Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava

16:14. Vítězí Italka Schiavoneová

MELBOURNE/PRAHA Mohl to být standardní zápas, jakých je na grandslamech k vidění plno. Italka Francesca Schiavoneová vyhrála ve čtvrtém kole Australian Open nad Ruskou Světlanou Kuzněcovovou první set 6:4 a ve druhé sadě jí soupeřka vše vrátila výhrou 6:1.

To, co ale následovalo, nemělo v historii ženského tenisu, tedy alespoň toho grandslamového, obdoby. O třetí set se hráčky praly tři dlouhé hodiny, než Italka, která sama odvrátila šest mečbolů, zahrála závěrečný míč a celkem po čtyřech hodinách a 44 minutách vyhrála s výsledkem 16:14.

„Bylo to fantastické, aspoň pro mě,“ uvedla po zápase Schiavoneová, která tak zvítězila v nejdelším zápase, který kdy ženy na grandslamech odehrály.

„V takovéhle situaci je každý míč jako mečbol. Musíte bojovat. Tělo už nemůže, ale hlava musí jet dál,“ líčila italská tenistka po utkání, které překonalo loňský maratonský duel Barbory Záhlavové-Strýcové s Ruskou Reginou Kulikovovou v prvním kole, v němž česká tenistka slavila výhru za čtyři hodiny a 19 minut.

Kuzněcovová si posteskla, že se v tak dlouhém zápase někdy ztrácela a chvílemi nevěděla, jaký je stav, nebo kdo podává. Její soupeřka prý podobné problémy neměla.

„Obě jsme bojovaly celý zápas a ona byla v klíčových momentech lepší. Ale statisticky jsem, myslím, měla navrch já. Proto jsem dost zklamaná,“ prohlásila bývalá vítězka Roland Garros a US Open.

Možná ji v tu chvíli mohlo napadnout, o kolik zklamanější musel být Nicolas Mahut po loňském prvním kole Wimbledonu, které coby nejdelší utkání historie trvalo ještě o šest hodin déle a které nakonec vyhrál John Isner v pátém setu neskutečným poměrem 70:68.

Víkendové duely Australian Open ale přinesly ještě jeden zápis do tenisových análů.

Švýcar Roger Federer porazil Američana Robreda a postoupil již do sedmadvacátého grandslamového čtvrtfinále v řadě, čímž vyrovnal letitý rekord Američana Jimmyho Connorse.

Světovou dvojku, která obhajuje v Austrálii vítězství, v něm čeká nelehký souboj s kamarádem Stanislasem Wawrinkou.