Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

15 otázek o stavebním spoření

Česko

Nevyznáte se ve stavebním spoření? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.

* 1. Proč je stavební spoření výhodné?

Zejména proto, že vám bude jednou ročně připisována státní podpora. Její výše závisí na výši vašich úložek a může dosáhnout až 3000 Kč. Úspory se navíc podle vámi vybraného tarifu průběžně úročí jedním až dvěma procenty.

* 2. Mohu uzavřít několik smluv o stavebním spoření zároveň?

Ano, ale pokud máte smlouvu uzavřenou před rokem 2004, budete mít nárok na státní podporu pouze u první smlouvy. U novějších smluv platí, že nárok na státní podporu sice můžete mít na více z nich, ale podpora v součtu stejně nepřekročí maximální hranici 3000 Kč. Pokud ve stejném roce jednu smlouvu ukončíte a jinou uzavřete, na novou smlouvu dostanete podporu jen ve výši rozdílu mezi maximální možnou státní podporou a podporou, kterou jste již dostali na předešlou smlouvu.

* 3. Jakou částku mám spořit?

Optimální částka je asi 20 000 Kč ročně. Když naspoříte nižší částku, nedosáhnete na nejvyšší možnou státní podporu.

* 4. Musím pravidelně ukládat stejnou částku?

Ne. Pokud například jeden rok uložíte 40 000 Kč, polovina se vám převede do následujícího roku, ve kterém tedy získáte státní podporu i v případě, že na účet u spořitelny už neuložíte ani korunu.

* 5. Jak dlouho musím spořit?

To záleží jen na vás. Abyste měli nárok na státní podporu a neplatili poplatky za předčasné vypovězení smlouvy, měli byste spořit minimálně 6 let (u smluv uzavřených do konce roku 2003 nejméně 5 let).

* 6. Co se se smlouvou stane, když účastník spoření zemře?

Smlouva přechází na manžela. Pokud dotyčný manžela neměl, spoření se stává předmětem dědického řízení. Když se dědici nedohodnou, na koho spoření přejde, smlouva zaniká a vklad včetně výnosů z úroků a státní podpory se rozdělí mezi dědice.

* 7. Jaké podmínky musím splnit, abych dostal řádný úvěr ze stavebního spoření?

Musíte spořit minimálně dva roky. Každá stavební spořitelna si navíc určuje minimální částku, kterou musíte mít v době podání žádosti o úvěr naspořenou. V současné době se tato suma pohybuje nejčastěji ve výši 40 procent z cílové částky (viz tabulka níže). Dalším požadavkem pro získání řádného úvěru je dosažení minimální výše hodnotícího čísla.

* 8. Co je to hodnotící číslo?

Je to číselný ukazatel, jehož prostřednictvím spořitelna určuje pořadí, v jakém mají účastníci nárok na přidělení řádného úvěru. Metoda výpočtu se u jednotlivých spořitelen trochu liší, ale v zásadě lze říci, že výši hodnotícího čísla ovlivňuje doba spoření a výše vkladů, výše cílové částky a také tarifní varianta stavebního spoření, kterou jste si na začátku vybrali.

* 9. Kolik zaplatím za poskytnutí řádného úvěru?

Vůbec nic. Spořitelny ho poskytují bez poplatku.

* 10. Budu pro získání úvěru potřebovat ručitele?

Záleží na výši úvěru a na vaší bonitě. Konkrétní podmínky jsou věcí každé spořitelny.

* 11. Existuje nějaký způsob, jak získání úvěru urychlit?

Ano. Můžete například spořit větší sumy nebo si snížit cílovou částku. Další možností je změna tarifu.

* 12. Mohu úvěr použít na cokoliv?

Ne, tuto půjčku můžete použít jen na bydlení, což budete muset i prokázat.

* 13. K čemu slouží překlenovací úvěr?

Překlenovací úvěr je určen těm, kteří z důvodu nesplnění některé z podmínek ještě nemají nárok na řádný úvěr. U všech spořitelen si můžete zvolit tarifní variantu, která umožňuje získání překlenovacího úvěru při nulové akontaci.

* 14. Jaký je rozdíl mezi řádným a překlenovacím úvěrem?

Pokud si vezmete překlenovací úvěr, nebudete platit jistinu úvěru, ale jen úroky. Nesnižuje se vám tedy částka, kterou dlužíte, a tím se vám úvěr prodraží.

* 15. Musím při splácení překlenovacího úvěru zároveň spořit?

Ano, měli byste naspořit alespoň minimální požadovanou částku pro poskytnutí řádného úvěru, kterým pak splatíte překlenovací úvěr.

Autor: