňovali Newyorčané v den teroristických útoků 11. září 2001.

NEW YORK/PRAHA Co všechno a jak se přesně událo 11. září 2001 v New Yorku? Detailní obraz teroristických útoků, které otřásly nejen Amerikou, ale celým světem, mohou dát experti dohromady na základě tisíců příběhů přímých aktérů tehdejších událostí. Na internetu byly totiž v rámci ojedinělého projektu publikovány statisíce zpráv, které si Newyorčané vyměnili toho dne prostřednictvím textových zpráv (poté, co zkolabovaly jejich mobilní telefony, tak prostřednictvím pagerů). Mapují události osudného dne od 8:00 hodin ráno do půlnoci a mezi jejich odesilateli je hodně těch, kteří útoky nepřežili.

Dolar oslabuje...

„Prosím zavolej. Potřebuju okamžitě vědět, kde jsi,“ zněla například zpráva, kterou poslal ze svého pageru zaměstnanec jedné z kanceláří ve věžácích Světového obchodního centra. Zprávu odeslal kolem desáté hodiny dopoledne, zhruba hodinu po prvním útoku. „Neopouštěj budovu. Jedna z věží právě spadla. Buď prosím opatrný. Miluju tě – Tiffany,“ citoval další zprávu britský deník The Independent.

Internetové stránky Wikileaks, které archiv více než půl milionu zpráv zveřejnily, vytvořily na první pohled strohý, ve skutečnosti však velmi emotivní obraz toho, co se tehdy v New Yorku dělo, minutu po minutě.

Mezi zprávami jsou i počítačem generované poplachy nebo krátké, flešové zprávy z médií, hlavně z ekonomického zpravodajství agentury Bloomberg (ve Světovém obchodním centru, jak už název napovídá, sídlili hlavně finančníci a burzovní makléři). Lidé, kteří se na dálku a stručně loučili se svými blízkými, dostávali v tu samou chvíli na své pagery místo zpráv od rodiny přehledy vývoje kurzů a cen akcií.

V seznamu odeslaných a přijatých zpráv tak například najdeme vzkaz: „Chci ti říct, jak moc tě miluju.“ A vzápětí zprávu, která pípla na pageru dotyčného člověka v okamžiku, kdy čekal na odpověď: „Dolar oslabuje vůči euru i jenu.“ Kdo zprávy zveřejnil a proč?

Ze zveřejněných zpráv jasně vyplývá, jaký ve městě panoval zmatek. Krátce po tři čtvrtě na devět dopoledne, kdy do věží Světového obchodního centra naletělo první letadlo, odeslal jeden ze svědků vůbec první zprávu: „Někdo mi právě řekl, že v centru došlo k výbuchu... Do věží prý naletělo letadlo. Fakt špatný...“ Krátce nato zaplavila mobilní sítě další očitá svědectví: „Světové obchodní centrum vyletělo do povětří, viděli jsme výbuch z oken.“ Ještě několik hodin po útocích neměli Newyorčané jasno o tom, co se vlastně stalo a jestli nedojde k dalším útokům. „Je to horší a horší... všude vládne chaos a strach,“ zněla jedna z tisíců zpráv z odpoledne 11. září. „Bush označil nehody letadel za zjevné teroristické útoky...“ psal svým blízkým další očitý svědek.

Nejasné zatím zůstává, odkud se záznam zpráv podařilo získat. Média spekulují o tom, že je třetí straně nejspíš předal někdo z amerických tajných služeb. Wikileaks, jinak anonymní sdružení ze Švédska, které se specializuje na podobné kauzy (únik informací spojený s nějakým odhalením), k tomu jen podotýká: „Archiv je kompletně objektivní záznam klíčového okamžiku naší doby. Doufáme, že jeho zveřejnění povede k důkladnějšímu pochopení celé události a jejích tragických konsekvencí.“

Zprávy jsou každopádně cenným zdrojem informací pro ty, kteří za tehdejšími událostmi hledají nejrůznější scénáře konspirace.

***

Je to horší a horší... všude vládne hrozný chaos a strach... Bush prý řekl, že jde o zjevné teroristické útoky...

Zůstaň, kde jsi, neopouštěj budovu. Jedna z věží právě spadla. Buď prosím opatrný a dej co nejdřív vědět. Miluju tě – Tiffany.

Někdo mi právě řekl, že v centru došlo k výbuchu... Do věží prý naletělo letadlo. Fakt špatný... Světové obchodní centrum prý vyletělo do povětří...

Autor: